flightforum kysymys

hesavantaavaivainvantaa

Milloin on ollut vielä mahdollista kenen tahansa päästä terminaaliin ihastelemaan koneita ikkunan taakse? Tästäkin on muistikuvia, että näin olen kerran siellä pikkupoikana ollut...


Vastaan: Noin kolme tai neljä vuotta sitten Vantaan lentokentän turvatarkastuksessa eivät katsoneet onko minulla lippua. Kävin monesti terminaalissa katselemassa koneita. Nyt asun muualla.

12

486

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kutosenkunoissaanu

      "Tässä asiassa taidan luottaa kielitaitotarkastajan neuvoihin että nimenomaan ilmailun ATC-liikenteen kuuntelu ja esim. ATIS-sanomien ylöskirjoittaminen on parasta harjoittelua sellaiselle joka jo muuten englantilaisessa keskustelussa selviää"

      Juuri näin. Minä sain vain vitosen, vaikka englanninkielen taito on erinomainen. Johtui siitä, että en osannut oikeaoppisia sanontoja kirjallisessa osuudessa. Opettele varsinkin "behind ... behind".

    • Peter__T

      Joo. Kuutonen on siitä kätevä ettei sitä tarvitse uusia. Koskaan.

      • behindlanding

        Eipä ole kenelläkään Suomessa vielä kuutosta


      • Sohvatiikeri2

        On niitä, jopa harrastelijoilla.


      • Peter__T

        Meidän perheestämme laskin niitä kaksi.


      • Meijänperhe
        Peter__T kirjoitti:

        Meidän perheestämme laskin niitä kaksi.

        Niinpä tietysti! Ja Pikkupää Annallla ja sauva Sirpalla!


      • AMG_E43
        Peter__T kirjoitti:

        Meidän perheestämme laskin niitä kaksi.

        Voidaanko sopia näin Mersu-miesten kesken että ei levitellä perheidemme asioita tällaisilla roskafoorumeilla.


      • smersu
        AMG_E43 kirjoitti:

        Voidaanko sopia näin Mersu-miesten kesken että ei levitellä perheidemme asioita tällaisilla roskafoorumeilla.

        Ei onnistu S Mersuperheelle. Pakosta pitää leveillä!


    • konebongari

      Jokunen vuosi sitten vielä pääsi turvatarkastuksesta läpi ilman lentolippua, lähtöterminaali oli näes julkista Shengen-aluetta jonne sai mennä ihan vapaasti. Siitä vain ei julkisesti paljon huudeltu. Kun asiasta soitin lentoaseman turvapäällikölle, hän vain kautta rantain antoi ymmärtää että eihän sinne menemiseen oikeastaan ole mitään laillista estettä. Minäkin kävin sillä pari kertaa valokuvaamassa ja yllättämässä kyläilemään tuleet tuttavat heti tuloportilta, kun tietämättömät odottelivat tullin takana.

      Asiantilaan tuli kuitenkin muutos jollain EU direktiivillä pari vuotta sitten, nyt lähtöalueelle pääsee vain lentolipun kanssa.

      Ennen vanhaan asemalla oli koneittenkatseluterassi, mutta se on ollut suljettuna jo vuosikymmeniä, turvallisuussyitä, kuulemma. Harmi.

      • HyvinNäkee

        Kuulemma siellä on uusi katseluterassi. Tietoa Finavian sivuilla.


      • yleinen-zone

        En tunne mahdollisia muutoksia, mutta eikös lentoliikennettä edelleenkin pääse ihailemaan yleiseltä puolelta ja kahvilasta-ravintolasta?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      49
      1155
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      16
      805
    3. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      63
      725
    4. 68
      722
    5. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      694
    6. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      678
    7. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      615
    8. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      585
    9. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      9
      530
    10. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      508
    11. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      490
    12. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      463
    13. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      462
    14. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      104
      459
    15. Pitäisikö seksille asettaa huvivero?

      (ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen
      Sinkut
      113
      434
    16. Olet pelottava ilme vakavana

      Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳
      Ikävä
      26
      417
    17. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      13
      410
    18. Kaduttaako kun jätit vastaamatta

      Vai oliko tarkoitus satuttaa?
      Ikävä
      33
      398
    19. Kaikki pilattu

      Paluuta normaaliin ei ole. Kiitos ja hyvästi.
      Ikävä
      30
      385
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      33
      381
    Aihe