Anne-Maria etsii kirjeystävää
anne-maria_
8.3.2016 18:21
Palstalla monet ovat etsineet kirjeystävää. Niin minäkin nyt.
Olen nuori epileptikko. Äitini oli alkoholisti. Olen uskovainen. Minulla oli aiemmin lukihäiriö. Opin lukemaan 10-vuotiaana, ja sain lukemisen ja kirjoittamisen ohjausta kymmenen vuotta. Jo monta vuotta sitten ohjaajani sanoi, että minulla ei enää ole mitään lukihäiriötä, vaan osaan lukea ja kirjoittaa aivan yhtä hyvin kuin muutkin.
Epileptisiä kohtauksiakaan en ole saanut kokonaiseen vuoteen. Minulla on enää lievä lääkitys.Uskovainen lääkäri sanoi, että kohtaukset saattavat loppua kokonaan. Hän sanoi, että Jeesuskin paransi sairaita, jotenka Jeesus voi parantaa minutkin.
Epileptiset kohtaukset voivat olla hengenvaarallisia. Pitkään olin siinä luulossa, että en voisi koskaan saada perhettä. Nyt kuitenkin lääkäri sanoi, että minähän olen aivan normaali nuori nainen, joten perheen perustamiselle ole mitään esteitä. Minä en edes näytä kehitysvammaiselta enkä tylsämieliseltä, vaan aivan tavalliselta. Olen 25-vuotias. Tumma niin kuin muutkin mustalaiset.
Minulla on myös työpaikka, jossa saan touhuilla aivan itsekseni ja tehdä kaikkea mitä osaan. Siivoan. Pesen pyykkiä. Kolaan lunta. Hiekotan. Hoidan pihaa ja kukkia. Kaksi kertaa vuodessa pesen paikan ikkunat. Olen ollut tässä jo kaksi vuotta. Työnantajakin on tyytyväinen. Minulla on työpaikalla oma pieni huone. Melkein joka päivä luen kirjoja ja kirjoitankin omaksi ilokseni. KIrjeitä en ole koskaan kirjoittanut, eikä kukaan ole kirjoittanut minulle.
Tietokoneen ruudun valojen välkekin voisi laukaista epileptisen kohtauksen, mutta minulle ei ole niin käynyt. Olen jo viisi vuotta sitten opetellut käyttämään tietokonetta. Monesti joku hakee minut seuroihin rauhanyhdistykselle, jonne on pitkä matka. MInulla ei ole autoa enkä epilepsian takia saisikaan ajaa autoa.
Olisin kiitollinen, jos joku uskovainen kirjoittaisi minulle joskus.
[email protected]
---
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14170865/anne-maria-etsii-kirjeystavaa
Lahtelainen kirjeystävä?
ei_lahtelainen
0
81
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2082834Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672511Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061172Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831015Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1241002- 671000
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait271952Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka320921Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20899Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22768