Moro ysillä tässä ollaan ja kohta loppuu koulu. Haku on jo tehty. Laitoin ykköseksi tredun sähköpuolen lukion pakolliset kurssit. Niin onko se loppujen lopuksi hyvä idea. Kun kaksoistutkinnossahan ei käydä kaikkea ammattilisella puolella niin siitä ei saa mitään kunnon papereita, onko se totta? Tiedän että kun amiksesta jatkaa niin ei yo:lla tee mitään, mutta sentään pitää jotain ovia auki ja antaa jotain yleissivistystä, mutta onko se loppujenlopuksi worth it? Tiedän että mp kysymyshän tämä on mutta kyllä ne auttaisi. Keskiarvo on muuten hyvä. Mut joo, kiitos lukemisesta, laittakaa mielipiteitä ja faktoja alle jos sellaisia on
kaksoistutkinto sähkäripuolella?
2
54
Vastaukset
- kylkannattaa
"Tiedän että kun amiksesta jatkaa niin ei yo:lla tee mitään, mutta sentään pitää jotain ovia auki ja antaa jotain yleissivistystä, mutta onko se loppujenlopuksi worth it?"
Yo-tutkinto on kuitenkin sinulle itsellesi. Yleissivistys auttaa sinua koko elämäsi ajan tulevasta ammatista ja opintiestä riippumatta. On varmasti paljon asioita, joita et tarvitse tai joilla et tee mitään työelämää ajatellen, mutta silti haluat niitä. Suurempi osa ajastasi on muuta kuin työtä, sitäkin varten on hyvä olla eväitä repussa.
Yo-tutkinto on aina vaivan arvoinen. Sitä et kadu.- Marraskuu-
Kiitos vastauksestasi, ja olen kyllä samaa mieltä suunilleen. Mutta minua huolettaa eniten se, että saako samat paperit kuin ne jotka ottavat vain ammattilisen. Työelämää ajatellen. En tykkää lukiotyyppisestä opiskelusta, mutta kyllä se on varmaan sen arvosta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552533Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482367Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011049- 64891
- 65819
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648