Mitä tarkoittaa ilmanvaihdon huoltosopimus?

huoltosopimus

Isännöitsijä ehdotti meille tuollaista ilmanvaihdon huoltosopimusta. Mikä se on? ja onko joillakin sellainen?

Olen ollut eri taloyhtiöiden hallituksissa yli kymmenenvuotta, enkä ole moisesta koskaan kuullut!
Kuulostaa kyllä rahastukselta, eihän niille ole koskaan oikein mitään taervinnut tehdä!

12

321

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täältä_selviää
      • Huoltosopimus

        Ymmärrän kyllä mitä ilmanvaihto tarkoittaa, mutta en ole koskaan kuullut siihen kaupattavan huoltosopimusta. Ihmetyttää että mitä tuollaisessa huollossa sitten tehdään, kun monta kertaa vuodessa huolletaan


      • hidas_sytytys

        Ymmärrätkö vihjeen n:o 2?

        Mopo rikki, missä vika?


    • maa_ja_ilma

      Olipas yksinkertainen kysymys, heh, "ei niille mitään tarvitse tehdä"

    • Maukkispp

      Kymmenen vuoden välein,,ei tarvi sopimuksia,rahastusta ministakin,,

    • Hallituksen-jäsen

      Meillä on taloyhtiössä tuollainen huoltosopimus. Merkittävin ero mitä olen huomannut on se että ennen huoltomiehet vaihtoivat hihnan kun se meni poikki (lasit meni huuruun, eikä ilma liikkunut. aina kesti paripäivää ennen kuin korjattiin) ja nyt hihna ei ole enää mennyt poikki ja olen käsittänyt että kone toimii ihan hyvin

      • huoltomiehet

        uusissa koneissa ei ole hihnaa joka katkeaisi


    • Ilmanvaihtotekniikka

      Hei!

      Ilmanvaihdon huoltosopimuksella tarkoitetaan määräaikaisesti tehtävää ilmanvaihtokoneen huoltoa. Säännöllisen huollon tarkoitus on pitää laite mahdollisimman hyvässä kunnossa ja reagoida mahdollisiin vikoihin/ongelmiin ajoissa, ennen kuin ne ehtivät aiheuttamaan kallista vauriota.

      Vian korjaaminen ajoissa on aina huomattavasti halvempaa kuin hajonneen koneen korjaaminen/uusiminen.

      Halutessanne voitte tiedustella meiltä lisää. Neuvomme mielellämme!

      Varsinais-Suomen Ilmanvaihtotekniikka Oy
      [email protected]
      0449890084

      www.ilmanvaihtotekniikka.fi

    • Homeet_pois_nurkista

      Otan vaikka taloyhtiömme vertailukohteeksi: Katolla kolme asuntojen poistokonetta, joissa remmit on uusittava silloin tällöin. Lisänä on 13 kpl pieniä poistopuhaltimia, jotka hoitavat alapohjan, yhteisten tilojen ja hissien tuuletusta.
      Huoltoyhtiö tarkastaa muutaman kerran vuoteen, että puhaltimet pyörii, sillä osa niistä ei anna hälytystä kiinteistövalvontaan. Hihnat vaihdetaan parin vuoden välein ja niitä löytyy varalla hyllystämme..
      Nyt viime kesänä puhdistettiin poistokanavat, ja sen pohjalta suosittelen, että kaupunkioloissa kanavat puhdistetaan 5 vuoden välein. Poistopuhaltimien lamellit olivat täysin tukossa, joten poistokanavien kymmenen vuoden puhdistusväli on utopiaa. Vanhat asuntojen poistokoneet poistetaan tänä kesänä ja tilalle tulee uudet EC-koneet.
      Korvausilmaventtiilien ja poistoventtiileiden puhdistus kuuluu asukkaalle, mutta osa oli teipannut korvausilmaventtiilit umpeen vedon takia ja eikä osaa poistoventtiileistä ollut moneen vuoteen edes puhdistettu. Nämä kaikki venttiilit huollettiin ennen poistoilmamäärien säätöä ja kun talosta saatiin alipaineet pois, niin asumismukavuus on nyt eri luokkaa kuin aikaisempina vuosina. talvellakaan ei kukaan enää valittanut vedon tunteesta.
      IV-koneiden toimivuus on asumismukavuuden kannalta ensisijainen asia, joten huoltosopimus varmistaa, että laitteet pysyy kunnossa ja ilma liikkuu suunnitellulla tavalla. Ei tartte sitten joskus hometalossa asua, kun ilma vaihtuu hallitusti. Ilmanvaihdossa säästäminen tulee loppujen lopuksi todella kalliiksi, kun ilmanvaihtoa pysäytellään yöksi ja saadaan torpan nurkat homeeseen.

      • iv-huoltomies

        Tämä on totta. Valitettavan usein näkee ongelmia, jotka johtuu iv-huoltojen laiminlyönnistä. Vanhatkin koneet ovat hyviä kun ne toimivat oikein. Mikäli koneeseen tulee vikaa, niin valitettavan usein vika huomataan vasta kun kone hajoaa. Tällainen korjaustapa on erittäin kallista verrattuna siihen että mahdollinen vika huomataan hyvissä ajoin ja asiakas saa aikaa varautua korjauksen.

        Se että huollot on usein laiminlyöty ei suoranaisesti ole kenenkään vika, vaan johtuu enneminkin tiedon puutteesta.

        Itse työskentelen iv-huoltofirmassa joka suorittaa kyseisiä huoltosopimuksia kerros-, rivi-, omakotitaloihin ja liiketiloihin. ilokseni olen usein huomannut korjaustarpeen ja kulujen pienentyneen huomattavasti. Myös asiakkailta on usein tullut positiivista palautetta


    • BauHerr

      Taidan aloittaa LVIS-alan huoltosopimusten tarjoamisen.

      Vaihdan tulppasulakkeetkin ennen kuin ne ehtivät kärähtää. Otan myös hääkuvat ja vedä lipun salkoon. Säädän ilmanvaihdon kerran kuussa tai tarpeen vaatiessa (tarve = vapaasti kassavirran ja erillislaskutuksen mukaan).

      Jos palveluksistani ei makseta/tilata, tulee home, jalkasieni, horkka tai jotain muuta ikävää.

      (Tämä olis sitten sarkasmia.)

    • saamatomat

      Jos on niin saamaton ettei poistoventtiiliä puhdistaa, koska se kuuluu asukkaalle

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      98
      1201
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      86
      817
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      29
      761
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      64
      677
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      606
    6. 31
      593
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      548
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      15
      531
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      513
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe