Pariskunta myi vapaa-ajan kiinteistönsä, joka oli hankittu, tehty ja maksettu yhdessä. Kumpikin halusi (yhteinen sopimus)puolet myyntihinnasta omalle tililleen ja omiin käyttötarkoituksiina. Onko toisella puolisolla enää mitään oikeutta toisen rahankäyttöön? Vaikka toinen jakaisi rahansa viimeistä penniä myöten lapsilleen ja lastenlapsilleen? Eli n 50000€ summasta on kysymys.
Vieläkö yhteistä rahaa?
5
<50
Vastaukset
- asdfasdfdsa
Onpa taas "lakikysymys". Ei puolisoilla ole missän vaiheessa (molempien elossa ollessa) mitään oikeutta toistensa rahoihin tai sen käyttöön. Varsinkaan nyt kun molemmat ovat omat osuutensa mökistä saaneet. Mitäs jaoit rahasi pois ja nyt olet sitten kyselemässä löytyisikö joku "laki", joka antaisi sinulle oikeuden mennä puolisosi kukkarolle.
- Kumpi-kysyy
Sinulla on erilainen tulkinta kuin minulla. Minä veikkaan että aloittaja on juurikin se osapuoli joka haluaisi jakaa rahansa lapsilleen ja lapsenlapsilleen, ja haluaa varmistaa että hänellä todellakin on tähän oikeus.
Ja kuten sanottu, puolisolla ei avioliitossa ole mitään sananvaltaa siihen miten toinen puoliso omat rahansa käyttää. - Mökkimyytyjarahattilillä
AP. kommentoi. Kiitos, jo helpotti!
- 7-18
avioliitossa rahat ovat yhteisiä siltä osin että puolisoilla on toisilleen elatusvelvollisuus.
verottajaa ja mahdollisia velkojia tuo rahojen pois lahjoittaminen varmasti silti enemmän kiinnostaa. - Avio-oikeus
Eikös asia riipu myös siitä, onko teillä avio-oikeus toistenne omaisuuteen? (Tai voi olla niinkin, että toisella on, toisella ei.) Nimittäin jos on suuressa määrin antanut vastikkeetta pois omaisuuttaan, johon puolisolla on avio-oikeus, avioeron tai kuoleman tullessa puoliso tai hänen oikeudenomistajansa voivat vaatia korvausta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1572558Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64901
- 65839
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658