Hei
Tilanne tämä: vuokra-asunnon omistaja vaihtuu, minulla on vuoden vuokrasopimus (loppuu kesäkuun lopussa).
Voinko minä vuokralaisena irtisanoa vuokrasopimuksen jo nyt ennen varsinaisen sopimuskauden loppumista (1 kk irtisanomisaika)?
Syynä on paremman vuokra-asunnon löytyminen.
Vuokra-asunnon irtisanominen omistajan vaihtuessa
5
298
Vastaukset
- sksssks
Tottakai voit mutta sopimuksessa lienee sanktio jos jompikumpi irtisanoo sopimuksen ennen määräaikaa. Esim. joudut maksamaan yhden. ylim vuokran. Mitäpä jos lukisit vuokrasopimuksen?????
- sankti
Eivät nämä lurkit osaa lukea, eivätkä ainakaan ymmärrä lukemaansa, saavat noinkin selvästä asiasta ongelman.
- BauHerr
Et voi irtisanoa määräaikaista vuokrasopimusta. Sen tekee tuomioistuin, eikä se tuolla perusteella sitä tee. Hyväksyttävän syyn pitää olla esim joku sairaus, joka estää po. asunnossa asumisen.
MUTTA jos uusi omistaja haluaa asunnon omaan käyttöönsä, hän voi kyllä saada sopimuksen irtisanottua.- twainffs
6kk aikaa tässä tapauksessa...
On taas puurot ja vellit sekaisin. Määräaikaista sopimusta ei voi irtisanoa, se voidaan ainoastaan purkaa. Vuokranantajan osalta se tarkoittaa samoja perusteita kun toistaiseksi voimassa olevassa sopimuksessa (vuokranmaksun laiminlyönti, häiritsevä elämä, huoneiston väärinkäyttö tms). Vuokralaisen osalta ainoa ero on, että sopimus on mahdollista purkaa tilanteessa jossa työpaikka tai opiskelupaikka siirtyy toiselle paikkakunnalle. Oli vuokrasopimus sitten määräaikainen tai toistaiseksi voimassaoleva, niin purku tapahtuu aina välittömästi, eli mitään irtisanomisaikoja ei ole. On huomioitava, että asunnon ottaminen omaan käyttöön ei ole purkuperuste, irtisanomisperuste se on, mutta silloin noudatetaan vuokranantaja irtisanomisaikaa (3 kk alle 12 kuukautta kestaneessä sopimuksessa ja sitä pidempään kestäneessä 6 kuukautta).
Asunnon omistajan vaihtuminen ei mitenkään vaikuta vuokrasuhteeseen, vuokrasopimus pätee sellaisenaan ja sitoo edelleenkin vuokralaista sekä uutta omistajaa. Aloittaja ei sen vuoksi voi purkaa tai irtisanoa sopimusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2193190Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3132791Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.751808Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e551715Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?451585- 1221376
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,111322Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee171270Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4281266- 1051259