Vain 3 senttiä , siis VALOE mutta kauppaa käydään ja nousu vuodessa 220% koska vaihtoi toiminnan ektroniikkateollisuuden automaatiotoimittajasta aurinkosähköön keskittyneeksi teknologiayhtiöksi .Valoe sai ensimmäisen aurinkosähkö paneelitehdastilauksen helmikuussa 2016 Etiopiasta.
Pörssin halvin osake
7
319
Vastaukset
- nöfs
Entä mikä on mielestäsi kyseisen yrityksen (osakekohtainen) arvo, ja mihin perustat laskelmasi (esim. yrityksen tulevaisuden kasvu & tuotto)?
Olihan yhden sentin geosinttikin "halpa"...- gengre
Pörssitiedotteesta : Valoe arvioi Valoe-konsernin liikevaihdon olevan vuonna 2016 noin 11 - 13 miljoonaa euroa (2015: 0,7 miljoonaa euroa) ja käyttökatteen noin 1,5 - 2,0 miljoonaa euroa (2015 – 2,1 miljoonaa euroa). Tilikauden 2016 arvioidaan olevan
voitollinen (2015: -3,9 miljoonaa euroa). Kaikki vertailukauden luvut koskevat
jatkuvia liiketoimintoja.
Näyttää että 3 senttiä on pian 30 - viheliäinen
gengre kirjoitti:
Pörssitiedotteesta : Valoe arvioi Valoe-konsernin liikevaihdon olevan vuonna 2016 noin 11 - 13 miljoonaa euroa (2015: 0,7 miljoonaa euroa) ja käyttökatteen noin 1,5 - 2,0 miljoonaa euroa (2015 – 2,1 miljoonaa euroa). Tilikauden 2016 arvioidaan olevan
voitollinen (2015: -3,9 miljoonaa euroa). Kaikki vertailukauden luvut koskevat
jatkuvia liiketoimintoja.
Näyttää että 3 senttiä on pian 3030 on oivallinen luku. Nimittäin kassassa oli rahaa 30 tuhatta vuodenvaihteessa ja nyt sitä ei ole.
- Omakas
https://www.nordnet.fi/mux/web/marknaden/aktiehemsidan/nyckeltal.html?identifier=24329&marketplace=24&inhibitTrade=1
Oma pääoma pahasti pakkasella, miten se edes on mahdollista? Rahoittajien hyväuskoisuuden varassa koko pulju?
Kuitenkin markkina-arvoa 26 milj.e.
3 sentin osakkeen kirjanpitoarvo siis jotain -1:n ja -2:n centin välillä?
26 miljoonan markkina-arvoa vastaan pitäisi tehdä voittoa 1,3 milj.e., jotta päästäisiin edes siedettävään 20 p/e:hen. Ja noin velkaisella firmalla p/e:n kuuluisi olla alempi. Viime vuonna tulos oli 4 milliä pakkasella, siitä on pitkä matka miljoonavoittoihin.
Nyt pitäisi näyttää melko todennäköiseltä, että voitto nousee lähivuosina kolmen miljoonan euron paikkeille, että tuo alkaisi houkuttaa nykyisellä hinnalla. Historiaa katsoen näyttää epätodennäköiseltä.
En ole analyytikko. - Anonyymi
Tuli piste Valoen vedätykselle. Sijoititko?
https://www.kauppalehti.fi/porssitiedotteet/valoe-on-asetettu-konkurssiin/815371a1-ae14-5b8a-b247-20a50ecaae74 - Anonyymi
Kaput koko lafka.
- Anonyymi
Firma pysyi pystyssä näin pitkään vain siksi, että se rahasti jatkuvasti uusilla osakeanneilla. Perusbisnes ei ollut kannattavaa koskaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1035698Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys642536Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2371504- 931297
- 1241067
- 66827
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8761- 70747
- 52744
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17721