saataisko näin juhlavuonna mörskä edes päällisinpuolin siistiksi.
juhlavuosi 2016
herrasväki2
25290
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Mikä on mörskä??? jokin nähtävyys vai?
Vissiin Salea vastapäätä oleva asumaton tupa, tai emmietiiä.
Ei se on se Tili-Karvian pihassa oleva pieni punainen lahonnut tönö. Siinä alakoulun leikkikenttää vastapäätä. Muutamalle kuntalaiselle jokin suojelukohde, silti eivät laita tikkua ristiin tönön kunnostamiseksi. Joka keväinen virsi tämä mörskä.
varmasti löytyy talkootyön tekijöitä mörskän kunnostamiseen,jos omistaja eli karviankunta ilmoittaisi ja laittaisi asian vireille.
Siitä Mörskän kunnostamisesta on taisteltu joka kevät. Koko ikäni on keväisin käsitelty Mörskän tilannetta, eli ei kevättä ilman mörskä-asiaa.
Muistaakseni viitisen vuotta sitten että Mörskän kunnostushanke pitää olla jonkin yhdistyksen vetämä sekä rahoitukseen pitää saada leader-rahoitusta. Karvian kotiseutuyhdistys taisi silloin toimia hankkeen vetäjänä mutta koska leader-rahoitusta ei tullut kotiseutuyhdistys vetäytyi kunnostushankkeesta ja myöskin kunta taisi tuolloin luopua kunnostamisesta.
Kunta taisi jossain kokouksessa päättää, että Mörskää tarjotaan yhdistyksille, joka sitoutuisi kunnostamaan rakennuksen tai tarjota myytäväksi yksityisille henkilöille, joka sitoutuisi kunnostamaan rakennuksen. Eikö tuolloin myös huhuiltu mörskän purkamisesta ja siirtämisestä jonnekin.
Eihän rakennus mitään suurta perusremonttia tarvitsisi. Eikö auttaisi kun katto laitettaisiin kuntoon, maalia seiniin ja ikkunat korjattaisiin. Pientä pintaremonttia, niin olisi mukavampi sitä katsella.
etkö tosiaan tiedä että se on karvian kunnan omistama rakennus jos se olisi jonkun yksityisen niin se olisi kunnostettu aikoja sitten.
Olenko väittänyt, että se rötiskö on jonkun yksityisen omistama??
Olen tietääkseni todennut, että tönön voisi kunnostaa talkoilla, ne henkilöt joille rakennus on jokin merkittävä suojelukohde.
Kannattaa tutustua Teknisen lautakunnan pöytäkirjaan / päätökseen v. 2013. Sen löytää googlettamalla. Hakusanaksi vaikkapa Karvian Mörskä. Siinä on kirjattu päätös Mörskästä sekä Mörskän tulevaisuudesta.
Tässä samaisessa päätöksessä on kohta jossa todetaan: "Mörskää tarjotaan myytäväksi yksityisille henkilöille, joka sitoutuisi
kunnostamaan rakennuksen".
Eli siitä vain ostamaan rakennus itselle ja kunnostamaan se! Odotamme mielenkiinnolla tuloksia.
paa sinä jalakas ristihin
Veisaa sinä valitusvirttäsi
Kovasti ihmettelen, mikä tästä mörskästä tekee niin ihmeellisen. Se ei edes ole Karvian vanhimpia rakennuksia, eikä sillä ole minkäänlaista rakennusperintö historiallista merkitystä Karviassa.
Jos rakennuksella on jokin kulttuuriperintöarvo mikä pitää säilyttää, niin ettekö saa korjatuksi. Kierrätyskeskuksessa on työttömänä nuoria ammattimiehiä, ulkoistakaa heidät kunnostamaan mörskä. Voisi olla heillekin motivoimampaa kuin istuskella tupakalla kierrätyskeskuksen nurkalla.
Kierrätyskeskuksesta varmasti löytyy tarvikkeita ja kirrätysmateriaalia ja ainahan voitte laittaa keräyksen pystyyn. Ei siihen tarvitse kunnalta rahoitusta kinuta.
Mörskään saisi kivan kesäkahvila-konditorian...
Ei toimisi ilman subventioita (kunnan rahoja)
Miksi ei toimisi?
Jos siihen joku yrittäjä kaffilan perustaisi, miksi hän kunnalta siihen rahoitusta hakisi? Eiköhän se ole TE-keskus ja ELY-keskus joka hoitaa tälläisiä yrittäjien asioita. Tuollaiselle pienelle "nätille" tilalle olisi varmasti jotain käyttöä.
Jotenkin ihmeellinen käsitys, että jostain pitää saada aina jotain avustusta tai tukea kun jotain tehdään. Missä se Karvialaisten mainostettu talkoohenki on. Onhan sillä tehty pyörätie ym.
En tiedä kenen omistuksessa kyseinen rotisko on, mutta ihmeellistä kun sitä ei saada korjatuksi, jos sillä on omistajalle jotain arvoa. Jos tuollainen olisi sivukylässä, ympäristölautakunta olisi sille jo aikoja sitten antanut purkutuomion.
Jos se on kunnan, miksi sitä ei korjata? Työttömiä ja kesätyöläisiä olisi kunnassa tarpeeksi heiluttelemaan maalisutia ja korjaamaan ikkunoita. Ihan taitaa olla motivaatiosta kiinni koko homma.
totta turiset, vähä täytyy ihmetellä ja käydä herättämäs veijo ja muut
Kuten täällä joku totesi taitaa olla koko Mörskän kunnostus pelkästään viitselijäisyydestä kiinni. Jonkinlaisella keräyksellä varmasti saisi sen verran euroja kokoon, että saisi tarvikkeet kokoon.
Itse keittämällä maali eli punamultamaali tulee halvimmaksi. Karviassa on punamultamaalin keittäjiä, ainakin Karviankylässä, koska siellä on kulttuurihistoriallisesti arvokkaita sekä kauniita ja hyvinhoidettuja taloja ympäristöineen. Syntyjään kun olen sieltäpäin, tulee niitä nuoruusmuistoja aina mieleen kun niiden paikkojen ohi ajeleen. Samalta näyttävät rakennukset kuin nuoruudessani, vaikka sukupolvet ovat vaihtuneet. Se tässä ihmetyttääkin, kun pienen pientä torppaa keskellä kirkonkylää ei saada edes ulkoisilta puitteilta edustavaksi, vaikka työttömyysaste karviassa on aika kova.
Museoviraston punamaaliresepi
150 litraa vettä
6 kiloa rautasulfattia eli rautavihtrilliä (punamulta)
12 kiloa hienoja ruisjauhoja
25 kiloa punamultaa tai
haluttaessa: 5 litraa vernissaa, mikäli maalattava pinta on tiivis ja sileä
haluttaessa: 200 grammaa suolaa säilöntäaineeksi
Tuskimpa tuo 150 l. maalia Mörskään kuluisi, vaan lopun voisi myydä kulujen kattamiseksi. Sitten vain talkoilla maalaushommiin.
Vanhoja ikkunoita varmasti löytyisi kierrätyskeskuksesta ja eiköhän sieltä löytyisi puutavaraakin.
Laittakaa nyt ihmeessä karvialaiset se Mörskän ulkokuori kuntoon, sisältäpäin sitä voi kunnostaa jälkeenkin päin. Sitten huomautan, että tälläiseen arvorakennukseen, tuskin tehdään peruskorjausta vaan korjataan vanhaa säästäen kunnioittaen.
minua ainakin suorastaan vituttaa,kun karvian keskustassa keskeisellä paikalla oleva vanha ja karvian historiaan vahvasti kuuluva rakennus edelleen on kunnostamatta. kuntapäättäjät avatkaa jo silmänne!
Eipä sillä nyt paljon taida merkittävää historiaa olla. Eikä mitään erikoista rakennusperintöä.
Rakennus on vuonna 1894 kunnan ensimmäisen kansakoulurakennuksen
käsityötilaksi. Vuonna 1942 Mörskä jäi pois koulukäytöstä ja vuonna 1947 siinä aloitettiin neuvolatoimintaa.
Vuosina 1950 -luvulta 1960 -luvun loppuun siinä toimi kirjasto. Ja eikö siinä 1980-luvun lopulla ollut paikallisen leipomon myymälä.
mörskä kuntoon ja heti!
Menehän huomenna hakemaan vasara ja nauloja ja painu naputtelemaan sitä mörskääsi.
Mä voisin lyödä vaikka vetoa, että jos tuo rumilus olisi riittävän kaukana muista rakennuksista, se olis melkein 100% varmuudella "myyty Tuhkaselle" ;)
Juu
Karvia on huoria täynnä!
onko niitä mörskässäkin?
Tuskin ja mä puhun nuorista.
http://www.kankaanpaanseutu.fi/uutiset/siikaisten-ja-karvian-museokohteille-rahaa/
Haettiinko kunnostusrahaa myöskin Mörskään. Ulkomuseon aittarakennukseen 6 500 e.