yritysarvo

Ninni12345

Pitäis olla helppo lasku, mutta en vaan osaa. Eli yrityksen osakkeen hinta pörssissä on 21.39 € ja osakkeita on 5.3 miljoonaa. Yrityksellä on tällä hetkellä 15.1 M€ rahavaroja ja 84 M€ velkaa, jonka korko on 4.4 %

Miten lasken yritysarvon?

9

372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kylterikoira

      markkina-arvo nettovelka

    • merkonomi-simple-sound

      Kyllä se on ihan vaan se markkina-arvo. Siinä on otettu kaikki huomioon. Tilanne voi toki muuttua radikaalistikin, esim. yrityskaupassa yms.

    • varatjavelatosakkhinassa

      osakeluku x määrä =9899p807

    • cnc_sorvari

      Markkina-arvoon laskettu yritysarvo (muitakin tapoja laskea on, mutta tarvitaan lisää lähtö tietoja yrityksestä )
      EV= markkina-arvo (korolliset velat - likvidit varat )
      EV = 21,39€ * 5.3*10^6 (84 M€ - 15,1 M€ )
      EV = 182,3 M€

      • merkonomi-simple-sound

        Kaikenlaisia laskelmia voi toki tehdä, mutta markkinat ovat aina oikeassa. Yritys on aina sen arvoinen, kuin mitä joku on siitä valmis maksamaan. Lisäksi yritys on eri arvoinen eri ostajille. Tämä tulee hyvin esiin esim listattujen yhtiöiden yrityskauppojen yhteydessä, kun markkinat hinnoittelevat suunnitteilla olevaa fuusiota. Jos markkinat uskovat fuusion järkevyyteen, niin kokonaisuuden hinta nousee, jos ei, niin laskee.

        Pörssiyhtiön arvo on yksinkertaisesti se mitä kurssi kulloinkin näyttää. Listaamatttoman yhtiön arvo on se mitä siitä myydessä saa.


      • Mr_Wonderful
        merkonomi-simple-sound kirjoitti:

        Kaikenlaisia laskelmia voi toki tehdä, mutta markkinat ovat aina oikeassa. Yritys on aina sen arvoinen, kuin mitä joku on siitä valmis maksamaan. Lisäksi yritys on eri arvoinen eri ostajille. Tämä tulee hyvin esiin esim listattujen yhtiöiden yrityskauppojen yhteydessä, kun markkinat hinnoittelevat suunnitteilla olevaa fuusiota. Jos markkinat uskovat fuusion järkevyyteen, niin kokonaisuuden hinta nousee, jos ei, niin laskee.

        Pörssiyhtiön arvo on yksinkertaisesti se mitä kurssi kulloinkin näyttää. Listaamatttoman yhtiön arvo on se mitä siitä myydessä saa.

        Tuo on vain osittain totta. Asioita voidaan aina tulkita. Arvopaperipörseissä ei oikeastansa peilata yrityksen arvoa itsessään vaan listattujen osakkeiden ( = arvopapereiden) arvoa päivän mittaan eri hetkinä tietylle rajalliselle määrälle osakkeita. Arvopareiden ostoa ja myyntiä. Tehtyjä kauppoja siis. Osakkeita on eri tyyppejä A, B jne sarjoja. Pelkästään pörsinoteerattua markkina-arvoa tuijottamalla ei voida päätellä eksaktisti yrityksen todellista arvoa ja substanssia. Sen kertoo tase parhaiten. Listaamattoman yrityksen arvon määrittely toimii, kuten Leijonan Kita tv ohjelmassa (Shark Tank, Dragon's Den) esitetään. Se on ostajan ja myyjän välinen diili. Equity 10% and net worth something !


    • Wärtsilän_hitsaaja

      Markkinat ovat yleensä aivan pihalla. Tämän tietää muun muassa Warren Buffet.

    • Jcjgufufy

      Jos tämä liittyy pääsykokeisiin, yrityksen arvo on laskiksen kirjan mukaan osakkeiden määrä kertaa yhden osakkeen hinta. Muut luvut on pelkkää hämäystä.

      • auttoikoyhtaan

        markkina-arvo on yrityksen arvo markkinoilla, mutta yritysarvo (EV) on markkina-arvo nettovelka.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      404
      5911
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1829
    3. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      72
      1319
    4. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      107
      967
    5. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      57
      958
    6. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      58
      948
    7. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      133
      929
    8. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      871
    9. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      39
      841
    10. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      75
      831
    Aihe