Koiran pahoinpitelijää etsitään

ihanhullua

Auta Tunnistamaan koiran pahoinpitelijä.

Sunnuntaina iltapäivällä siniseen veryttelypukuun pukeutunut, noin 50-v mies jolla oli helposti tunnistettava harmaa pystytukka pieksi lasten labradorin noutaja Hellun Bastnäsintiellä Koskisen vanhan linja-autotallin kohdalla. Mies iski kävelysauvalla Hellua ja iskut osuivat koiran päähän. Rippijuhlista poistuvat vieraamme näkivät tapauksen. Mies pakeni paikalta juosten urheilukentän suuntaan huomattuaan tulleensa nähdyksi. Lähdin mieheen perään lavatraktorilla ja kun en enää nähnyt miestä Bastnäsintiellä enkä Rauhalantiellä, oletin häneen piiloutuneen pururadan metsään. Kiertäessäni metsän Linsvedintien kautta, näin hänen juoksevan Fredsbackantietä kohti Mårtenin puutarhaa. Tavoitin miehen ja kysyin miksi hän hakkasi koiraa ja kuka hän on. Vastaukseksi sain agressiota, mutta parinkymmen sekunnin kasvotusten käydyn keskustelun jälkeen tunnistan hänet aivan varmasti kun näen!
Mies jatkoi pakoaan Bergströmien pihan yli pellolle ja sieltä Granbackantien varrella sijaitsevien hiekkakuoppien takaiseen metsään. Tämän totesimme kun saappaathaettuamme seurasimme hänen jälkiään. Vicken kuopan kohdalla hän oli noussut Granbackantielle ja siinä kadotimme jäljet. Ehkä hän oli noussut noutamaan tulleeseen autoon.
Tällainen pako osoittaa että mies tiesi mitä oli tehnyt. Asian olisi voinut jäädä selvittämään viimeistään kun tavoitin hänet Fredsbackantiellä. Nyt pyydän apua tunnistamaan miehen.

Vihjeet voi soittaa numeroon 0400 461 694.

6

296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • julmaaon
      • kiinnijää

        Karmeita tapauksia ja varsinkin jälkimmäinen raauudessaan. Etsintä käynnistynyt....


    • ikävätapaus

      Olikohän tuo vahinko, että koira unohtui peräkoukkuun.. samanlainen tapaus on sattunut joskus ennenkin! Karmeaa, vatsasta ihan kouristaa. Kun kuin tuon uutisen , niin itku pääsi, ja piti hakea oma koira sängun alta syliin. Rip-koiraremppanalle!

      • huhheijjaata

        "unohtui peräkoukkuun"...mitä ihmettä se siinä alunalkaen edes teki?
        Yhtäkaikki jos oli vahinko(mitä epäilen) niin luulisi että astuu vahinkonsa kanssa julkisuuteen tai ottaa yhteyttä poliisiin. Näin ei ole käynyt.
        Toivon että mätänee helvetissä.
        Saunan taakse tuommoiset...


    • vahinkoonvahinko

      On ottanut yhteyden poliisiin. Vahinko se on ollut. Koettakaa kestää. Jotenkin helpotti,, ettei se ollut julmuutta. Koiran omistajille voimia, ja muistelkaa kaikkea hyvää mitä teitte vuosien varrella lemmikkinne kanssa. (Minäkin taidan nyt lopettaa itkemisen, ja toivotan voimia kaikille) ....helpotti huomattavasti, kun todellakaan ei ollut julmuutta.

      • hxcnb

        Paitsi että on mahdollista että oli...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      102
      9414
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      164
      5869
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      23
      5282
    4. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      150
      5213
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      42
      4252
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      87
      3521
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      65
      3461
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      113
      2872
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2841
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      44
      2800
    Aihe