Onko mahdollista toteuttaa korkeaa sokkelia betoonilaatalliseen perustaan, jos ei kuitenkaan halu rossiperustaa. Korkea sokkeli tekee näköä taloon mielestäni, se vielä ettei kustannukset nousisi liikaa.
Korkea sokkeli, taloon ulkonäköä?
13
3361
Vastaukset
- nääs
Korkeaa sokkelia toteutettu mm Pispalassa, 2 kerrosta sokkelia 2 asuinkerrosta
- LaitaRossipohja
Halvemmaksi tulee se rossipohja, jos alat harkkoja kasaamaan usempia lisäkerroksia. Se sisushan pitää täyttää ja se maksaa. Miksi et halua rossipohjaa?
- taloonpoika
Ontelolaatallinen rossi maksaa ja puinen vähän arveluttaa minua...
Vaikka joku sanoo että rossiperustan teko maksaa enempi kun siinä on enempi leca kierroksia, mutta maksaahan se täyttökin ja laatanvalut?:)
- raksaaja
Kuinka korkeaa haluat?
Esim. meillä on noin 1m täyttö sokkelin sisällä.
s.kangas 20cm sepeliä s.kangas hiekka.
Vaatii vain huolellisen tiivistämisen ja tukevan sokkelin seinämän.
Mielestäni luotettavanpi ratkaisu kuin tuulettuvat, mutta kukin tyylillään.
(meidän talo tosin on Lammi, eli samaa "sokkelimatskua" 9m anturasta harjaan asti.) - heebeli
Ei se yksi harkkokerros nyt omaisuuksia maksa, eikä täyttökään maltaita. Meillä tehtiin 5-harkkokerrosta sokkelia, josta 2,5-harkkokerrosta jäi näkyviin. Eli noin 50cm on sokkelia näkyvissä. Itteäni ainakin häirittee silmää nää grynderitalot, jossa sokkelia on yhden harkon verran näkyvissä. Yleensä näissä alimmainen vuorilauta lahoaa ja maali hilseilee jo muutaman vuoden jälkeen. Itse ajattelin ulkonäön lisäksi myös tuota kosteuden loitolla pysymistä. Parempi olla korkeammalla kuin matalammalla.
- Rakennus.mies
Perinteinen antura/perusmuuri on varmaankin 20 cm antura ja 4 kerrosta harkkoa jolloin n. 2 harkkoa jää näkyviin.
Tuohon 1 tai 2 kerrosta lisää niin riippuen siitä kuinka läheltä/kaukaa saa täytehiekan niin ei se nyt valtavasti nosta kustannuksia tietysti harkot, betonit, raudoitteet maksaa myös sekä, sisäpuolen eristeet ja ulkopuolen sokkelipinnoite.
Lega harkoista en lähtisi kovin korkeaa sokkelia tekemään, tosin en tee niistä sokkelia ollenkaan ellei pakko ole sillä miksi ihmeessä käyttäisi talon tärkeimässä osassa heikkoa materiaalia mikä on jälkeenpäin hankala korjata jos jostain syystä tulee ongelmia.
Perustus tehdään betonista oli se sitten paikalla valettu tai valuharkkoa. - seontosimatala
Meilläpä on sokkeli piilotettu maan alle, ei näy kun 3 senttiä, ja kun mennään taloon sisälle, ensin on melkonen alamäki, voi pulkalla laskea suoraan olkkariin jos on ovet auki.
- Raumanmies
Kannattaa tutustua lämpimään alapohjaan rossipermanto ratkaisuissa. Itsellä ollut tämä Ruotsalainen keksintö 12 vuotta. Lämpötila ympäri vuoden rossitilassa n. 16 astetta ja suhteellinen kosteus alle 50 prosenttia. Hienosti toimii ja ilmanvaihto hoituu hallitusti talon ilmanvaihtokoneella.
Oikeastaan kyseessä on vain matala kellari, niin on helpompi sisäistää.
Korkeampi sokkeli on aina asiaa 50 cm tai enemmänkin vaan näkyviin. Maahan kaivetuilta näyttävät talot ovat surkean näköisiäkin, korkea sokkeli näyttää ylväältä ja toimiikin paremmin.- kunnonsokkeliantaanäköä
Edelliseen vielä lisäisin, että kun on sokkelia noin 50 cm niin ei heti mätäne kaatosateista johtuvista roiskeista jotka eivät ehdi mennä rännin kautta.
- lämminkö
Juu, tämä talon ylväys näkyy ja talo voi olla pienempikin, mutta näyttää hyvältä.
Mutta tuo energia puoli mietityttäisi tuollaisessa rossissa... - inignöööri
On kyllä hieno juttu, että lattia falskaa niin paljon että eristämättömän pohjan lämpö on 18 astetta??!
- Hommanoivaltanut
Vähemmän kuluttaa energiaa, kuin ulkoilmaa talon alle tuulettavat rossipermanto, joka työntää lämpöä ulos ulkoilmaan.
Sokkelipalkit ja maanpinta tietysti hyvin eristettyjä. LTO ottaa energiaa talteen. Viemäreistäkin alapohjassa siirtyy lämpöä.
Oikeastaan talon alla on lämmin routimaton ilmapatja aina. - ulkonäköparempi
Sinänsä Rossitalo/perusta on näyttävämpi kuin laatta perusta, se tekee sitä vanhaa ylväyttä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3854207Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1151586- 1351434
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko681163Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔691003Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass15986Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise12927- 38910
Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään60889- 65881