Laitoinkin tämän viestin jo toisaalle, mutta laitanpa nyt uudelleen tännekin, eli:
Paljon maksaisi kihlasormuksen sulattaminen ja siitä uuden tekeminen. Eli kyselen tätä siksi, että kihlasormuksemme on ostettu Saksasta, ja tuolloin ei juuri valinnan varaa ollut. Sulhaseni haluaisi nyt kuitenkin paksumman sormuksen, kuin mitä kihlasormus on, mutta ajatuksena ei olisi kuitenkaan hankkia toista sormusta ja toisaalta emme haluaisi jättää "oikeaa" kihlasormusta lojumaan kaapin hyllyllekään. Ideoita, kuinka toimia?
kihlasormuksen sulattaminen
3
2301
Vastaukset
- kultasepälle
Lähimpään KULTAsepänliikkeeseen vaan rohkeasti kyselemään, aina voi ns. vanhaa kultaa käyttää osana uutta korua.
Kaikki riippuu sormuksesi painosta, laadusta yms. paljonko siitä itse asiassa hyötyy, mutta se on selvin puhua koruntekijän kanssa. - <=)
Kysy tosiaankin kultasepältä asiaa. Tuo nimenomaisen sormuksen sulattaminen ja siten isontaminen voi olla kallista. Homma toimii yleensä niin, että vanha sormus annetaan maksuksi romukultana, ja uusi sormus tehdään ns. samasta kullasta kokonaan, eikä siinä ole juuri kyseisen sormuksesi kultaa. Uusi sormus voidaan tehdä vanhan sormuksesi kultaa hyväksi käyttäen, mutta kalliiksi se tulee!
- Minna
Olen sulatuttanut sormuksen ja teettänyt siitä kaulariipuksen. Maksoi kultasepällä 100 euroa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1343060- 71630
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2221354Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701191- 441171
- 371041
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381022Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133987- 47954
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36897