Mukava_kaupunki

reissailija

Olin viikon omatoimireissulla Ateeanassa. Ateenassa on paljon hyvää ja paljon ei niin kovin hyvää. Kokonaisuudessaan jäi kuitenkin oikein hyvä muisto.

Hotellini oli Omoniassa. Onhan siellä mm. prostituoituja, mutta ei siellä aikuisen miehen mitenkään pelätä tarvinnut. Exhargia ja puisto Padiou tou olivat liian levottomia ja arveluttavia paikkoja.

Myös sää suosi lomailua. Aamulla ja illalla oli viileää, mutta päivällä juuri sopivan lämminta.

Jäi tosiaan ihan hyvä muisto Ateenasta.

1

819

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ateenansulot

      Hotelli Omonialla ei todellakaan ole se paras valinta, juuri mainitsemistasi syistä. Syntagman seutu on huomattavasti puhtaampi ja turvallisempi, etenkin yksin matkaaville ja naisille. Ateena herättää monenlaisia tunteita, kuten useimmat kaupungit. Ateenalla on kuitenkin sellaisia valtteja hihassaan, joita harvat sen kilpailijat kykenevät tarjoamaan. Esimerkiksi sen historiallinen ja arkkitehtuurillinen anti on vertaansa vailla, museoita on paljon, samoin raunioita ihan Ateenan sydämessä. Toisaalta on myös shoppailupaikkoja, loistava määrä laadukkaita kahviloita ja ruokapaikkoja ja sitten vielä kaupungin omat hiekkarannat aivan läheisyydessä! Ateenan annista saa parhaan kuvan ja käsityksen täältä: http://kreikkaan.net/matkakohteet/ateena Se on suomalaisen Kreikassa asuvan kirjoittamalta sivustolta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      44
      2369
    2. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      266
      2260
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      115
      1604
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      146
      1320
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      115
      1267
    6. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      27
      1157
    7. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      141
      1150
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      1039
    9. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      66
      1007
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      970
    Aihe