Appelsiineja vedetään myynnistä kielletyn kasvinsuojeluaineen vuoksi
Maanantai 7.3.2016 klo 20.36
Satotukku Oy on vetänyt pois myynnistä egyptiläisiä Naval Nefertiti -merkkisiä appelsiineja, joissa on havaittu jäämiä EU:ssa kielletystä kasvinsuojeluaineesta fenitrotionista.
(JENNI GÄSTGIVAR)
Vaikka jäämäpitoisuus on ylittynyt, se ei viranomaisarvion mukaan aiheuta terveysvaaraa.
Takaisinvedetty appelsiinierä on ollut myynnissä 3.-4.3.2016. Erän tunnistaa pakkauslaatikossa olevasta eränumerosta 67 ja appelsiineissa olevista tarroista.
Myyntipaikkoja ovat olleet: Halpahallit: Haapajärvi, Haapavesi, Kankaanpää, Kaustinen, Kokkola, Kuopio, Kurikka, Laihia, Liminka, Nivala, Raahe, Saarijärvi, Vaasa ja Ylivieska. Tokmannit: Oulu (Kaijonharju) ja Varkaus, K-Citymarketit: Helsinki (Malmi), Hämeenlinna (Hämeensaari ja Tiiriö), Klaukkala ja Äänekoski sekä M-Market Ostola (Savitaipale).
Satotukku on neuvonut kuluttajia palauttamaan appelsiinit ostopaikkaan.
STT
Ostitko appelsiineja
6
57
Vastaukset
- AppelsiininSyöjä
Lauantaina tuli appelsiinejä Halpahallista ostettua. Ihmekkös kun möivät niin halvalla 0,49e/kg. Varmaan olivat samoja appelsiinejä, mauttomia vesikelloja.
En minä nyt appelsiinkin kuoria ala syömään.
Syödään pois vaan, eipä näy mitään tarroja appelsiineissa. - hihhuliappelsiini
Hihhulin mainostamia appelsiinejä.
- o--o
Kyllä hellarit kerkee kaikkeen, kuulin että jotkut porukat alkavat boikotoimaan, hellareiden omistamia liikkeitä, kokkolassa sikailevan hihhulin takia. Jännää kyllä kuulin tämän Parkanossa .
Kannatta aina ostaa israelsilaisia Jaffoja. Ne antaa työtä tuhansille palestiinalaisille ja ovat erittäin hyviä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1872748- 1642549
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182257Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612084Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31749"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591464Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2051450Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2301204Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää961158Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3711089