Työajan pidennys.

enstaka

Yhteiskuntasopimukseen sisältyy työajan pidennys, 24 tuntia vuodessa. Kun asiasta on ihanhirmumarmatusta pidetty, niin lasken.

Viikossa on viisi (5) työpäivää ja jokaisena päivänä paiskitaan kahdeksan tuntia, eli yhteensä 40 tuntia.
Kun vuodessa on tavaliseti 52 viikkoa, tulee vuotuiseksi työtuntien määräksi 52x40=2080 tuntiavuodessa.

Kauhisteltu työajan pidennys on 100x24/2080= 1,15%

Yhden (1%} lisäys työmärään on terveelle ihmisille hirveää!

16

84

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • flegmaatti

      Sinähän hiostaja olet! Poistit kaikki lomat ja sovitut työajan lyhennykset.
      Tosin ns. pekkaspäivät moni kokee rasitteina koska niiden pitämisen sovittaminen tuntuu stressaavan niihin oikeutettuja.

      Kannattavuutta syntyisi tuottavuuden kohottamisella ja sekin kohdistuu muihinkin tuotannon tekijöihin kuin vain työn tekemiseen. Alasta riippuen.
      Työn tuttavuuteen vaikuttaa ennen kaikkea johtamisen osaaminen. Vanha termi henkilöiden käsittelemisestä tulisi vaihtaa henkilöiden kanssa elämiseksi. Jokaisen esimiehen tärkein tehtävä on luoda alaisorganisatiolleen parhaat kahdolliset edellytykset yhteisen tavoitteen saavuttamiseksi.
      Tsaristinen komentokulttuuri jyllää meillä edelleen.

    • Piaf

      Vittuakos työajat enään eläkeläisiä kiinnostaa ??????? Tu es foutu !

      • flegmaatti

        Täydellinen riman alitus!


    • Erakkoseniori

      Työaika ei ole ainoa asia siinä kokonaisuudessa, joka on pakko huomioida henkilökohtaista työpanosta määritellessä. Aikanaan renki tai piika teki töitä auringonnoususta -laskuun. Mutta oli aikaa myös ottaa ettoset. Monella työalalla tahti on niin kireä, että tuottavuuden tehokkuus on sekä henkisesti kiristetty kestävyyden äärirajalle.
      Yhä yleisempää on myös työpaikan etäisyyden kotipaikkaan kasvaminen.Se merkitsee autotiheässä yhteiskunnassa ruuhkissa menetettyä aikaa ja on henkisesti sressaavaa, Lasten vieminen päiväkotiin tai kouluun ja sitten illalla jonkin harrastuksen pariin, Käynti kodista etäällä olevasta elintarvikeliikkeess vie myös oman aikansa. Ansiotulon kasvu ja posittiivisen vapaaajan viettomahdollisuus ovat lähes kääntäen verrannollisia. Hallituksen esityksessä ei ainoastaa leikata rahaa. siinä leikataan henkistä pääomaa.

    • syntyykö_työpaikkoja

      EK:n Häkämies sanoi, että suomalainen työ ei käy kaupaksi. Tuli mieleen onko vikaa kauppamiehissä tai siis henkilöissä? Varsinkin suuret yritykset ovat tehneet jo putkeen suuria voittoja vuosi toisensa jälkeen - ja lisänneet voittojaan sen mukaan mitä yhteiskunta on yrityksille helpotuksia antanut. Luulis, että rahalla saa suomalaista työtä kaupaksi - alentaa myyntihintoja, lisää markkinointia yms, koska varaa on. Muutoinkin on luottamus EK:hon ja sen jäseniin horjunut. Nytkin EK:n käytös on ollut omituisen tempoilevaa. Milloin sanotaan jyrkästi: ei neuvotella. Sitten taas kuitenkin neuvotellaan, yms. Ja yritysmaailmasta putkahtelee aina vain uusia tapauksia kuinka on tuotteet eivät olekaan niin hyviä kuin sanotaan olevan.

    • kaikkinähnyt

      Mitä työajalla tekee? Maleksiiko tupakalla, muuten hidas ja lorvija! Tuntitöissä ei lisäarvoa.

    • ei_tule_mieleen

      Mikä on työaika?

      • kenkkulmann

        Työaika on se, jonkaaikanatehdääntyötä.
        Ainakin ennepuhuttiinsäännöllisestätyöajasta, joka oli 8 tuntia.

        Miksei kukaan vastaa alkuperäiseen kysymykseen siitä, moksi 24-tunnin työajanlisäysvuodessa on niin ylivoimaisen paljon. Kaatuuko siihen koko Yhteiskuntasopimus?


      • roletaari
        kenkkulmann kirjoitti:

        Työaika on se, jonkaaikanatehdääntyötä.
        Ainakin ennepuhuttiinsäännöllisestätyöajasta, joka oli 8 tuntia.

        Miksei kukaan vastaa alkuperäiseen kysymykseen siitä, moksi 24-tunnin työajanlisäysvuodessa on niin ylivoimaisen paljon. Kaatuuko siihen koko Yhteiskuntasopimus?

        Työaika on se aika jolloin pitäisi olla työpaikalla!


      • roletaari

        Hieman erittelyä työaikakäsitteen sisältöön.
        Yksinkertainen jako.
        - tekemisaika = aika jolloin tuote jalostuu, tehtävä etenee jne.
        - valmisteluaika = tekemisaikaa edeltävät välttämättömät valmistelut. Kertaluontoinen, tekemisaikaa valmisteleva tapahtuma.
        - apuaika = valmistelun ja varsinkin tekemisen vaatimat aputoiminnot jotka eivät suoraan edistä varsinaista päätehtävää.
        - häiriöaika = suunnittelemattomat, kaikkia edellisiä aikalajeja haittaavat tapahtumat.
        - taukoaika = sovitut tauot.
        - velttoilu = sovittujen taukojen lisäksi tapahtuva tapahtumattomuus.

        Tekemisajan osuus koko tuöajasta ratkaisee työn tuottavuuden.
        Se on vain yksi tuottavuuden tekijöistä.
        Luovaa työtä ei voi tarkastella näin mekaanisesti mutta periaate soveltuu pitkälti ns. henkisiin tehtäviin. Erittely on vaikeampaa kuin fyysistä työtä tekevien kohdalla.

        Työajan jatkaminen on helkutin tehoton keino tuottavuuden, tai edes kannattavuuden kohentamisessa.

        Nyt sopii asiaa tajuamattoman ryhtyä vittuilemaan!


      • Hikipinkoja
        kenkkulmann kirjoitti:

        Työaika on se, jonkaaikanatehdääntyötä.
        Ainakin ennepuhuttiinsäännöllisestätyöajasta, joka oli 8 tuntia.

        Miksei kukaan vastaa alkuperäiseen kysymykseen siitä, moksi 24-tunnin työajanlisäysvuodessa on niin ylivoimaisen paljon. Kaatuuko siihen koko Yhteiskuntasopimus?

        Mikä on työaika? Lisätäänkö palkattomat tunnit myös osa-aikaisille, joiden työpäivä ei ole kuin puolet normaalipituisesta? Se on yksi ylimääräinen viikko, palkatta.
        Sehän ei tietenkään Herroja kiinnosta.


    • kilpailua

      Onhan se Suomalainen työ kallista tällä hetkellä. Vai mitä mieltä olette esim. nyt rakennus- ja remonttialalla on paljon halvempia Virolaisia työmiehiä tekemässä Suomalaisten työt. Meneppä tekemään tarjous remontista jossa on esim. viisi (5) Suomalaista työmiestä. Sun kilpailija tarjoo samaa remonttia jossa on viisi (5) Virolaista työmiestä niin arvaa kumpi sen remontin teon saa ?? Ei tollasesta 24 tunnin työajan lisäämisestä pitäs kenenkään kiukutella. Voihan sitä työttömänäkin olla.

      • flegmaatti

        Suomalaiset rakennusalan remonttimiehet tekevät sutta ja sekundaa. Jos käyvät "korjaamassa" niin tilanne ei parane ja lopulta ko. urakoija tekee konkurssin.
        Julkisivun ja käyttövesiputkien rempat per seelleen.
        Samoin kt:n peltikaton kunnostus ja piharemppa.
        Vain viemäriremppa meni kohtuullisesti. Tekisi mieleni sanoa suunnitellusti koska noiden muiden kanssa tussurointi saattoi olla suunnitelmallista. Niin täydellisen epäonnistuneita ne olivat.
        Huom! Tekijät olivat suomalaisia. Urakoijat paikkakuntalaisia yrityksiä paitsi ainoa onnistunut, se oli 160km:n päästä.


    • jakolasku

      Talomme viereen nousee vanhainkoti ja suurin osa rakentajista on virolaismiehiä kohteliaita sellaisia.
      Ei ole niin hienoa ja arvokasta juhlapäivää ollut etteikö joku olisi töissä tällä uudisrakennuksella, vain jouluaatto oli poikkeus.

    • flegmaatti

      Saksan ja Ruotsin tähän astinen pärjääminen johtuu johtamisesta ja töiden organisoinnista. Työajan jatkaminen ei hyödytä jos ajankäytön jakaumaa ei muuteta.
      Mikä osa työajasta tuottaa uutta jalostusarvoa = työpanoksen varsinaista tavoitetta?
      Mikä osa menee välttämättömiin tukitoimiin kuten valmisteluihin yms.?
      Tehdäänkö päällekkäisiä töitä? Onko kaikki välttämätöntä?
      Paljonko on erilaisia häiriöitä? Meillä on totuttu näkemään osa häiriöitä luonnollisena osana tekemistä.
      Halvinta ja tehokkainta on tunnistaa häiriötekijät ja vähentää niitä.
      Yksi osa on tietenkin velttoilu mutta se on seurausta edellisistä.

      Viime aikojen törkein esimerkki. Julkisivurempan 6 heppua tölläsi joutilaina kaksi työpäivää materiaalien puutteen vuoksi eikä pomoa nänyt sanomassa vaihtoehtoisista tehtävistä. Leimaa kyllä tekemisen koko ilmapiirin.

      Työn jälki sutta ja sekundaa myös korjaamisen jälkeen.

      Hajailmiötä. Puiset kattotuolit seisovat peittämättöminä useita viikkoja ulkona eivätkä vuorivillapaketitkaan tarvitse sadetta. Jne. Jne.

      Taatusti vastaavaa välinpitämättömyyttä ja epämääräisyyttä on myös henkisen työn puolella. Siellä korostuvat vahvasti esimiesten tyyli ja ominaisuudet.

    • AkanUkko

      Firman johdosta on kiinni paljon se, miten laadukasta ja tehokasta työtä tehdään.

      Takavuosina tunsin erään pienen firman johtajan. Hän kertoi naureskelevansa pennien korotuksille tuskallisten neuvottelujen jälkeen. Hän sanoi, ettei heidän firmassa sellaisia korotuksia edes ymmärretä. Hän totesi, että hän palkkaa sellaiset tekijät jotka osaavat ja ovat sitoutuneita yrityksen kannattavuuteen ja maineeseen ja heille hän maksaa sen mitä he pyytävät. Jos joku ahneuksissaan erehtyy pyytämään liikaa, niin hän ei sellaista palkkaa. Hänen firmansa työntekijöiden palkka oli lähes 50 % yli työehtosopimuksien tason. Kuitenkin firma oli tuotteillaan kilpailukykyinen, koska kaikki puhalsivat yhteen hiileen ja tekivä työtä kuin itsellensä. Työn laatu oli myös hyvä. Sen tiesin, kun työssäni silloin kilpailutin alan firmoja ja Tämä firma voitti muut niin laadussa kuin hinnassakin.

      Suomessa tahdotaan siksi "kovia" palkkoja, että pärjättäisiin elämässä. Hinnat ovat täällä korkeita, kun otetaan kaikki hinnat huomioon. Jos vain verrataan jonkun kännykän hintaa, niin se ei välttämättä ole paljoa. Mutta siinä ei voi asua, sitä ei voi syödä, sitä ei voi käyttää ainoana energialähteenä, siihen ei voi pukeutua, sillä ei voi liikkua paikasta toiseen.
      Nämä asiat unohdetaan usein, kun verrataan hintatasoja. Nämä kaikki jokapäiväiset menot ovat kallistuneet enemmän kuin palkkataso on noussut. Siis vaikka palkat ovatkin kuulemma nousseet "huimasti" viimeisen 15 vuoden aikana. Samana aikana nuo jokapäiväiseen elämään tarvittavat kustannukset ovat nousseet 2 x huimasti.

      Kummalista, että osinkojen ja optioiden nousu ajoittuu samoihin aikoihin, kun Suomen talouden alamäki. Olisikohan niin, että tuotteita ei saada myytyä siksi, että osingot ja optiot ovat nostaneet niiden hinnan kilpailukyvyttömäksi. Palkathan eivät ole nouseet globaallisesti ajateltuna yhtään.
      Toinen syy huonoon tuotteiden menekkiin, varsinkin ulkomaille, voisi johtua siitä, että tehdään sellaisia tuotteita, joille ei ole juurikaan kysyntää. Jos tehtäisiin tuotteita joiden kysyntä olisi suurempi kuin saatavuus, niin markkinat nostaisivat hintoja automaattisesti.

      Eikohän voitaisi lakata tuottamasta edelleen niitä tuotteita, jotka menivät hyvin 50 -luvulla. Firmat voisivat panna tuotesuunnittelijansa maailmalle tutkailemaan, että mistä tuotteesta on markkinoilla pulaa ja sitten vain kiireesti niitä tekemään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9297
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      374
      8202
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      164
      6053
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2467
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2167
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1799
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1744
    8. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1619
    9. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1525
    10. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      441
      1422
    Aihe