Tiedän, että ainoastaan minä itse voin tietää oman seksuaalisen suuntautumiseni, ja että minun iässäni vasta haetaan omaa suuntautumista. Olen tämän vuoden lopulla 17 vuotta täyttävä tyttö. Minulla on kuitenkin ongelma.
En tiedä olenko lesbo,bi, hetero vai trans. En siis tiedä omaa seksuaalista suuntautumistani. Olen hiljattain alkanut miettimään, että olen aseksuaali.
Kaikki kaverini ovat jossain vaiheessa seurustelleet pojan kanssa ja kaveripiirissäni ei ole yhtään homoa/lesboa, mutta sukulaisissa on yksi. Haluaisin mahdollisesti lapsia, mutta seksi ällöttää minua. En voi kuvitella itseäni seksuaalisessa kanssakäymisessä toisen ihmisen kanssa. Minulla ei ole mitään halua tai tarvetta seksiin ja olen neitsyt. En ole ikinä ollut ihastunut keneenkään, enkä edes tiedä miltä se tuntuu.
Kuten jo aiemmin mainitsin, kaverini ovat olleet ihastuneita. En voi käsittää, miten joku voi ihastua toiseen ihmiseen. Miten sellainen tunne oikein syntyy ja miltä sellainen tuntuu? Viihdyn paljon paremmin yksin, mutta toki pari lasta voisi tulla elämään. En kuitenkaan halua seurustella kenenkään kanssa, koska en pysty näkemään kenenkään kanssa tulevaisuutta yhdessä.
Tyydytän itseäni joskus, mutta esimerkiksi jos näen homo/lesbo/heteroparin suutelemassa tai sängyssä, se ei herätä minussa mitään tunteita enkä voi käsittää, miten he voivat tehdä niin yhdessä.
Osaako kukaan sanoa, olenko aseksuaali, koska seksi ei kiinnosta minua, en ole seurustellut, enkä ymmärrä ihastumisen tunnetta?
En tiedä omaa suuntautumistani
4
229
Vastaukset
- Sateenkaarinuori
Ei kannata "lokeroida" itseään mihinkään . Olet mitä olet. Itselläni kesti yli 6kk ennenkuin olin varma siitä mitä olen. Hyvin mahdollistavan se on että olet aseksuaali mut ei sil kyl mitään välii sinäänsä ole. Kuten sanoit et ole koskaan ihastunut kehenkään saattaa olla että joku päivä vielä niin käy mut saatat olla myös semmoinen joka ei ikinä halua miestä tai naista. Se on siis mahdollista en muista sen nimitystä mutta kuiteski. Olen itse vasta 15v tyttö ja lesbo. Kuhan vain et koskaan häpeä sitä mitä olet. :)
- Ponihullupikkuäijä
Hmm... Sanoisin että ajatuksesi ovat tällähetkellä aseksuaaliset, mutta ne voivat muuttua... Bestikseni oli vuosi sitten hetero, mutta nyt hän on alkanut kokea tunteita transuja ja muita kohtaan... Eli hän on panseksuaali.
- Ponihullupikkuäijä
Ja muuten jos aikuisena tahdot lapsia, ja olet aseksuaali, voit ottaa ottolapsen :)
- ioe3
Noh. Rakastuminen on niin kuin tavallista rakkautta, mutta se on vain paljon suurempaa rakkautta kuin esim. rakkaus ystäviä kohtaan. Ihastuminen on jonkinlainen valerakastuminen, siis että tuntuu vähän siltä kuin olisi rakastunut, vaikka ei oikeastaan välitäkään siitä ihmisestä niin paljon tai ei ehkä välitä yhtään.
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 521171
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.901147Tämän päivän puukotusuutinen
Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.171030- 17868
Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet45783Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne112758Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n64712- 12697
- 38599
YT skoda Transtech
Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..70581