Miksi aina KILPAILUJA?

HAAVE_voitosta_MIKSI

http://www.iltalehti.fi/urheilu/201603120105718_ur.shtml

Tavallista kuntourheilua kannatan.

17-vuotias ratsastajatyttö kuoli kisassa vanhempiensa silmien edessä - miljoonat ottaneet osaa suruun
Lauantai 12.3.2016 klo 10.57
17-vuotias Olivia Inglis menehtyi traagisesti viime sunnuntaina Australiassa esteratsastuskisassa sattuneen onnettomuuden seurauksena.

Olympialaisista unelmoinut Inglis sai kohtalokkaat vammansa, kun hänen hevosensa Coriolanus epäonnistui hypyssään ja kaatui ratsastajan päälle. Inglis sai ensiapua tapahtumapaikalla, ja hänet kiidätettiin helikopterilla sairaalaan, mutta mitään ei ollut tehtävissä.

Inglisin vanhemmat Arthur ja Charlotte todistivat kammottavaa tapahtumaa pääkatsomossa.

- Voitte kuvitella, että he ovat järkyttyneitä. Valitettavasti hevoset tekevät joskus virheitä, Australian esteratsastusliiton Judy Fisher sanoi.

Inglisin onnettomuus kosketti ratsastusyhteisöä maailmanlaajuisesti. Tukea on virrannut niin USA:sta, Iso-Britanniasta, Italiasta, Ruotsista ja Hongkongista. Vain kolme päivää onnettomuuden jälkeen #RideForOlivia-hashtag oli kerännyt jo yli 3,2 miljoonaa jakoa. Tuon hashtagin alla ihmiset jakavat kuvia itsestään ja hevosestaan. Kuvat on tarkoitus lopulta toimittaa isona mosaiikkina Inglisin vanhemmille.

Ruotsalainen maajoukkueratsastaja Angelica Augustsson jakoi myös oman kuvansa ja kommentoi tragediaa Expressenille.

- Tapahtunut on kauheaa. Valitettavasti tällaista voi käydä. En tuntenut Oliviaa henkilökohtaisesti, mutta olen lukenut tästä netistä. Hevonen jäi kiinni esteeseen ja lensi voltilla hänen päälleen, Augustsson sanoi.

- Ratsastusyhteisö on kuin iso perhe. Tuemme toisiamme. Ei tällaisessa tilanteessa ole paljoa, mitä voi tehdä, mutta joskus pienikin asia kuten valokuva voi merkitä paljon perheelle.

Olivia Inglis haudataan ylihuomenna maanantaina Sydneyssä.

Lähteet: Daily Mail, Daily Telegraph, Expressen

2

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MIKÄÄN_osanotto_ei

      tuollaisessa tilanteessa tunnu missään, ei auta!

      • Tämä-liippaa-läheltä-ed

        http://www.lansivayla.fi/artikkeli/373521-saara-23-kampanjoi-tarkean-asian-puolesta-kuolema-kavi-lahella

        – Läheiset ovat kannustaneet ja antaneet sisua, kiittelee Auvinen.

        Saara Auvinen

        Hevosalan yrittäjä elokuuhun 2014 saakka, jolloin tippui vauhdissa hevosen selästä.
        Sai vakavan aivo- ja niskavamman, vaikka oli kypärä.
        Kuolema ja neliraajahalvaus olivat lähellä.
        Nyt ikää 23 vuotta.
        Nukkuu suurimman osan vuorokaudesta.
        Kampanjoi kypärän ja muiden turvavarusteiden käyttämiseksi kaikessa urheilussa ja pyöräilyssä.
        Nyt kuntoutuksen tavoitteena saada vuorokauteen kaksi toimintakykyistä tuntia.
        www.saaraauvinen.fi -blogi syntyy useiden eri henkilöiden avustuksella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      26
      2486
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      114
      2106
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      122
      1779
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      91
      1732
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1527
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      127
      1086
    7. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1085
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1001
    9. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      967
    10. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      15
      959
    Aihe