Hei! Haluaisin tiedustella kannattaako pitää viikko-osake jossa on vain kuluja vai vaihtaa Villas vaihtoehtoon, josta saa 8-9 viikkoa vuodesta ja josta voi saada vuokratuloja?
Viikko-osakkeet vai Villas?
8
307
Vastaukset
- hulikosa
Jos olet RCI Points järjestelmässä ja haluat jatkaa lomavaihtoja pisteillä, kannattaa lomaosake pitää. Villas on tosiaan hieman erilainen omistus ja siitä voi, ja nimenomaan voi, saada jopa vuokratuloja.
- reisssurepe
Jos villaksesta voi saada vuokratuloja, niin miksi ei viikko-osakkeesta? Vaihda viikkosi vuokrattavaan, jos nykyinen liian huonolla sesongilla ja viikkopuolen rci, niin saat lisäviikkoja.
- freelintu
Kertokaa nyt ihmeessä miten jonkin lomaosakkeen hankkiminen parantaa lomailua? Itse valitsen kiinnostavan lomakohteen ja varailen lennot ja siihen sopivan yöpymispaikan ja en ole mihinkään sidottuna. Mikä tässä loma-osakkeessa niin viehtoo?
- lifeisnamnam
Lomaosakkeessa kiehtoo se että saa tilaa ympärilleen, eli ison loma-asunnon. Se on kodinomaista majoitusta. Hotellihuoneet on pieniä ja niissä "seinät kaatuu päälle". Toki isoja huoneistoja löytyy nettivaraamoistakin, mutta ovat niin peevelin kalliita. Viimeksi olin Bali Masari Villas & Spa, Bali ja koko loma-asunto (2MH) maksoi n.400 eur viikko. Toki lomaosake matkailijakin käyttää esim booking.com sivustoa kun varaa täydentäviä majoituksia. Tällä samaisella lomalla muutamia öitä Singaporessa China Townissa. Lomaosakkeet on kova juttu ihmisille jotka osaavat käyttää sitä. Tyytyväinen käyttäjä jo 20-vuotta.
- 8765
https://www.airbnb.fi/s/bali?guests=&ss_id=1oe61mma&source=bb&s_tag=ITXiZtSq
Ei alkusijoitusta, ei vuosimaksuja.
Jos kerrot paljonko olet maksanut osakkuudesta, ja paljonko maksat vuodessa osakkuudesta, voin laskea kuinka monessa vuodessa saat sijoituksesi takaisin.
Koska sinulla on jo osakkuus, tiedän, ettet itse osaa laskea. - freelintu
Ei kyse ole hotellihuoneesta vaan lomahuoneistoja saa pilvinpimein ja isojakin ilman mitään sitoumuksia. Hyvänkin lomahuoneiston saa tonnilla kuukaudeksi ja eivätkä "seinät kaadu päälle" ja olet vapaa lähtemään minne tahansa ja lentojahan löytyy helposti. Tietenkin varakas, jolla mahdollisuus molempiin on sitten oma lukunsa, mutta miksi sittenkään..
- Haapikset
Hei Konkurssiin menneen aikalomien viikko osakkeen omistajat. Oletteko voineet siirtyä esim. Holidayn clubin tai jonkun muun firman jäseneksi josta olisi mahdollisuus myös vaihtoviikkoihin.
- näinonasia
RCIn kautta vaihdot onnistuu ihan hyvin. Aikalomien poistuminen vain paransi kiinteistöyhtiön toimintaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399286Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748179Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681646019William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542453Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62159Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821795Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201738Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81595Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921519Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411418