Lahtelainen kirjeystävä?
ei_lahtelainen
9.3.2016 10:28
Anne-Maria etsii kirjeystävää
anne-maria_
8.3.2016 18:21
Palstalla monet ovat etsineet kirjeystävää. Niin minäkin nyt.
Olen nuori epileptikko. Äitini oli alkoholisti. Olen uskovainen. Minulla oli aiemmin lukihäiriö. Opin lukemaan 10-vuotiaana, ja sain lukemisen ja kirjoittamisen ohjausta kymmenen vuotta. Jo monta vuotta sitten ohjaajani sanoi, että minulla ei enää ole mitään lukihäiriötä, vaan osaan lukea ja kirjoittaa aivan yhtä hyvin kuin muutkin.
Epileptisiä kohtauksiakaan en ole saanut kokonaiseen vuoteen. Minulla on enää lievä lääkitys.Uskovainen lääkäri sanoi, että kohtaukset saattavat loppua kokonaan. Hän sanoi, että Jeesuskin paransi sairaita, jotenka Jeesus voi parantaa minutkin.
Epileptiset kohtaukset voivat olla hengenvaarallisia. Pitkään olin siinä luulossa, että en voisi koskaan saada perhettä. Nyt kuitenkin lääkäri sanoi, että minähän olen aivan normaali nuori nainen, joten perheen perustamiselle ole mitään esteitä. Minä en edes näytä kehitysvammaiselta enkä tylsämieliseltä, vaan aivan tavalliselta. Olen 25-vuotias, pieni ja hoikka. Tumma niin kuin muutkin mustalaiset.
Minulla on myös työpaikka, jossa saan touhuilla aivan itsekseni ja tehdä kaikkea mitä osaan. Siivoan. Pesen pyykkiä. Kolaan lunta. Hiekotan. Hoidan pihaa ja kukkia. Kaksi kertaa vuodessa pesen paikan ikkunat. Olen ollut tässä jo kaksi vuotta. Työnantajakin on tyytyväinen. Minulla on työpaikalla oma pieni huone. Melkein joka päivä luen kirjoja ja kirjoitankin omaksi ilokseni. KIrjeitä en ole koskaan kirjoittanut, eikä kukaan ole kirjoittanut minulle.
Tietokoneen ruudun valojen välkekin voisi laukaista epileptisen kohtauksen, mutta minulle ei ole niin käynyt. Olen jo viisi vuotta sitten opetellut käyttämään tietokonetta. Monesti joku hakee minut seuroihin rauhanyhdistykselle, jonne on pitkä matka. MInulla ei ole autoa enkä epilepsian takia saisikaan ajaa autoa.
Olisin kiitollinen, jos joku uskovainen kirjoittaisi minulle joskus.
[email protected]
---
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14170865/anne-maria-etsii-kirjeystavaa
Hollolasta kirjeystävä?
hollolalainen
1
180
Vastaukset 1
- Agnostisisti
Uskovaisia ei ole kovinkaan montaa, ja osa heistä pitäytyy omissa piireissään. Olisiko uskottomista tai epäuskovaisistakin kirjeenvaihtoystäväksi? Näin tavallaan mahdollisten ihmisten piiri olisi laajahko.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3551511- 1141216
- 1171097
- 116861
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh22847- 111822
- 40478
- 18470
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i95460- 36423