yritysarvo

Ninni12345

Pitäis olla helppo lasku, mutta en vaan osaa. Eli yrityksen osakkeen hinta pörssissä on 21.39 € ja osakkeita on 5.3 miljoonaa. Yrityksellä on tällä hetkellä 15.1 M€ rahavaroja ja 84 M€ velkaa, jonka korko on 4.4 %

Miten lasken yritysarvon?

9

318

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kylterikoira

      markkina-arvo nettovelka

    • merkonomi-simple-sound

      Kyllä se on ihan vaan se markkina-arvo. Siinä on otettu kaikki huomioon. Tilanne voi toki muuttua radikaalistikin, esim. yrityskaupassa yms.

    • varatjavelatosakkhinassa

      osakeluku x määrä =9899p807

    • cnc_sorvari

      Markkina-arvoon laskettu yritysarvo (muitakin tapoja laskea on, mutta tarvitaan lisää lähtö tietoja yrityksestä )
      EV= markkina-arvo (korolliset velat - likvidit varat )
      EV = 21,39€ * 5.3*10^6 (84 M€ - 15,1 M€ )
      EV = 182,3 M€

      • merkonomi-simple-sound

        Kaikenlaisia laskelmia voi toki tehdä, mutta markkinat ovat aina oikeassa. Yritys on aina sen arvoinen, kuin mitä joku on siitä valmis maksamaan. Lisäksi yritys on eri arvoinen eri ostajille. Tämä tulee hyvin esiin esim listattujen yhtiöiden yrityskauppojen yhteydessä, kun markkinat hinnoittelevat suunnitteilla olevaa fuusiota. Jos markkinat uskovat fuusion järkevyyteen, niin kokonaisuuden hinta nousee, jos ei, niin laskee.

        Pörssiyhtiön arvo on yksinkertaisesti se mitä kurssi kulloinkin näyttää. Listaamatttoman yhtiön arvo on se mitä siitä myydessä saa.


      • Mr_Wonderful
        merkonomi-simple-sound kirjoitti:

        Kaikenlaisia laskelmia voi toki tehdä, mutta markkinat ovat aina oikeassa. Yritys on aina sen arvoinen, kuin mitä joku on siitä valmis maksamaan. Lisäksi yritys on eri arvoinen eri ostajille. Tämä tulee hyvin esiin esim listattujen yhtiöiden yrityskauppojen yhteydessä, kun markkinat hinnoittelevat suunnitteilla olevaa fuusiota. Jos markkinat uskovat fuusion järkevyyteen, niin kokonaisuuden hinta nousee, jos ei, niin laskee.

        Pörssiyhtiön arvo on yksinkertaisesti se mitä kurssi kulloinkin näyttää. Listaamatttoman yhtiön arvo on se mitä siitä myydessä saa.

        Tuo on vain osittain totta. Asioita voidaan aina tulkita. Arvopaperipörseissä ei oikeastansa peilata yrityksen arvoa itsessään vaan listattujen osakkeiden ( = arvopapereiden) arvoa päivän mittaan eri hetkinä tietylle rajalliselle määrälle osakkeita. Arvopareiden ostoa ja myyntiä. Tehtyjä kauppoja siis. Osakkeita on eri tyyppejä A, B jne sarjoja. Pelkästään pörsinoteerattua markkina-arvoa tuijottamalla ei voida päätellä eksaktisti yrityksen todellista arvoa ja substanssia. Sen kertoo tase parhaiten. Listaamattoman yrityksen arvon määrittely toimii, kuten Leijonan Kita tv ohjelmassa (Shark Tank, Dragon's Den) esitetään. Se on ostajan ja myyjän välinen diili. Equity 10% and net worth something !


    • Wärtsilän_hitsaaja

      Markkinat ovat yleensä aivan pihalla. Tämän tietää muun muassa Warren Buffet.

    • Jcjgufufy

      Jos tämä liittyy pääsykokeisiin, yrityksen arvo on laskiksen kirjan mukaan osakkeiden määrä kertaa yhden osakkeen hinta. Muut luvut on pelkkää hämäystä.

      • auttoikoyhtaan

        markkina-arvo on yrityksen arvo markkinoilla, mutta yritysarvo (EV) on markkina-arvo nettovelka.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      170
      2034
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      37
      1445
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      132
      1144
    4. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      56
      882
    5. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      836
    6. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      250
      794
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      20
      782
    8. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      16
      722
    9. Aina ku nään sun kuvan

      Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭
      Ikävä
      58
      703
    10. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      195
      617
    Aihe