Missä alueella yöpyisit /Tokio

vinkkimajoitukseen

Missä alueella kannattaa yöpyä Tokiossa? Ollaan neljä päivää ja nyt en osaa päättää, mikä alue olisi paras sen kannalta, että lähietäisyydellä olisi mahdollisimman paljon nähtävää. Museot ym ei kiinnosta, vaan enemmänkin kaupunki itsessään ja sen ihmiset.

4

818

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Seppo...Kalevi

      Tokio on suht hajanainen kaupunki. Ite tykkään Shibuyan alueesta. Paljon ihmisiä ja siitä pääsee liikkumaan junalla suht hyvin

    • Ponta-kun

      Melkeinpä missä tahansa Yamanote-junalinjan varrella on ihan hyvä, sillä metrolla pääsee helposti jotakuinkin kaikkialle.

    • tyohtl

      Kuten jo sanottiin, Yamanote-rengaslinjan varrella ei voi mennä kovin pahasti pieleen, mutta on sielläkin tietenkin paikoilla eroa.

      Shinjukussa on maailman vilkkain rautatieasema ja sen ympärillä on ihan kaikkea ja yhteydet kaikkialle luonnollisesti loistavat. Shinjukussa saa kokea Tokion vilkkauden ja kiivaan tahdin varmaan parhaiten. Soppailusta ja huvituksista ei ole tietenkään pulaa.

      Shibuya Shinjukun eteläpuolella on taas nuorison mekka, mutta kyllä siellä aikuisiakin elää, viihtyy ja työskentelee vaikka millä mitalla. Shibuyassa on monissa Tokion kuvissa näkyvä viiden suunnan suojatie. Suosittelen erityisesti jos on nuoria matkassa, mutta ei seillä vanhemmillakaan tylsäksi aika käy.

      Shinagawa Yamanote-linjan eteläkärjessä on Tokion "Pasila". Sitä seutua suosittelen lähinnä, jos kaipaa hyviä yhteyksiä Tokio-Hanedan lentokentälle tai länteen päin meneviin Shinkansen-juniin, jotka siis pysähtyvät siellä. Muuten ei turistille oikein anna mitään minkä takia juuri sinne pitäisi erikseen mennä majoittumaan.

      Samoin linjan pohjoiset osat ovat ehkä vähemmän kiinnostavia, vaikka joka paikassa aina jotain on, joten tuo on ehkä vähän suhteellinen käsite. Shinjukun pohjoispuolella isompi keskus on Ikebukuro, josta on taas hyvät liikenneyhteydet ja palveluja omasta takaa.

      Itäisellä puoliskolla suunnilleen kaakkoissektorissa välillä Hamamatsuchō - Tokyo (Tokion asema) on jonkinlainen alue, jota voisi kutsua keskustaksi, jos jokin alue Tokiosta pitää sellaiseksi valita. Kävelymatkan sisällä Yamanoten asemista siinä on myös Ginzan ja Nihonbashin alueet. Jälleen kerran siis vilkasta ja korkeaa rakennusta tosin myös isoilta osiltaan enemmän liike-elämään painottunutta aluetta. Jos on liikaa rahaa ja haluaa käyttää sitä luksukseen, Ginzassa voivat varmasti auttaa majoittumisen, syömisen ja shoppailun saralla siinä.

      Tokion asemasta pohjoiseen Kandasta Uenoon on vähän rosoisempaa, mutta silti vilkasta seutua. Vähemmän siloiteltu eikä ihan joka rakennus ole mikään siisti pilvenpiirtäjä. Kuitenkin ihan siistiä ja turvallista niinkuin kaikkialla Japanissa.

      Ei Yamanote-linjan varrella olevia suosittuja paikkoja majoittua on ainakin Asakusan seutu ja Roppongi. Asakusa on Uenon lähellä ja sieltä löytyy kohtalaisen hyvin vähemmän kallista majoitusta. Roppongi taas jää Yamanote-linjan sisään kohtalaisen kauas sen asemista. Siellä on hieman kyseenalaistakin mainetta nauttiva yöelämän keskus Roppongin risteyksen luona, mutta sen lisäksi kunniallisempia shoppailu, bisnes- ja huvittelualueita Roppongi Hillsin ja Tokyo Midtownin alueilla.

      Tuo oli sitten aika karkea raapaisu Tokion alueisiin ja mainitsemani alueet ovat itsessään jo niin isoja, että niiden sisälläkin on aikamoisia eroja. Vähän budjetista riippuen majoittuminen Yamanoten ulkopuolella Asakusassa tai jossain muualla saattaa kannattaa, mutta kannattaa varmistaa, että Yamanote-linjalle ei ole liian pitkä matka. On siellä sivummallakin varmasti nähtävää, mutta epäilisin, että kuitenkin tekee mieli päästä enemmän pelipaikoille.

    • vinkkimajoitukseen1

      Kiitos vastauksista, eritoten viimeisimmälle laajasta vastauksesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      170
      2071
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      37
      1455
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      132
      1154
    4. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      56
      902
    5. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      846
    6. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      250
      814
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      20
      782
    8. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      18
      735
    9. Aina ku nään sun kuvan

      Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭
      Ikävä
      58
      713
    10. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      198
      634
    Aihe