Logistiikkainsinöörin opinnot?

Log.Inssi

Amis loppuu pian ja ajattelin hakea logistiikkainsinööriksi. Tuleekohan olemaan miten vaikeaa kun pohjalla on amis matikat? Minulle sanottiin että heti hypätään tilastomatematiikkaan ellei tarvitse kertaus kurssia. Kuulemma tehdään tasotestit ennen kuin kurssit alkaa ja huonosti pärjäävät laitetaan alkeiskurssille matikassa ja muissakin aineissa. Amiksen yleisaine tokari on täynnä kakkosia, mutta juuri ruotsi ja matikka on ykkösiä. Loput kakkosia paitsi kemia ja äidinkieli, jotka ovat kolmosia. Eli jos tosissani lähden yrittämään niin onko minulla mahdollisuudet insinööriksi? Vähän epävarma olo tuosta AMK-opiskelusta minkälaista se on kuin nykyinen ammattikoulun logistiikan peruskoulutus on ihan läpihuutojuttu. Kunhan on edes joskus paikalla ja ajaa ajokortit niin saa paperit. Paljoa ei ole tarvinnut päätä vaivata läksyjä tehden. Onhan nämä täysin erinlaiset koulutukset jo alusta alkaen. Kuinka rankkaa esim. insinöörin opinnot on?

Meinasin nyt ainakin hakea ja käydä valintakokeissa jos kutsutaan. Matikkaa aion käydä itse kertailemaan kotona kun aika paljon on unohtunut. Ykkös ja kakkos vuosi on lähinnä yleisaineita. Varsinaiset ammatilliset aineet alkavat vasta kolmantena ja neljäntenä vuotena. Niitä voi olla vähäsen ekoina vuosina. Näin minulle on kerrottu.

Liiketoiminnan logistiikka tradenomia olen myös harkinnut, mutta mietin että samalla lukisi jo insinööriksi kun tradenomien työtilannetta pidetään huonona. Logistiikka tradenomeilla on vähemmän matikkaa, ei ollenkaan fysiikkaa tai kemiaa. Insinööriksi lukeminen kestää sen n. 4 vuotta ja tradeksi 3.5 vuotta. Ajattelin että melkein sama aika kuluu otti kumman koulutuksen tahansa, joten eikös inssillä luulisi paremmin löytyvän töitä? Mitäs mieltä ootte? Onko muita logistiikkaa AMK:ssa opiskelleita?

9

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AntiLintsari

      Vielä sen verran näistä nykyisistä opinnoista, että ne olen hoitanut hyvin. Ei ole periaatteessa yhtään poissaoloja ja olen kaikki asiat hoitanut huolella. Sehän ei aina riitä, mutta kannattaisiko lähtä yrittämään inssiksi?

    • nabala

      Kyllä ne asiat opetetaan siellä. Ei kannata siis muutaman matikan kurssin takia jättää aloittamatta.

    • amis.paree

      Jos on jo amispaperit niin miksi hankkia enää amk-paperit? Nehän on samantasoisia, amiksia kaikki tyynni? Asentaja on itseasiassa arvostetumpi, kuin geneerinen amk-amisinsinööri, joita mahtuu 20 tusinaan.

      • menehännyt

        painuhan vittuun trollaamasta pelle


      • lololoz
        menehännyt kirjoitti:

        painuhan vittuun trollaamasta pelle

        amis spotattu. :D


    • Logisteekki

      Aina kandee yrittää. Mutta amiksen ykkösellä ruotsissa varaudu tekemään helvetiksi töitä että pääset ruotsista läpi.

      • Log.Inssi

        Laitoin yhteishakuun log.inssin ekaks vaihtoehdoks ja liiketoiminnan logistiikan tradenomin kakkoseks. Lainasin kirjan "insinöörin matematiikka", jotta saa vähän esimakua tulevasta. Heprealtahan se näytti, mutta ei mahdottomalta. Fysiikan moni sanoo olevan myös vaikeaa amis pohjalta.

        Ruotsi oli peruskoulun päättötodistuksessa 6 ja nyt amiksessa tyydyttävä. Koskaan en ole vaivautunut sitä kunnolla opettelemaan ja nyt se kostautuu. Toiset kertoi enkussa ja ruotsissa pärjää jos jaksaa päntätä ammattisanastoa. Kielioppia on muka vähän? Toiset ovat joutuneet tekemään joissakin korkeakouluissa myös 20 min puheosuuden kirjallisen kokeen lisäksi. Tradenomina pääsisin helpommalla kun ei ole kemiaa/fysiikkaa ja on vähemmän matikkaa. Mut niiden työtilanteesta logistiikkapuolella ei ole taas tietoa. Viikonloppuna aloin kertaamaan matikkaa yläkoulun kirjoista. Käytävä kertaamaan myös ruotsia ja muita aineita pääsykoetta varten. Jos en pääse niin ensi vuonna uudestaan.


      • Mara325

        "Kielioppia on muka vähän? Toiset ovat joutuneet tekemään joissakin korkeakouluissa myös 20 min puheosuuden kirjallisen kokeen lisäksi."

        Kieli nyt sattuu sisältämään tiettyjä sääntöjä siitä miten sen osia voi pistää peräkkäin, jotta ne merkitsee jotain. Siksi pelkkä sanojen opettelu ja niiden peräkkäin pistäminen ei ole kielenkäyttöä.

        Kieliopin määrä riippuu vähän mihin vertaa. Lukioon verrattuna sitä on AMK:n normikielen kursseilla tosi vähän. Joissain AMK:ssa on ruotsissa ja enkussa tukikurssi niille, joilla heikko lähtötaso. Näillä kursseilla kielioppia on paljon.

        Ainakin ruotsissa puheosuushan pitäis olla pakollinen osa kurssisuoritusta joka paikassa, koska laki. Ja enkun kurssillakin tehtiin useita suullisia juttuja jotka vaikutti arviointiin.


      • Log.Inssi
        Mara325 kirjoitti:

        "Kielioppia on muka vähän? Toiset ovat joutuneet tekemään joissakin korkeakouluissa myös 20 min puheosuuden kirjallisen kokeen lisäksi."

        Kieli nyt sattuu sisältämään tiettyjä sääntöjä siitä miten sen osia voi pistää peräkkäin, jotta ne merkitsee jotain. Siksi pelkkä sanojen opettelu ja niiden peräkkäin pistäminen ei ole kielenkäyttöä.

        Kieliopin määrä riippuu vähän mihin vertaa. Lukioon verrattuna sitä on AMK:n normikielen kursseilla tosi vähän. Joissain AMK:ssa on ruotsissa ja enkussa tukikurssi niille, joilla heikko lähtötaso. Näillä kursseilla kielioppia on paljon.

        Ainakin ruotsissa puheosuushan pitäis olla pakollinen osa kurssisuoritusta joka paikassa, koska laki. Ja enkun kurssillakin tehtiin useita suullisia juttuja jotka vaikutti arviointiin.

        Hyvä tietää jo etukäteen mitä on vastassa. Katoin opsista et ekana vuotena ois fysiikkaa 2.5 op, kemiaa 2.5 op ja insinöörimatikkaa 5 op. Enkku ois toisena vuotena ja ruotsi kolmantena. Hyvä ettei kaikki tule samalla kertaa niin pystyy kertaamaankin :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9266
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      374
      8120
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      163
      5945
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2428
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2142
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1781
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1725
    8. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1525
    9. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1502
    10. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      441
      1406
    Aihe