Asensin vanhaan koneeseen uudestaan win 98se.n joka on ollut siinä monta vuotta ennen.Windows asentui normaalisti mutta kun rupesin asentaa muita ohjelmia internettiä ym tulee ilmoitus että ohjelma on suorittanut laittoman toiminnon ja se lopetetaan ja alempana seuraavaa.Jos on jatkuvasti ongelmia käynnistä painike valitse ohje ja vianmääritys ja valitse MS-DOS ongelmat.Mitenköhän tuon saisi korjattua tämä on vanha IBM ja tässä on eri kiintolevy, korppuasema,ja pentium 3 prosessori.Prosessori kylläkin aivan samoilla numerolla kuin alkuperäisessä kokoonpanossa.
Ohjelmat ei
Asennu laittoman toiminnon
2195
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Asenna uudelleen puhtaalle levylle.
Jos ei sittenkään toimi,voi alkaa epäillä rautavikaa,muistit ja emolevy ensimmäisenä.
Minulla on pari kertaa käynnyt samalla tavalla, toinen kerta kosketusongelma kovalevyn lattakaapelissa, toinen kerta kovalevy vaihdettava (takuu-juttu Compaq kannettavaan, en tiedä perus-syytä).
Asenna w98 ja ajaa kaikki levydiagnostiikka ohjelmat mitä sinulla on (scandisk jne). Jos ei tule virheilmoituksia, avaa kone ja tarkista liittimet (voit samalla poistaa pölyn jos kone on vanha!). Yritä uudestaan asentaa ohjelmat. Ellei auta, palaa asiaan.
Joo, ja viellä: Kannattaa etsiä BIOS:in viimeinen päivitys, w98 viimeinen Service Pack (SP), äläkä kytke konettaa fyysisesti verkkoon ennen kun olet asentanut palomuurin ja virustorjunnan ja IE:n.