LibreOffice ja OpenOffice molemmat jumissa

LibreOffice oli oudosti muuttunut käyttöliittymältään suomenkieliseksi. Koska olen tottunut englanninkielisiin valikoihin, yritin vaihtaa käyttöliittymän kielen lataamalla ja asentamalla uusimman version.

Sen jälkeen sen paremmin LibreOffice kuin OpenOffice ei suostu avaamaan yhtään tiedostoa eikä edes uutta dokumenttia, vaan odotuskursori pyörii ja yläpalkkiin tulee (Ei vastaa). Odotus ei auta.

Poistin kokonaan LibreOfficen ja asensin uusimman OpenOffice-version. Sama ilmiö edelleen.

Päävalikko aukeaa nätisti, mutta siitä eteenpäin mikään ei toimi, ei millään dokumenttityypillä.

Ajoin jo CCleanerin rekisterinputsauksen. Koneella on SpyHunter ja Avast. Skannaus ei löydä haittaohjelmia.

Koska teen aika paljon taulukkolaskennalla ja tekstinkäsittelyllä, tämä on aika huono juttu. Osaisiko joku neuvoa, miten saan ohjelmat taas pelittämään?

13

2879

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6499

      Mene tehtävienhallintaan klikkaamalla tehtäväpalkkia oikealla näppäimellä ja katso onko jomman kumman sovelluksen prosesseja käynnissä. Jos on, keskeytä ne.

      • Tehtävienhallinnassa näkyy OpenOffice prosessi vain silloin, kun ohjelma on käynnissä ja siis jumissa. Ylimääräisiä ei näy.

        Äsken yritin avata taulukkolaskentatiedoston. Sovelluslistalla on yksi OpenOffice, prosessilistalla OpenOffice ja OpenOffice Calc. Muita ei ole.

        Sitten pakotin ohjelman loppumaan. Prosessilistalla ei enää näy noita mainittuja.

        LibreOfficea koneella ei tällä hetkellä ole ollenkaan asennettuna, koska luulin aluksi, että vika on siinä.


      • Kuulostaatutulta

        Vika taitaa olla alustassa eli windowsissa. siinä joku solmussa.
        Jos mahdollista tee uudelleen asennus. uskon että ongelma poistuu. lisäksi lataa uudet asennustiedosto netitistä, jos vanhassa on jäänyt jotain pois.

        Taitaa olla hyvin yleinen ongelma koska itse Photoshop koeaika tuli täyteen ja poistin sen ja asensin uuden, mutta ongelma tuli juuri kuin kuvailit samallainen.
        Olen myös kuullut että ei me olla ainoita. vaan samasta ongelmasta kärsii ihan itasiantuntijatkin. Itse uudellen windowsin asennus autto ja taas homma pelittää.


    • t.aata

      Onko itse tiedostossa vikaa - toimiiko tyhjä pohja? Käyttöliittymän kielen saa vaihdettua valikosta ja muutos tulee voimaan seuraavalla käyttökerralla.
      Työkalut - Asetukset - Kieliasetukset - Kielet
      Tools - Options - Language Settings - Languages

      • Myöskään tyhjä pohja ei toimi. Se tulee esiin, mutta sitten seuraa täysi jumitus.

        Käyttöliittymän kielen voi vaihtaa joksikin niistä, mikä on valittu asennettaessa mukaan. Oletusarvoisesti on vain yksi kieli, mutta niitä voi poimia useampia.

        Kokeilin tuota käyttöliittymän kielen vaihtoa päävalikossa uuden version asennuksen jälkeen. Se toimii kyllä siinä.


      • meiltähäntämäkäy

        Ole onnellinen ettei rekisterin höylääminen tuhonnut enempää.


    • Nyt olen kokeilut aika monta konstia tähän ongelmaan.

      Olen tarkistanut tosi huolellisesti, mitä prosessilistalla tapahtuu. Ylimääräisiä ei ole.

      Olen nollannut OpenOfficeen liittyvät profiilimerkinnät nimeämällä niihin liittyvät kansiot uudelleen.

      Olen poistanut OpenOfficen Revo Uninstallerilla ja asentanut version 4.1.0 uusimman sijasta. Ajattelin, että uusimmassa versiossa voi olla jokin epäyhteensopivuus.

      Mikään näistä ei ole auttanut. Ongelma on ennallaan. Pitääköhän tässä siirtyä käyttämään Ubuntua tai jotenkin muuten tehdä radikaali liike?

      • ihateubuntu

        Kyllä sitä voi livenä kokeilla, varsinkin jotain muuta.
        En ole kuitenkaan jumiutuvaan törmännyt vaikka noita LO:ta melkein joka distrossa onkin valmiina.

        Kannattaa kokeilla avata niitä dokumenttejä ennenkuin aloittaa LO:n säätämisen.


    • Koneonhelpposössiäitse

      Ainakin lopeta heti tuollaisten rekisteriputsareiden yms. roskan käyttö. Niillä saa koneen kummallisilla tavoilla sekaisin, kuten olet nyt huomannut. Käytä vain Windowsin omia tapoja sovellusten asenteluun tai poistamiseen.

      Toki voit koittaa linux-jakelua, esim. Ubuntu MATE 14.04 on suositeltava. Jollet ole sinut linuxien kanssa, niin asenna Ubuntu ensin VirtualBox:n alaisuuteen - saatat säästyä monelta päänsäryltä jatkossa. Myöhemmin voit sitten asentaa sen Windowsin rinnalle, jos vielä kiinnostaa.

    • Dokumentit aukesivat vikasietotilassa.

      Karsin pois automaattisesti käynnistyviä palveluja turhimmasta päästä. Jostakin syystä homma alkoi toimia täsmälleen siinä kohdassa kun pudotin prosessin spoolsv.exe "Spooler SubSystem App".

      En tiedä varmuudella, mikä tekemistäni liikkeistä oli ratkaiseva. Se on kuitenkin selvä, että kyse oli ristiriidasta toimistopaketin ja jonkin taustaprosessin välillä. En jaksa enää tarkemmin selvittää. Homma pelittää taas ja se riittää minulle.

    • pulassa

      LibreOfficeni ei toimi. Yritin muuntaa pari open.document -tiedostoa docx-tiedostoiksi toiselle ihmiselle muokkausta varten, mutta koska minulla ei ole Wordia, homma jäi kesken LibreOfficen jumiuduttua. Luulen että tämä tapahtui tuon tiedostomuokkauksen yhteydessä. Poistin kaikki docx-tiedostot, mutta Libre Office ei aukea ollenkaan. Mitä teen?

      • Palstapoliisi

        Trolli iski jälleen. Mitä luulet hyötyväsi nostamalla vuosien takaisen viestiketun esiin?


    • sitäeiole

      Ilmaista lounasta ei ole. Hanki Microsoftin taatusti laadukkaat toimisto ohjelmat niin pelaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      269
      10051
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      215
      5775
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      169
      5306
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      78
      4939
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      9
      3208
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      2
      2589
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2489
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2309
    9. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      364
      2092
    10. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      24
      1935
    Aihe