PESUTUVAN KÄYTTÖ

RAHOLASSA

Meidän kerrostalossamme on aina ovet auki pesutupaan ja kuivaushuoneeseen. Maksaa saa omantunnon mukaan!!! Ei ole oikein muita kohtaan. Kuka maksaa??

6

1842

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaikki.maksaa

      Meillä on maksuton pesutuvan ja kuivaushuoneen käyttö myös taloyhtiössä. Ei tarvitse maksaa edes omantunnon mukaan.

      Kerrostalossa kaikki maksavat. Onhan jokaisen mahdollista sitä käyttää, miksei se olisi oikein muita kohtaan? Meillä lähes kaikilla on asunnossa oma pyykinpesukone, monet käyttävät vain kuivaushuonetta tai ei sitäkään. Aina pääsee pyykille samana päivänä kun on tarvis, ei ole ruuhkaa.

      Itse käytän myös pyykinpesukonetta. Sinkkuna ei tule paljon pyykkiä, kerran pari viikossa käyn pistämässä koneen pyörimään. Asunnon pesuhuone on niin pieni etten viitsi sinne pesukonetta ängetä.

      • likaista

        Meillä taloyhtiössä on suuret vesimaksut!!! Ei ole oikein että kaikki maksaa, vaikka eivät käyttäkää. Taloyhťiössä asuntoja 110 ???? On kallista.


      • kaikki.maksaa

        No on ne taloyhtiön vesimaksut yhtä suuret vaikka jokainen pesee pyykit (ja astiat) omalla koneella, ellei sitten yhtiössä ole asuntokohtaisia vesimittareita, jolloin jokainen maksaa kulutuksensa mukaan.

        Meillä ei ole mittareita, joten sinänsä sama missä pesee - asunnossa vai pesutuvassa. Taloyhtiö maksaa kaikki vesilaskut ja jyvittää sen nuppiluvun mukaan meille.


      • vesiselväjuttu
        likaista kirjoitti:

        Meillä taloyhtiössä on suuret vesimaksut!!! Ei ole oikein että kaikki maksaa, vaikka eivät käyttäkää. Taloyhťiössä asuntoja 110 ???? On kallista.

        Kaikki käyttävät vettä,kaikki maksavat veden käytöstä;)


    • Hoover7682kotona

      Persaukiset juopot käyttää taloyhtiön koneita.

    • pölyisyys

      Miksi ihmeessä siellä edes sitten sitä omantunnon mukaan maksamista edes ehdotetaan. Olkoot sitten ilmainen.
      Voithan sinäkin käydä siellä pesemässä pyykkis... ei kukaan kiellä. Vesimaksu (ilman omaa mittaria) on kuitenkin kaikille sama.
      Meillä ei ole pesutupaa, kuivaushuone kyllä. Pesutupa olis kyllä hyvä olla, mutta varmaankin koneiden rikkoutumisen takia ei haluta pitää. Mutta sitten taas se, että köyhän vuokralaisen ei tarvis omaa konetta hankkia... ja saati se jos oma kone menee rikki. Kuivaushuoneen siivouksesta ei ole tietoa, kenen se pitäisi hoitaa. Jumalattomasti pölyä, seinät likaiset (ilmeisesti pölyä myös niissä), itse en juuri tuon pölyn takia vie. Yhdessä vaiheessa kyllä käytin sitä kuivaushuonetta, mutta itse sitten putsasin lattian pölystä omilla pölyliinoilla... en viitsi tuhlata omia rahojani... joten kuivatan nyt sitten kylpyhuoneessa. Se on muuten kiva, kun kesällä vaikka pihalla on pyykkinarut, ja luonnon keskellä asutaan, ei liikennettä, niin modernit naiset veivät pyykkinsä sinne pölyiseen kuivaushuoneeseen sähköllä kuivattaviksi. Hih ja heh.

      Mitä se mulle kuuluu, ei mitään, mä oon vain vuokralainen osaketalossa. Siksi toisekseen, kun ei sillä kuivaushuoneessa ole edes ohjetta miten sitä kuivuria käytetään... Mut sekään ei ole mun huoli enää, mä en sinne pölyihin pyykkejä vie, se on hirvittävä kutina sitten, kun pussilakanat ja lakanat ovat pölyisiä. Yritin kerran talon siivoojalta kysyä tästä kuivaushuoneesta, mutta kun se on ulkomaalaistaustainen niin se ei ymmärtänyt kysymystä, pyöritteli vaan päätään, kuului kyllä sitten seuraavan kerran kun rappua siivos niin soittelevan jolleen tai joku soitti sille ja jotain pölyisyydestä se puhui se siivooja... Olis vissiin pitänyt mennä näyttämään tuo kuivaushuone ja kysyä että tätä mä tarkoitin. Mutta toisaalta eihän se raukka sinne edes siivoamaan pääsis, kun siellä on jatkuvasti pyykkejä... tai ehkä ei enää, mutta yhdessä vaiheessa kuului olevan kuivuri päällä miltei joka ilta kun ulko-ovesta ulos meni, sen rapun oven vieressähän se kuivaushuone on....

      Ketä kiinnostaa. Ei mua ainakaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      237
      10292
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      126
      6851
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      48
      6464
    4. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      81
      5096
    5. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      32
      4690
    6. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      40
      3974
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      61
      3354
    8. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      25
      3258
    9. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      28
      3215
    10. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      26
      3063
    Aihe