WiFi - Olympus Pen Lite E-PL 7:ään - miten?

meryl

Hei! Täällä sitä ollaan käsissä uusi kamera ja wifi pitäisi siihen saada asennettua. Kameran ohjekirja ei aiheesta kerro, vaikka kamerassa wifi-mahdollisuus onkin. Kamera on Olympus Pen Lite E-PL 7.
Minulla on iPhone, joten sen verran tiedän, että sieltä pitää hakea apps, mutta siihen tietoni loppuvatkin.

Olisin kovasti kiitollinen, jos joku osaisi auttaa.
Kiitos etukäteen.

5

3716

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moi! Mulla on E-PL5, mutta uskoisin, että kameramme toimivat aika samalla tavalla.
      Eli tosiaan ensimmäisenä kannattaa hankkia Olympus Image Share -sovellus puhelimeen. Itse tosin tykkään enemmän FlashAir-sovelluksesta, toimii paremmin vanhalla rutkupuhelimellani.
      Kun sovellus on asennettu, mene kamerassa valikkoon ja sieltä kolmanneksi ylimpään valikkoon, eli "Toistovalikkoon" (kuvassa neliö, minkä sisällä play-nappula/kolmio). Siellä on kohta "Yhteys älypuhelimeen". Tämän jälkeen kamera ohjaa sinua eteenpäin. Lopulta, kun yhteysasetukset on asetettu, voit luoda "Yksityisen yhteyden" älypuhelimeen, eli kamera laittaa WiFin päälle ja älypuhelinsovellus yhdistää siihen.
      Eiköhän se siitä aukene pikkuhiljaa. :)

    • Olympus_

      Moi, E-PL7:ssa riittää, että lataat OI.Share-sovelluksen AppStoresta, ja yhteyden saat painamalla takanäytön vasemmassa yläkulmassa olevaa "wifi"-merkintää (kosketusnäyttö). Skannaat sitten kerran sen QR-koodin sillä puhelimen appsilla. Loppu sujuu automaattisesti. Jatkossa puhelin ja kamera tunnistaa toisensa tuota "wifi"-merkintää painamalla. Ohjeet täällä: http://app.olympus-imaging.com/oishare/qr.php?lang=fi

      Jos olet yhteydessä esim. kotona langattomaan verkkoon, voit puhelimen asetuksissa vaihtaa käsin kameran wifiin.

    • Blondikuvaaja

      Jos ei toimi, kuten mulla ei näillä ohjeilla toiminut, käännä muut wifireitittimet pois päältä ja valitse puhelimen verkoksi kameran oma wifi. Sitten se app alkoi mulla toimia kun laitoin sen päälle.

    • HyväksiHavaittu

      Tuohon ketjun aloittajan ongelmaan on yksi hyväksi ja toimivaksi havaittu ratkaisu.
      Otetaan oikealla kädellä tukeva ote kameran rungosta ja heitetään se täydellä voimalla päin kiviseinää. Keräillään kaikki löytyvät palaset, jotka laitetaan roskikseen.
      Sen jälkeen ostetaan toimiva Canon järjestelmäkamera.
      Tällä keinolla säästää parhaiten hermojaan.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4306
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      109
      4123
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      36
      4050
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      64
      3899
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3344
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      64
      3218
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      145
      3199
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1572
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1521
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1095
    Aihe