VR tarjosi ratkaisua Lahti–Riihimäki-junavuorojen vähentämiselle – maksaisi kunnille puoli miljoonaa
VR on tarjonnut kunnille 4 junavuoron säilyttämistä, jos kunnat maksavat 500 000 euroa
Lisävuorot olisivat voimassa vain 10.12 saakka
Päijät-Hämeen liitto alkaa selvittää karsittavien junavuorojen korvaamista linja-autoliikenteellä
Liikenneministeriö karsii ostoliikennettä Lahti–Riihimäki-välillä 27.3. alkaen
Viiden kunnan edustajat ja Päijät-Hämeen liitto palasivat pettyneenä liikenneministerön neuvotteluista perjantaina. VR oli antanut alustavan ehdotuksensa, miten kunnille tärkeät karsittavat junavuorot voisi korvata.
Mukana neuvotteluissa olivat maakuntaliiton lisäksi Lahti, Riihimäki, Hollola, Kärkölä ja Hausjärvi.
Hollolan tekninen johtaja Heikki Salonsaari kertoo, että VR ehdotti kahta aamuvuoroa ja kahta iltavuoroa hintaan 500 000 euroa. Ratkaisu olisi voimassa vain joulukuun alkuun saakka.
Päijät-Hämeen liiton erityisasiantuntija Tapio Ojasen mukaan, kunnat eivät mitenkään ehdi tehdä päätöstä noin suuresta summasta maaliskuun loppuun mennessä, jolloin uudet aikataulut karsittuine junavuoroineen tulevat voimaan.
– Liikenneministeriö ei ole neuvotteluista huolimatta saanut valtiovarainministeriöltä lupaa ylittää budjettiaan, joten ministeriön puolelta ei voitu tulla yhtään vastaan, sanoo Ojanen.
Asian valmistelulla on vain kiire.
Neuvottelujen jälkeen maakuntaliitto (ely-keskus ?) päätti alkaa valmistella linja-autoliikenteen järjestämistä puuttuville vuoroille. Ojanen odottaa kunnilta tärkeimmät tarpeet ja käy neuvottelut vielä ely-keskuksen kanssa.
– Linja-autoliikenne tulee huomattavasti VR:n tarjousta halvemmaksi.
( arvio km hinta brutto 2- 2,5 €/km brutto)
Liikenneministeriö karsii ostoliikennettä Lahti-Riihimäki välillä puolella maaliskuun lopussa.
Korjattu 11.3. klo 15:13 Neuvottelut käytiin liikenneministeriössä. Ostoliikennettä karsii liikenneministeriö.
yle news
JUNALIIKENNE KORVATAAN BUSSEILLA
TÄLLERAHAAEIHERU
0
181
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400