Micra kauppakassiksi?

Ajattelin hommata Micran kauppakassiksi, litraisella koneella, vuosimallia 88-90 tai sinnepäin. Mitä kannattaa ostaessa katsoa? Lähinnä tekniikkapuolta tässä tarkoitan.
7742
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

missään nimessä,lahoaa kynsiin, ja tekniikkakaan ei ole kaksinen, siskolla on moinen, onneksi muutti eri kaupunkiin ei tarvi enään nissanin tekniikkaan olla tutstumassa....

Äänestä
  • Ihan sama, ruostuuko vai ei, kaunesarvoilla ei ole tässä mitään väliä (ruosteettomana ja kauniina autona mulla Xantia). Tavoite on lähinnä se, että nissanilla ajetaan niin vähän kuin mahdollista, mutta joskus vaan tarvii perheessä toista autoa. Mikäs Nissanin tekniikassa sitten on niin huonoa?

    Äänestä

  • hhh kirjoitti:

    Ihan sama, ruostuuko vai ei, kaunesarvoilla ei ole tässä mitään väliä (ruosteettomana ja kauniina autona mulla Xantia). Tavoite on lähinnä se, että nissanilla ajetaan niin vähän kuin mahdollista, mutta joskus vaan tarvii perheessä toista autoa. Mikäs Nissanin tekniikassa sitten on niin huonoa?

    Joku hölisee vaan tietämättömyyttään. Nissanit, Micra mukaan luettuna, ovat erittäin lujia tekniikaltaan. Litraisen koneen sijaan voisit kyllä ehkä ottaa 1.2-litraisen.

    Ruoste ei ole ongelma, ei siksi, etteikö Micra ruostuisi, vaan siksi, että se on helppoa ja halpaa korjattavaa, jos kauneusarvoilla ei ole niin väliä.

    Äänestä

  • hhh kirjoitti:

    Ihan sama, ruostuuko vai ei, kaunesarvoilla ei ole tässä mitään väliä (ruosteettomana ja kauniina autona mulla Xantia). Tavoite on lähinnä se, että nissanilla ajetaan niin vähän kuin mahdollista, mutta joskus vaan tarvii perheessä toista autoa. Mikäs Nissanin tekniikassa sitten on niin huonoa?

    oli jatkuvasti koneessa, vaihdelaatikko...., kytkin poksahti kaikki nuo alle 100tkm, ja ruostuminenkin kyllä alkaa kiinnostaan siinä vaiheessa kun joku alustan tuenta ruostuu irti / kierrejousi poksahtaa pelleistä läpi.....

    Äänestä

91 1,2 kat, ajettu 155 tkm. Ollut meillä kohta 5 vuotta. Joka arkipäivä ajetaan 10-20 km taajama-ajoa. Vikoja ei ole ollut kuin kuskinpuoleisen umpion tummuminen. Leima on tullut aina kerralla. Takajarruhihnojen säädöt alkuun löystyivät, kunnes itse säädin ne. Alkuperäinen! akku uusittiin joku aika sitten. Joka kerta silti lähtenyt käyntiin, huom ilman lohkolämmitintä. Ruoste ei ole ollut ongelma, ainakaan vielä. Bensankulutus n. 5.3-6.6 l/100km.
Kiihtyvyydestä moni yllättyy, ajo-ominaisuuksista ja turvallisuudentunteesta ei varmaan kukaan. Varaosat, suotimet, renkaan yms ovat edullisia. Meillä ei valittamista.

Äänestä
  • ostin micrani kaksi vuotta sitten juuri katsastettuna.hinta 400 .auto oli jossain vaiheessa maalattu ja aika siistin näköinen.mittarissa 250 tuhatta.ruoste vaurioiden laajuus vähän yllätti vaikka sitä ei olekaan koskaan suojattu .sivukotelot ja edessä alhaalla oleva poikittais palkki ainakin odottavat uusimista.vauhtipyörän hammaskehä on kulunut josta seuraa että startti ei pyöritä joka kerta moottoria.kaiken kaikkiaan micrani hinta laatusuhde ovat ok. perus ladan jäljiltä ajettavuuskin tuntuu hyvältä.

    Äänestä

Meillä 93 micra 140 tkm. Tekniikka toimii
kuin enkeli. Joka vuosi heti leimasta läpi.
Pieniä ruostevaurioita on, joita tosin voi
paikkailla suht helposti.

Perusvarma auto, mutta pitkiä matkoja
maantiellä en uskaltaisi ajaa. Sen verran
heppoinen tuntuu.

Mutta lyhyttä matkaa ajaa luotettavasti eikä
kuluta paljoa bensaa eikä muitakaan
nesteitä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hhh kirjoitti:

Ajattelin hommata Micran kauppakassiksi, litraisella koneella, vuosimallia 88-90 tai sinnepäin. Mitä kannattaa ostaessa katsoa? Lähinnä tekniikkapuolta tässä tarkoitan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu