Kuinka puhutella vartijaa?

alokasvanki

Olen menossa ekaa kertaa vankilaan ja mietin että kuinka tulisi puhutella vartijoita kunnioittavasti? Haluan olla kohtelias ja saada irtopisteet kotiin, jotta pääset mahdollisimman pian lomille, siviilitöihin ja koevapauteen. Mikä on tässä mielessä tehokkain tapa puhutella vartijaa? Onko se HERRA/ROUVA VARTIJA? vai ARVOISA VARTIJA? vai kenties KUNNIOITETTU VARTIJA?

10

350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2_käypää_termiä

      Top-Master tai Big-Daddy.

    • vantaanpamppu

      Ei tarvitse puhutella. Tiukasti rehellinen katse silmiin ja kunnioittava nyökkäys riittää tervehdykseksi

    • 16-14

      Vasta ekaa kertaako ?

    • Eimuutakunsillaikai

      Vartijoita kohtaan normi tavallinen ja asiallinen käytös. Mitä nyt noita olen nähnyt, niin usein itse vartijoilta puuttuu ne käytöstavat ja sitä rataa.

    • alikessuttaja

      Parasta on kajauttaa isosti herra tai rouva eteen. mutta mitääna sentoja ei tarvitse repiä!

    • gnrgfn

      katso mikä on vartijan nimi ja puhuttele esim pomo virtanen14

    • vanginvartia

      Minua puhutellaan yleensä Herra Vartija. Nykyään vaadin, että niin tehdään.

    • jieksu

      Herra Linnanherra on hyvä ja neutraali

    • Ei-Todeksi-Uskoiskaan

      Jos tervehdit niin katsotaan oudoksuen ja jos et tervehdi niin siitäkin otetaan nokkiinsa eli niin tai näin aina on väärinpäin.
      se on mielivaltainen ja suorastaan ihmeellinen ympäristö jossa juoruillle annetaan suurempi merkitys kuin totuudelle jota siellä inhotaan ja peitellään.
      älä luota kehenkään eikä mihinkään aamun tai eilisen hyvä "kaveri" on iltapäivän tai huomisen vihollinen niin se toimii.

    • 17cm_kovana

      Vartijan kohdatessasi muikistele suutasi, keinuta persausta, hiero haaroväliäsi ja iske silmää! Vartijaa voit kutsua (kimeällä äänellä) kultsipuppeliksi tai hunajahuuleksi. Kyllä yrmeinkin pamppu oppii kunnioittamaan herrasmiestä.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      245
      4452
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2899
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2652
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1644
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1528
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      50
      1238
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1164
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1054
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      1003
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    Aihe