Huomasin että tänään on tullut TV5:lla kaksi osaa Myyntimies Jethro Afrikassa. Hän lomailee Gambiassa ja käväisee Senegalissakin, kuten moni Gambian kävijöistäkin. Ohjelmat uusitaan huomenna tiistaina illalla TV5:lla, pitääpä kattoa, millaisen kuvan ohjelma antaa Gambiasta!
Jethro Afrikassa
8
287
Vastaukset
- Puusilmäinen
No jaa a, kyllä itsellä on ainakin ihan toisenlainen kuva Gambiasta. Luksusasuntoja siellä esiteltiin, itse olen asunut siellä vain paikallisten asumuksissa, joten tuollaisia en ole koskaan edes nähnyt. Tjärborgin hienolla autolla matkaa taitettiin, yleensähän kuljetaan rämisevällä kelekellä. Eikä ohjelmassa hääppönen kuva tullut suomimiehestäkään ainaisine kaljankaipuineen.
Mitä muut ajattelette, varsinkin te jotka olette Gambiassa käyneet? - duiddu
Oon oleskellut suurimman osan ajasta aidossa Gambiassa.Missäpäin Jetro liikkui?Brufut?Mua kiehtoo edelleen se aito Gambia,vaikka olisin varakas,en haluis asua erillään missään hienostoalueella,jos niitä Gambiassa on,tietoa mulla ei asiasta ole.
- gambiamielessäin
Surkea esitys, odotin jotain ihan muuta. Brufutissa olen nähnyt noita luksusasuntoja, ei kiinnosta minua. Monet kerrat Gambiassa lomailleena, 4-6 vk kerrallaan, hotellit eivät kiinnosta myöskään vaan aina asustellut paikallisten alueilla. En mene sinne luksusta hakemaan vaan aitoa Gambiaa, viihdyn maan asukkaiden joukossa, siten saan kosketuksen heihin ja heidän elämäänsä.
- duiddu
Mä nautin siitä et ruuat tehdään aina ulkona tulen ääressä,aamupala,kananmunat paistetaan leivän päälle,jne.Ainoa nykyaikanen juttu on mulle ollu vedenkeitin missä saa tee- tai kahviveden,kaikki muu tehdään ulkona tulella.Mun mielestä on typerää elää Gambiassa niin että on uunit,mikrot jne...No kieltämättä naiset on lujilla kun pyykitkin pestään käsin mutta miehenä se ei mua haittaa etenkin kun kaikki tapahtuu miehen rahoilla...Näin mä aikanani siellä olin ja elin.Suihku oli suihkuhuone minne kannoin pihakaivosta veden ja kaadoin kauhalla saavista vettä päälleni.Se oli upeeta sellanen elämä.
- muklaus
ja höpöhöpö duiddu. Taas lähti lentoon... Käypä välillä thaimaa sivustolla---
- AnjaEeTee
Kattelin ohjelmat boxilta, hyvin paljon samaa, mitä mekin nähtiin kuukausi sitten ekalla Gambian matkallamme. Samassa hotellissakin (Senegambia Beach, voin suositella) Jethro asui, luxusasuntojen sijaan kävimme kattomassa, miten erittäin köyhän maan keskiluokka asuu. Hotellin siivoojan 3-henkinen perhe asui siistissä rivarityyppisessä 2huoneen asunnossa, jossa 'keittiö' oli ulkoseinän vieressä, vessa kai yhteinen asukkaille ja, samoin vesijohto jossakin tontilla kai, ei viitsitty kysyä
- AnjaEeTee
....Kännykkä lähetti vain osan postauksestani.... no jos jotakin vielä ohjelma kiinnostaa, näyttää tulevan ainakin tänä iltana vielä uudelleen TV5:lla....
- duiddu
Mitä tekemistä Thaimaalla on Gambian kanssa,muklaus?Se valtio ei oo mun juttu vähääkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.4023011SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis682352Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781999Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1161716- 1401572
- 711223
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021039Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li121012Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön268993- 40874