tuli tällainen palomuurihälyytys.kuvaus:inbound malware probe.
palvelut:malware kuang 2 in
etäportti 38696
etäosoite 12.222.183.84
paikallinen osoite:81.175.198.7
palvelut:malware kuang 2 in
etäportti 38696
etäosoite 12.222.183.84
paikallinen osoite:81.175.198.7
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ei niitä palomuurisi lmoituksia tarvitse kyttäillä, kyllä palomuurisi osaa hommansa hoitaa kyttäämättäkkin, kuten sinäkin huomasit palomuurisi esti tuonkin yrityksen päästä koneellesi, jos se edes olikaan todelline yritys, todennäköisesti se oli vain taustahälyä kuten on yleensä suurin osa niistä hälytyksistä, kaikillejan palomuuriin tulee niitä häly ilmoituskia joskus jopa kymmeni-satoja päivässä!
Palomuuri toimii tasutalla ja pitää huolen jottei tunkeilijat pääse koneellesi ja mahdolisista yrityksitä ei tarvitse välittää yhtään mitään sehän vain todistaa palomuurisi toimivan hyvin.
Vaikka palomuuria ei olisikaan ei tälläinen koputtelu luultavasti aiheuttaisi mitään. Koneessa täytyy olla jokin palvelu (ohjelma) käynnissä ja kuuntelemassa juuri kyseistä porttia. Sen jälkeen pitää vielä olla ohjelmassa ohjelmointi- tai säätövirhe jolloin koneelle tunkeutuminen on mahdollista.