Huomenna tai ens viikolla joudun esittämään melkein 10min. esitelmän ja se jännittää hirveästi. Oon hirveen huono esiintymään ja ujo ja mulla on r-vika. Viime kerralla jännitti niin paljon esittää että kädet tärisi ja sanoja ei melkeen tullu suusta. Jos joudun esittämään huomenna niin varmaan kuolen. Auttakaa!
Esitelmä jännittää
13veepooka
254
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Huh, 10 min... Itse en koskaan saa tehdä yli viiden minuutin esitelmiä.
Mutta siis joo paras tapa selvitä paniikkikohtauksesta luokan edessä on esittää, että ei muista, mitä seuraavaksi oli sanomassa, ja katselee hetken jotain vaikka ihan tyhjää paperilappua.² Tärinän saa piilotettua liikehtimällä muutenkin paljon, käyttäytymällä eloisasti. Muista hengittää, se auttaa. Muista myös harjoitella etukäteen: jos pystyt olemaan välittämättä kaikista niistä hiljaa tuijottavista silmistä³, voit vain ladella päästäsi asioita. Ärrävikaan en oikein voi vaikuttaa, mutta kannattaa suunnitella siten, että puheesi sisältää mahdollisimman vähän kyseistä kirjainta - silloin satunnaiset vikaäänteet eivät kiinnitä kuuntelijoiden huomiota niin paljon. Ja tietenkin, jos käytössäsi on taustalla PowerPoint-esitys, kannattaa siitä tehdä niin hieno, että kuuntelijoiden mielenkiinto kohdistuu enemmän siihen kuin sinuun.
²) Bonusvinkki tilanteisiin, joissa luet suoraan paperista: Esitä, ettet saa käsialasta selvää.
³) Bonusvinkki siihen, miten voi olla välittämättä: Pidä katse ylhäällä, mutta ylempänä kuin muiden päät. Mutta ei niin ylhäällä, että muut luulevat sinun puhuvan katolle!
Kiitos.