Olisin kiinnostunut ostamaan vm. 2005-2010 VW Golfin, mutta kaveri sanoi, ettei kannata ostaa autoa, jossa on DSG-vaihdelaatikko, TSI (jakohihna) tai FSI. Olen kuullut noista DSG-vaihteisto, ja TSI -jakohihna ongelmista, mutta miksi hän varoitti myös TSI-merkistä?
Käytetty VW Golf kiinnostaisi, mutta ne ongelmat..
27
3756
Vastaukset
- MustaKatto
Etsi V-koppanen 2.0lt 115hv moottorilla. Ei pienintäkään ongelmaa, polttoainetta kuluu 1lt satasella enemmän.
- pikajunameksikonhalki
Ei välttämättä edes kulu bensaa enempää. Itsellä oli tuollaisella koneella passat. Aina alkoi kulutus 6:lla. Eli taloudellinen kone.
Sen sijaan ongelmana oli koneessa öljynlauhdutin. Kerran se hajosi ja öljyt ja jäähdytinnesteet sekaisin. Neljän tonnin koneremppa. Ai niin tietenkin, ja vaikka bensan suhteen oli kitsas, niin voiteluöljyä kului senkin edestä. Mut siis kokonaisuutena hyvä kone. Ei ihmeempiä vikoja 200 tuhannella. - NäinVW-llä
Mikä bensan kulutuksessa säästetään, se öljyn kulutuksessa menetetään.....
- Ali_kebabit
NäinVW-llä kirjoitti:
Mikä bensan kulutuksessa säästetään, se öljyn kulutuksessa menetetään.....
Clio 1.2 16v viä iha sikana öljyä kans. Ei vähennä castroolikaan kulutist. Susia.
- ajamiseniloajoskus
Jos tuntuu siltä, että on aikaa ja rahaa viettää laatuaikaa korjaamolla niin siinä se vw menee missä muutkin. Nuo vaihdelaatikko ja tsi-moottoriviat eivät taida olla niitä ainoita murheita. Saat varautua ainakin jatkuvaan öljyn lisäämiseen, sähkölaitteiden vikoihin, sivuikkunoiden tippumisiin, alusta ongelmiin ja siihen, että ovet ovat talvisin jäässä. Se on sitten ihan tuurissa minkälainen arpaonni käy auton suhteen, löytyykö siitä kaikki mahdolliset vai pääseekö korjaamisessa vähemmällä.
- Volkswagen_on
säästänyt laatunsa pilalle. Kun osat kilpailutetaan pelkän hinnan perusteella laadusta välittämättä, lienee selvää että autosta ei tule hyvää vaikka se koottaisiin miten huolellisesti. Useimmiten on kysymys centtiluokan osista, osien testaamattomuudesta tai yksinkertaisesti huonosta suunnittelusta. Päästöhuijausta sen sijaan oli suunniteltu kauan ja hartaasti myös siinä useita vuosia onnistuen. Mutta lienee myös selvää että aikanaan kaikki myös paljastuu, niin tälläkin kertaa. Huijausfirman maine on ja pysyy pitkään, ehkä vuosikymmeniä. Hintaa kaikelle on mahdoton vielä edes arvioida mutta se tulee olemaan käsittämättömän suuri.
- eiuskoisi
Onko trolleillakin kavereita?
- Jakoketju_löystyy
"....mutta miksi hän varoitti myös TSI-merkistä?"
Lue tuo.
http://www.tuulilasi.fi/uutiset/volkswagenin-tsi-moottorien-jakoketjuongelmat
Käytettyä Tsi volkkkaria ostaessa, kannattaa kirjoittaa koodi (1535 0018 FGW) lapulle, ja kysyä myyjältä, onko autoon tehty kyseinen korjaus. ?? - etuejetyj
http://www.iltasanomat.fi/autot/art-2000001138489.html
Lue tuo ja älä osta wv autoa, ongelmia tulee ja niitä jo on, puhun kokemuksesta.
http://www.iltasanomat.fi/autot/art-2000001138489.html- saltainoma
Ihanko iltasanomien sivuilta pitäis lukee.HAHA.
- Huolestunutautonostaja
Kiitos vastauksista.
- Sairaseläkeläinen
Minulla oli Volkswagen Golf 2013 ja 43tkm. ajettu. Öljyä kului 8l/1000km, moottori ja vaihteisto särkyi ja kori mätäni, merkkikorjaamo väitti että olen tehnyt käyttövirheen vaikka esitin lujuuslaskelmat, ei auttanut mitään, takuu ei korvannut mitään remontteja. Maksan autolainaa vieläkin autosta jota ei ole enää. Kyllä vähän risoo...
- NoNever
Hyvä sentään, että näitä huijattuja putkahtelee aika-ajoin kertomaan kokemuksistaan "luotettavan" saksalaismerkin ominaisuuksista....
- PäiväPelastettu
Ei helvetti :D Taattua S24 laatua! Ja naapurin passatti mätäni jo ennen kun saivat satamasta autoliikkeeseen! Ja kummin serkun kaimalla oli Polo joka söi heti uutena sankollisen kauroja ja pyyti jälkiruuaksi sankollisen vettä. :D
- olisehienopeli
No siis, omassa passatissa takaluukun kansi ruostui niin pahoin, ettei rekisterivalon ruuvit pysyneet enää kiinni pelkässä ruostehötössä. Saati että maadoitus olisi toiminut, joten valot pimeänä eikä läpi katsastuksesta.
Kysyin VW-autolta, että kuuluuko tuo 12 vuoden koritakuun piiriin? Oikein arvattu. Ei puhettakaan. - asiakasainaväärässäVW
olisehienopeli kirjoitti:
No siis, omassa passatissa takaluukun kansi ruostui niin pahoin, ettei rekisterivalon ruuvit pysyneet enää kiinni pelkässä ruostehötössä. Saati että maadoitus olisi toiminut, joten valot pimeänä eikä läpi katsastuksesta.
Kysyin VW-autolta, että kuuluuko tuo 12 vuoden koritakuun piiriin? Oikein arvattu. Ei puhettakaan.VW asiakaspalvelu
- Trolli_on_tyhmä
olisehienopeli kirjoitti:
No siis, omassa passatissa takaluukun kansi ruostui niin pahoin, ettei rekisterivalon ruuvit pysyneet enää kiinni pelkässä ruostehötössä. Saati että maadoitus olisi toiminut, joten valot pimeänä eikä läpi katsastuksesta.
Kysyin VW-autolta, että kuuluuko tuo 12 vuoden koritakuun piiriin? Oikein arvattu. Ei puhettakaan.Passatin rekisterikilven valot eivät ole kiinni ruuveilla. Ei ainakaan v. 2005 jälkeen.
Amatööritrolli! - olisehienopeli
Trolli_on_tyhmä kirjoitti:
Passatin rekisterikilven valot eivät ole kiinni ruuveilla. Ei ainakaan v. 2005 jälkeen.
Amatööritrolli!Näitä sattuu kun yrittää keksiä negatiivista sanottavaa Volkkarista. Eihän mulla oikeasti passattia ole, mutta paljon näkee kirjoituksia ruosteaiheista. Mietin, olikohan ne kirjoitukset sittenkään Volkkarista.
- olisehienopeli
Trolli_on_tyhmä kirjoitti:
Passatin rekisterikilven valot eivät ole kiinni ruuveilla. Ei ainakaan v. 2005 jälkeen.
Amatööritrolli!Kyseessä oli vuoden 2001 malli, ja kyllä, ne olivat kiinni ruuveilla. Minulla on tekninen peruskoulutus, ja tunnen ruuvin sellaisen nähdessäni.
- pääasia
Aloittajalle. Älä helvetissä osta vw:tä, jos pääsi sisällä on pienikin ongelma asiaan liittyen, vaikka mielesi tekisi. Tämän tyyppiset ongelmat ei sitten lähde pään sisältä autokorjaamolla, vaan jossain ihan muualla...
- Peruskäsitteet.kuntoon
Eikö siellä trollipajalla opetettu mikä ero on hihnalla ja ketjulla?
Jos tekninen osaaminen on tuolla tasolla niin on aika turha miettiä autoasioita kovin syvällisesti.
Ja yleensäkin se että kysyy neuvoa suolipalstalta kertoo että ei ole penaalin terävin kynä. Kukaan järkevä ihminen ei osta mitään yli 50 centin hintaista suolipalstan suosituksien perusteella.
Osta sellainen auto joka on nätin värinen ja toivot parasta. Sun rahkeet eivät riitä parempaan analyysiin- Tulipahanhuomattua
VW maine on kyllä ryvettynyt vaihdelaatikko/jakohihna vioista, ja päästöhuijauksissa. Ja kun katsoo kuinka katkeria VW-autojen omistajat on, niin VW kannattaa kiertää kaukaa.
- öljynpolttimoitakin
http://www.tuulilasi.fi/tltv/ruotsin-autoliiton-musta-lista-ala-osta-naita-volkkareita
Ruotsissa suositus, älä osta Vag tsi 1,2 t. 1,4
« : 10.05.2015, 16:55:51 »
http://www.kauppalehti.fi/uutiset/vwn-jakoketjukohu-kiihtyy-ruotsissa---ongelma-autot-listattu/dcA8uLdq?ext=ltr&utm_source=Kauppalehti_Uutiskirje&utm_medium=email&utm_campaign=Kauppalehti
Yllä kauppalehden kirjoitus aiheesta.
Onneksi pääsin jo talvella eroon omasta 1,4 tsi stä. Oli muuten kolme Volkkaria samalla kertaa.
Eka, Vika ja Ainoa. Aivan karmeaa pelleilya 68.000 tkm ajetun Passatin kanssa.
Asustelen Ruotsin puolella, ja voin muuten sanoa, että täällä harvoin mitään merkkiä nostetaan tapetille laatuvikojen johdosta.
https://www.motormannen.se/nyheter/nyheter-2015/volkswagens-problematiska-kamkedjor/
Och här finns samma info från originaladress. - filosofijorma
Miksi ihmiset yhä ostavat volsuja, kaikista ongelmista huolimatta?
Siksi, että volkswageneita on liikenteessä hirmuinen määrä. Se on yleinen automerkki. Ihminen, joka ominaisuuksiltaan on itsepetoksen mestari, ei hyväksy faktatietoa, vaan tekee päätöksiä tunnepohjalta. Tästä seuraa 2 asiaa: Kuvitellaan, että kun vanha volsu vaihdetaan uuteen, sekin on yhtä hyvä tai parempi. Toiseksi, suljetaan silmät oman auton ongelmilta: Ajatellaan, että auton usein toistuva vikaantuminen kuuluu autoiluun, ja että sellaisia ne "muutkin" automerkit ovat.
Amerikkalaisen myyntimiesfilosofian mukaan, uuden asiakkaan hankkiminen on 7 kertaa vaikeampaa, kuin vanhan asiakkaan pitäminen: Volsukonserni hyödyntää tätä asiakasuskollisuutta lypsämällä rahaa nykyisiltä omistajilta erilaisten vikakorjausten muodossa. Nykyiset asiakkaat eivät halua kyseenalaistaa omaa päätöstään, kun valitsivat vikaantuvan automerkin. Itsepetoksen omaisesti he teeskentelevät itselleen, ettei heidän volsussaan ole enempää ongelmia, kuin muissa automerkeissä.
Mutta ottakaa kantaa, mitä itse tuumit?- oma.aina.paras
Viisaan ihmisen kirjoitus! Näin se pääpiirteittäin menee!
- Stuputin
"Amerikkalaisen myyntimiesfilosofian mukaan, uuden asiakkaan hankkiminen on 7 kertaa vaikeampaa, kuin vanhan asiakkaan pitäminen"
Varsinkin jos ovat ukrainalaisia.
- 122000kmmulla
Jos löydät vähän ajetun 2.0 litran koneella, hevosvoimia 115, niin siinä sinulle maailman paras auto.
Teetä kunnollinen maalinpinnan käsittely ja sisäpesu lianestokäsittelyineen 500€. Katso, että huollot on tehty merkkiliikkeessä. Nauti vääntävästä moottorista.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399277Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748153Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681645977William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542437Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62146Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821789Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201727Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81561Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921517Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411410