Olen menossa ekaa kertaa vankilaan ja mietin että kuinka tulisi puhutella vartijoita kunnioittavasti? Haluan olla kohtelias ja saada irtopisteet kotiin, jotta pääset mahdollisimman pian lomille, siviilitöihin ja koevapauteen. Mikä on tässä mielessä tehokkain tapa puhutella vartijaa? Onko se HERRA/ROUVA VARTIJA? vai ARVOISA VARTIJA? vai kenties KUNNIOITETTU VARTIJA?
Kuinka puhutella vartijaa?
10
350
Vastaukset
- 2_käypää_termiä
Top-Master tai Big-Daddy.
- vantaanpamppu
Ei tarvitse puhutella. Tiukasti rehellinen katse silmiin ja kunnioittava nyökkäys riittää tervehdykseksi
- 16-14
Vasta ekaa kertaako ?
- Eimuutakunsillaikai
Vartijoita kohtaan normi tavallinen ja asiallinen käytös. Mitä nyt noita olen nähnyt, niin usein itse vartijoilta puuttuu ne käytöstavat ja sitä rataa.
- alikessuttaja
Parasta on kajauttaa isosti herra tai rouva eteen. mutta mitääna sentoja ei tarvitse repiä!
- gnrgfn
katso mikä on vartijan nimi ja puhuttele esim pomo virtanen14
- vanginvartia
Minua puhutellaan yleensä Herra Vartija. Nykyään vaadin, että niin tehdään.
- jieksu
Herra Linnanherra on hyvä ja neutraali
- Ei-Todeksi-Uskoiskaan
Jos tervehdit niin katsotaan oudoksuen ja jos et tervehdi niin siitäkin otetaan nokkiinsa eli niin tai näin aina on väärinpäin.
se on mielivaltainen ja suorastaan ihmeellinen ympäristö jossa juoruillle annetaan suurempi merkitys kuin totuudelle jota siellä inhotaan ja peitellään.
älä luota kehenkään eikä mihinkään aamun tai eilisen hyvä "kaveri" on iltapäivän tai huomisen vihollinen niin se toimii. - 17cm_kovana
Vartijan kohdatessasi muikistele suutasi, keinuta persausta, hiero haaroväliäsi ja iske silmää! Vartijaa voit kutsua (kimeällä äänellä) kultsipuppeliksi tai hunajahuuleksi. Kyllä yrmeinkin pamppu oppii kunnioittamaan herrasmiestä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2514545Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1282978Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412742Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741720Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051563Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn201451- 551314
- 931225
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2041083- 471075