flightforum kysymys

hesavantaavaivainvantaa

Milloin on ollut vielä mahdollista kenen tahansa päästä terminaaliin ihastelemaan koneita ikkunan taakse? Tästäkin on muistikuvia, että näin olen kerran siellä pikkupoikana ollut...


Vastaan: Noin kolme tai neljä vuotta sitten Vantaan lentokentän turvatarkastuksessa eivät katsoneet onko minulla lippua. Kävin monesti terminaalissa katselemassa koneita. Nyt asun muualla.

12

458

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kutosenkunoissaanu

      "Tässä asiassa taidan luottaa kielitaitotarkastajan neuvoihin että nimenomaan ilmailun ATC-liikenteen kuuntelu ja esim. ATIS-sanomien ylöskirjoittaminen on parasta harjoittelua sellaiselle joka jo muuten englantilaisessa keskustelussa selviää"

      Juuri näin. Minä sain vain vitosen, vaikka englanninkielen taito on erinomainen. Johtui siitä, että en osannut oikeaoppisia sanontoja kirjallisessa osuudessa. Opettele varsinkin "behind ... behind".

    • Peter__T

      Joo. Kuutonen on siitä kätevä ettei sitä tarvitse uusia. Koskaan.

      • behindlanding

        Eipä ole kenelläkään Suomessa vielä kuutosta


      • Sohvatiikeri2

        On niitä, jopa harrastelijoilla.


      • Peter__T

        Meidän perheestämme laskin niitä kaksi.


      • Meijänperhe
        Peter__T kirjoitti:

        Meidän perheestämme laskin niitä kaksi.

        Niinpä tietysti! Ja Pikkupää Annallla ja sauva Sirpalla!


      • AMG_E43
        Peter__T kirjoitti:

        Meidän perheestämme laskin niitä kaksi.

        Voidaanko sopia näin Mersu-miesten kesken että ei levitellä perheidemme asioita tällaisilla roskafoorumeilla.


      • smersu
        AMG_E43 kirjoitti:

        Voidaanko sopia näin Mersu-miesten kesken että ei levitellä perheidemme asioita tällaisilla roskafoorumeilla.

        Ei onnistu S Mersuperheelle. Pakosta pitää leveillä!


    • konebongari

      Jokunen vuosi sitten vielä pääsi turvatarkastuksesta läpi ilman lentolippua, lähtöterminaali oli näes julkista Shengen-aluetta jonne sai mennä ihan vapaasti. Siitä vain ei julkisesti paljon huudeltu. Kun asiasta soitin lentoaseman turvapäällikölle, hän vain kautta rantain antoi ymmärtää että eihän sinne menemiseen oikeastaan ole mitään laillista estettä. Minäkin kävin sillä pari kertaa valokuvaamassa ja yllättämässä kyläilemään tuleet tuttavat heti tuloportilta, kun tietämättömät odottelivat tullin takana.

      Asiantilaan tuli kuitenkin muutos jollain EU direktiivillä pari vuotta sitten, nyt lähtöalueelle pääsee vain lentolipun kanssa.

      Ennen vanhaan asemalla oli koneittenkatseluterassi, mutta se on ollut suljettuna jo vuosikymmeniä, turvallisuussyitä, kuulemma. Harmi.

      • HyvinNäkee

        Kuulemma siellä on uusi katseluterassi. Tietoa Finavian sivuilla.


      • yleinen-zone

        En tunne mahdollisia muutoksia, mutta eikös lentoliikennettä edelleenkin pääse ihailemaan yleiseltä puolelta ja kahvilasta-ravintolasta?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      11
      2714
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      109
      2560
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      177
      2410
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      151
      2049
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      124
      1644
    6. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1099
    7. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      82
      832
    8. Mitä tekisit ensimmäiseksi??

      Jos hänet näkisit kahden kesken!!
      Ikävä
      45
      777
    9. Kievarin pöydät

      Minkä helvetin takia kievarissa on laitettu pöytä laulajan taakse. Siellä huutavat nuoret niin että et omaa ääntäsi kuul
      Suomussalmi
      15
      722
    10. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      151
      713
    Aihe