Auta Tunnistamaan koiran pahoinpitelijä.
Sunnuntaina iltapäivällä siniseen veryttelypukuun pukeutunut, noin 50-v mies jolla oli helposti tunnistettava harmaa pystytukka pieksi lasten labradorin noutaja Hellun Bastnäsintiellä Koskisen vanhan linja-autotallin kohdalla. Mies iski kävelysauvalla Hellua ja iskut osuivat koiran päähän. Rippijuhlista poistuvat vieraamme näkivät tapauksen. Mies pakeni paikalta juosten urheilukentän suuntaan huomattuaan tulleensa nähdyksi. Lähdin mieheen perään lavatraktorilla ja kun en enää nähnyt miestä Bastnäsintiellä enkä Rauhalantiellä, oletin häneen piiloutuneen pururadan metsään. Kiertäessäni metsän Linsvedintien kautta, näin hänen juoksevan Fredsbackantietä kohti Mårtenin puutarhaa. Tavoitin miehen ja kysyin miksi hän hakkasi koiraa ja kuka hän on. Vastaukseksi sain agressiota, mutta parinkymmen sekunnin kasvotusten käydyn keskustelun jälkeen tunnistan hänet aivan varmasti kun näen!
Mies jatkoi pakoaan Bergströmien pihan yli pellolle ja sieltä Granbackantien varrella sijaitsevien hiekkakuoppien takaiseen metsään. Tämän totesimme kun saappaathaettuamme seurasimme hänen jälkiään. Vicken kuopan kohdalla hän oli noussut Granbackantielle ja siinä kadotimme jäljet. Ehkä hän oli noussut noutamaan tulleeseen autoon.
Tällainen pako osoittaa että mies tiesi mitä oli tehnyt. Asian olisi voinut jäädä selvittämään viimeistään kun tavoitin hänet Fredsbackantiellä. Nyt pyydän apua tunnistamaan miehen.
Vihjeet voi soittaa numeroon 0400 461 694.
Koiran pahoinpitelijää etsitään
6
325
Vastaukset
- julmaaon
Liittyyköhän tuo tapaukseen http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016072121941485_uu.shtml Julmaa on ihmisen käytös eläintä kohtaan
- kiinnijää
Karmeita tapauksia ja varsinkin jälkimmäinen raauudessaan. Etsintä käynnistynyt....
- ikävätapaus
Olikohän tuo vahinko, että koira unohtui peräkoukkuun.. samanlainen tapaus on sattunut joskus ennenkin! Karmeaa, vatsasta ihan kouristaa. Kun kuin tuon uutisen , niin itku pääsi, ja piti hakea oma koira sängun alta syliin. Rip-koiraremppanalle!
- huhheijjaata
"unohtui peräkoukkuun"...mitä ihmettä se siinä alunalkaen edes teki?
Yhtäkaikki jos oli vahinko(mitä epäilen) niin luulisi että astuu vahinkonsa kanssa julkisuuteen tai ottaa yhteyttä poliisiin. Näin ei ole käynyt.
Toivon että mätänee helvetissä.
Saunan taakse tuommoiset...
- vahinkoonvahinko
On ottanut yhteyden poliisiin. Vahinko se on ollut. Koettakaa kestää. Jotenkin helpotti,, ettei se ollut julmuutta. Koiran omistajille voimia, ja muistelkaa kaikkea hyvää mitä teitte vuosien varrella lemmikkinne kanssa. (Minäkin taidan nyt lopettaa itkemisen, ja toivotan voimia kaikille) ....helpotti huomattavasti, kun todellakaan ei ollut julmuutta.
- hxcnb
Paitsi että on mahdollista että oli...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3422770SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis582235Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781929Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis641569- 1401512
- 601044
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021009Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li7898Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön200815- 36719