Ostin tutulta pois käyttämättömäksi jääneen Sakon 222:n, L461 ja vuodelta -63. Aseella on omistajan mukaan ammuttu viimeksi 70-luvulla. Sain myös 222 patruunoita, ostettu aseen ostovuonna 1963. Kaikki on ehjän näköistä, mitä nyt patruunat vähän patinoituneet. Aseen piippu näyttää kirkkaalta ja lukko ym. toimii moitteettomasti. Aseen ampumamäärä on myös omistajan mukaan vähäinen.
Nyt tekisi mieli mennä radalla testaamaan asetta. Mutta mahtaako aseella ja patruunoilla uskaltaa ampua ilman asesepän tarkastusta?
Kauan seisseen aseen ja patruunoiden käyttäminen
8
3513
Vastaukset
- kylläpä
en epäile aseen kuntoa mutta patruunat kyllä ostaisin jos nuo sinulla ovat jo 50 vuotiaita.
- Latailija
Niissä vanhoissa pateissa, saattaa olla luoti hapettunut kiinni hylsyyn. Se on sitten tiukassa, voi aiheuttaa vaurioita aseelle, jopa poskelle, kun ampuu.
- sitsennäkee
Hae puupölkky sisälle suuntaa ase siihen, laita pyssy vinkalla pöytään kiinni, laita naru liipasimeen ja nykäse.
joo
Kannattaa ammuskella pois ne ikivanhat panokset(!)
Asesepät tiedä hittojakaan mistään ampumisista. Ne vaan vaihtaa uuden piipun jos entinen on revennyt tai pullistunut(!)OK- jägaren
Jos ne patruunat on säilytetty koko ajan kuivissa olosuhteissa ei ole mitää syytä miksei voisi ampua. Itsekin olen ammuskellut sota-aikaisia paukkuja 7.62x53R ja toimii ihan hyvin. Säilytys on ratkaiseva tekijä, jos ne ovat saaneet kosteutta, ruuti voi olla paakkuuntunutta ja palamisnopeus voi olla silloin liian raju jolloin paine kasvaa kohtuuttomasti.
- Ravista_patruunaa
jos sisältä kuuluu rapinaa, niin ruuti on edelleen toimintakunnossa.
- tyhmänrohkea
Ase varmaan toimii. Putsaa piippu hyvin kuivuneen öljyn jäämistä.
Siviilipatruunoita en ampuisi, sillä siviilipatruunat on tehty ammuttaviksi. Sotapatruunat ovat tehty säilytettäviksi, joten vanhempiakin voi aika suritta ampua.
Siviilipatruunan hylsyssä tapahtuu helpommin sellainen mielenkiintoinen ilmiö kuin messingin varastohaurastuminen. Pienetkin epäpuhtaudet saavat hylsin hiljalleen haurastumaan ja se voi revetä ammuttaessa.
Siviilipatruunan luotia ja nallia ei ole kunnolla niipattu tai jopa lakattu tiiviiksi hylsyyn, jolloin ilmankosteus pääsee vaikuttamaan ajoaineisiin. Saattaa käydä niin, että nalli lähtee, mutta ruuti ei syty ja luoti kiilautuu piippuun. Jos tätä ei huoma, ja ampuu toisen perään, niin aseräjähdys on lähellä. Ruuti voi myös syttyä ja palaa epätäydellisesti hienojakoisemmaksi pölyksi, joka syttyy sitten palotapahtuman toisessa vaiheessa ja palaa erittäin nopeasti. Paine ei ehdi purkautua työntämällä luotia, jolloin lukko tai patruunapesä antaa periksi 10cm päässä kasvoista.
Käväise aseliikkeessä ostamassa uudet patruuna ja kysäise ottaisivatko vanhat paukut hävitettäviksi.
Itse ammun .308 sakolaisella ja 80-luvun lopun sakon tekemiä siviilipaukkuja. Vähän hirvittää, sillä silloin tällöin joissakin lootissa on pari patruunaa, joissa hylsyn kannan tienoille tulee millin parin repeämiä. Ei niitä muuten uskaltaisi ampua, mutta on hyvä ase, tiivis lukko ja suojalasit. Lisäksi jos on vähän hullu, niin sekin on eduksi. - HyväAse
Osta pullo Brunoxia (puhdistaa hyvin jäämät)ja hyvät piipun puhdistusvälineet aseliikkeestä. Tulppaa se luodikon piippu lukon puolelta esim talouspaperilla ja ruiskuta Brunoxia piippuun. Anna vaikuttaa jokunen tunti. Sitten poista paperitulppa ja puhdista patruunapesän suunnasta työntäen piippu puhdistusvälineellä. Piippu on puhdas kun tuppoon /suppoon ei jää enää likaa.(jos rassaat piipun suuaukon kautta käytä rihlasuojaa)Tarkasta piippu esim. taskulampun avulla vastavaloon.
Pura aseen lukko ja puhdista brunoxilla ja nukkaamattomalla rievulla. Pyyhi ylimääräinen öljy pois. Kasaa lukko oikein.
Asenna lukko paikoilleen.
Tee TYHJÄLLÄ aseella latausliike. Kytke varmistin ja lyö esim kuminuijalla aseen perälevyyn napakasti. Ase ei saa laueta.Jos laukeaa. Toimita asesepälle huoltoon. Älä käytä jos varmistin ei toimi.
Osta uusia hyvälaatuisia Sakon tai Lapuan patruunoita. Ja käytä niitä. Hylkää ehdottomasti vanhat ammukset !
Luovuta aseliikkeelle ne hävitykseen.Kun kyse on kymmpien sijoituksesta patruunoihin, on turha ottaa riskejä.
70 luvun patruunat missä näkyy kertomaasi "patinaa" ( olleet luultavasti edellisellä omistajalla ulkona mukana joskus) on vanhoja. Vanha patruna voi esim katketa patruunapesään kaulastaan ammuttaessa ja kun lataat seuraavan ja laukaiset rikkoontuu aseesi ja paine voi purkautua sinuun aiheuttaen ruumiinvamman.Toinen vaihtoehto on että ruuti ei syty kunnolla ja syntyy alilatausdetonaatio. Luoti jää piippuun ja uusi laukaistu patruuna halkaisee piipun.
Käytä siis vain hyvälaatuisia patruunoita.Älä käytä mellotetuin rautaydin luodein ladattuja patruunoita. Ne voivat rasittaa piippua ja aseen käyttöikä voi lyhentyä.
Kun ammut ensimmäisen patruunan tutki ulos tuleva hylsy. Katso tuleeko hylsy kakistelematta pesästä. Tutki nallin kohtaa , onko nallin pohja ehyt ja pullistumaton eikä puhki? Jos kaikki vaikuttaa ok:lta ja osuma siellä missä pitääkin niin varmaan ase on kunnossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837101Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003390