Hei, Jos motskari on kaksikilpinen ja historiatietojen perusteella rekisteristä poiston syy on "Tavallinen poisto" ja moottoripyörän omistajina on ollut ainoastaan yksityishenkilöitä, niin voiko päätellä, että sitä ei ole mällätty siten että se olisi mennyt lunariin?
Joskus erään auton tietoja hain, niin siellä oli poiston syy "lunastus" tjsp. ja omistajana taisi olla jossain vaiheessa ollut AVK:
Tiedättekö?
Kaksikilpisyys
12
4276
Vastaukset
- kalliitvakuutukset
Sen voi päätellä ettei ole lunastettu. Mutta jos joku on sen mällännyt ilman kaskoa ja korjannut on täysin mahdollista. Tosin kuitenkin epäilen että poisto on tehty Suomen helvetillisten maksujen takia. Itse voit asiaa selvittää vain rekisteritiedoista - eli onko pyörä ollut kauankin kilvittä. Ja tokihan se kolarikorjaus pitää ihan realistisesti näkyä jostakin jos oikein tarkkaan tutkit.
- geeäsäxä
Olen ostanut avk,lta monta pyörää, korjannut ja myynyt ne eteenpäin.
Silloin kun yhtiö lunastaa pyörän, se tekee sen sentähden, että korjaaminen merkkiliikkeessä on liian kallista laitteen arvoon nähden.
Tähän ei paljon tarvita. Naarmut putkissa ja tankissa, peili poikki jne...
Jos pyörä on "liian rikki" se myydään erikois-ehdoilla, esim. rungon mittaus, tai kuitti uudesta, tai ihan pommi myydään vain purettavaksi.
Korjattu pyörä on katsastettava ja katsastuksessa esitettävä vaurioista kuvat ja selvitykset, samoin korjaukset ja niihin käytetyt osat.
Hyväksytyn katsastuksen ja uudelleen rekisteröinnin jälkeen ei muuta kuin kovaa ajoa.
Ei näitä 2-kilpisiä pelätä kannata. Itsekin sellaisella ajan, eikä naarmut putkissa, tai vaihdettu ohjaustanko juuri ajoa haittaa, ellei sitten egoa.
Edullisemmin sen aina saa, kuin "priiman", joka sekin voi olla kaadettu ja korjattu ns. omaan piikkiin, kenenkään sitä kontrolloimatta. - kfjhfgh
Niin , koitappa myydä 2-kilpistä niin kukaan ei maksa mitään noista tänäpäivänä , auto vielä menee kun on 4 pyörää alla mutta 2- pyöräisessä en riskiä ottaisi , monastihan nuo jopa parempia kuin vastaavat kulkuneuvot yleensä kun ovat läpikäytyjä ,ainaskin autot, pyörät oma lukunsa !
- jokuostaakuitenkin
No kolarikorjattuun autoon voi ilmaantua mitä kummallisempia sähkövikoja jne. joita ei voi löytää ostaessa. Sen sijaan jos koeajat pyörän niin siitä kyllä tuntee onko runko, ohjaus tai jousitus kunnossa. Lisäksi mp:t lunastetaan todella helposti ja niissä ei välttämättä ole rikkonaisia muoveja kummempaa vikaa. Kaksikilpinen on tietenkin halvempi, mutta voi silti olla parempi ostos.
- evernever
En ostaisi tänäpäivänä 2- kilpistä tai yli 30tkm ajettua pyörää jos meinaa joskus eroonkin päästä ja jotain rahaa myydessä saada kun mittariluku tuosta kasvanu , tarjontaa kun riittää yllinkyllin !
- Tiedänsen
Sinä et tiedä mitään.
- mastermechanic
3-kilpinen on helpoin myydä. Saksasta tuodaan paljon pyöriä ja sitten rekisteröidään Suomessa uudelleen, höystettynä ryöstöverolla (min 30% ostohinnasta). Kolmas kilpi ilmestyy kuvioihin, kun joku ottaa lipat ja vakuutusyhtiö lunastaa pyörän. Runko mitataan ja mittauspöytäkirjan kera pyörä laitetaan taas kilppin.
Luonnollisesti pyörän historia on helppo tarkistaa Trafista. Aivan täyttä hintaa ei 3-kilpisestä saa, mutta hinta ratkaisee monesti kaupan teossa. - paaluun
Ei kukaan järkevä hanki 2-kilpistä pyörää , autoissa vielä menee hyvinkin kun sentään 4-rengasta alla hengenpitimiksi . Kaikenmaailman virittäjät noita autotalleissa tuunailee päälisinpuolin kuntoon, se mitä alla piilee jää myös piiloon!
- Anonyymi
Höpö höpö. Jos pyörä ollut ajossa korjauksen jälkeen useamman vuoden niin ei mitään ongelmaa. Ei kannata panikoida ja ripuloida mokomasta housuunsa.
- mopoilijax
Unohda kaksikilpiset suosiolla, koska yksikilpisiäkin on tarjolla vaikka kuinka paljon ja todella edullisesti. Lähinnä pulaa on vain ostajista, kun kaikki haluaa pyöristään samanaikaisesti eroon.
- realistimotoristi
Kiertäisin kyllä kaksikilpiset suosiolla. Voi osua hyvällä onnella ihan asiallinen ajopeli, mutta riski epäonnistumiselle on suurempi kuin normaaliostoksella. Ne kaksikilpisten omistajahistoriat ovat yleensä aika pitkät nimenomaan uudelleenrekisteröinnin jälkeiseltä ajalta. Eivät sitten olekaan ihan odotusten mukaisia?
Niin ja hinnanhan pitää olla noin puolet normaalista. Kolarilintta on aina lintta eikä takuulla parane kittaamalla ja vääntelyllä.- motokutsu
Semmoinen, joka ei osaa arvioida, mitä on ostamassa, tekee viisaasti kun ei ryhdy käytettyihin moottoripyöriin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 984214
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.783477Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,723084SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.812549Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.52366Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.2072162Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a302091- 41880
- 73811
- 52776