Oma äitini ei ollut hyvä

Tytär89

Olen 26 vuotias nainen. Muutin pois kotoa 16 vuotiaana, koska kotona oli ikävää asua ja masensi. Äiti käytti henkistä ja fyysistä väkivaltaa minua kohtaan kun olin pieni. Kun olin 5 vuotias, toivoin että perhepäivähoitajan olisi ollut äitini. Äiti meni uudestaan naimisiin kun olin 7 v ja sai toisen lapsen uuden miehen kanssa. hoitaessaan uutta lastaan äiti sanoi että poikavauva on paljon helpompi ja kiltimpi kuin minä.
Vihasi jokaista hetkeä kun äiti löi minua. Hän saattoi kysyä minulta ollessani 14 vuotias että olenko raskaana ja väitti kaulassa olevan jäljen olevan fritsu ja huusi siitä minulle. Minulla ei ollu poikaystävää tuolloin koska olin liian nuori.

Äiti aina riidellessään haukkui minua todella pahasti. Minulle syntyi todella huono itsetunto ja lukioon mennessä koin että en pärjää koska olen niin huono ja ruma. Menin kouluterveydenhoitajalle 15 vuotiaana ja sanoin että masentaa niin hän sanoi että varmaan johtuu vaan murrosiästä. Pitkään luulin että vika on minussa eikä kukaan ei tykkää minusta koska olen äidin kuvaamana vaikea ja hankala lapsi eikä kukaan jaksa minua. Äiti sanoi monta kertaa että hän haluaa kirota minun elämäni ja toivoi että joku poikaystävistäni vielä lyö minua.

Muut ihmiset kuvasivat minua kilttiä ja hieman ujona lapsena jolla oli tarve miellyttää muita.
Nyt 26 vuotiaana mulla on aviomies ja poikavauva. Olen ylioppilas ja minulla on sairaanhoitajan ammatti. Koin kovan elämänkoulun kun yksin lähdin isoon kaupunkiin asti pakoon ikäviä kotiolosuhteita. Kävin 3 vuoden psykoterapian traumoineni. Olen kertonut kaikki katkeruuteni äitiä kohtaan nyt aikuisiällä ja nyt uskaltanut sanoa hänelle vastaan.

4

495

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • psykedeeli12

      Äitisi on narsisti. Narsistit eivät tule ikinä muuttumaan..

    • outiahola

      Hyvä sinä! Olet päässyt jo pitkälle, ja voit antaa nyt jo hajurakoa äitiisi, ja olisiko mahdollista kertoa hälle, mitä tunsit? Ellei hän halua, sekin on hyväksyttävä, ettei äitisi muutu.

      Sinulla on nyt oma perhe, hyvä ammatti, joten tsmppiä ja kaikkea hyvää <3

    • kunhan_kysyin

      millainen äiti olet?

    • ikävää mutta suuntaappa ens kerralla eri palstalle

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      241
      2014
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      188
      1617
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      46
      1260
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      972
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      40
      779
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      770
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      761
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      750
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      24
      725
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      637
    Aihe