Atomic rc 10 sukset perinteiseen hiihtoon ???

Onko kenellä kokemusta Atomicin RC 10 perinteisen tyylin suksista?
Entä suksimerkeistä mikä olisi paras merkki ja onko suksimerkeissä todellisia eroja ?
73943
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Lienee nykyään se ja sama millä merkillä hiihtää. Itellä edelliset ovat ja ovat ihan ok. Edelliset olivat Peltoset ja nekin passasivat kovin. Ainoastaan Karhuun en sekaantuisi, niissä kun se pohjamateriaali voi olla mitä sattuu.

Äänestä

suksimerkeillä on eroja. esim. fischer vs. atomic, aivain toisenlainen rakenne ja suksen muotoilu, atomic on keskelä kapeimmillaan, kun taas fischer on leveimmillään siitä kohti.
kaikilta suksimerkeiltä löytyy varmasti hyviä suksia, mutta toisilta niitä vain löytyy paljon enemmän ja paljon keskikastin suksia, mutta ei huonoja kuten joiltain suksimerkeiltä löytyy.
itselläni ei ole kokemusta atomicin perinteisen suksista yhtään, muuteman kilsan olen hiihtänyt kaverin luistelusuksilla, jotka ovat tämän vuoden kilpasukset. itse hiihdän fischereillä.

Äänestä

Kyllä kokemusta löytyy, ja olen ollut suksiini todella tyytyväinen. Jos meinaat rc10 ostaa niin tämän vuoden ja viimevuoden malleissa ei ole mitään eroa, eli jos haluat halvalla päästä ni kysyele viime vuoden malleja. No enpä siitä tiedä mikä se paras merkki on mutta itse ainakin atomicceihini olen ollut tyytyväinen. Kyllä niissä suksimerkeissä eroavia ominaisuuksia löytyy.

Äänestä
  • Itsellä on Karhut ja rc10:t sekä fisherit luisteluun. rc10 on erinomaiset sukset. Karhuissa on pitoteipit pohjassa koko talven joilla hiihdän vaikella keleillä, atomicit voidellaan.

    Äänestä

  • hiihdellä kirjoitti:

    Itsellä on Karhut ja rc10:t sekä fisherit luisteluun. rc10 on erinomaiset sukset. Karhuissa on pitoteipit pohjassa koko talven joilla hiihdän vaikella keleillä, atomicit voidellaan.

    Itse ostin viime talvena juuri nuo sukset mutta
    luistelu malliset ,hiihdin niillä n.1000 km
    entiset oli myös Atomicit monta vuotta,kyllä
    sukset pitää valita painon ja kelin mukaan ei
    merkillä ole niin väliä.Vitikeli oli kyllä
    vaikea minun suksille kaikki muut kelit kävi.
    Kyllä luistelu on harrastelijalle mukavampaa
    ja ennen kaikkea voitelu sinistä alle ja
    menoksi,(ei vitikelille).

    Äänestä

ostin syksyllä ja ei voi muuta sanoa että on saanut harrastus pohjani kyllä tayteen intoon...

Äänestä

MItä eroa niillä on toisiinsa, itellä Karhut ja Fischerit ja aika vanhoja molemmat, mutta en ymmärrä suksista juuri muuta kuin jäykkyseron, pito- ja luisto-osan sekä painon, mitä muuta on otettava huomioon valitessa, kokemus on osoittanut ettei myyjäkään usein tiedä. Etenpäin kuitenkinpääsen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Topi kirjoitti:

Onko kenellä kokemusta Atomicin RC 10 perinteisen tyylin suksista?
Entä suksimerkeistä mikä olisi paras merkki ja onko suksimerkeissä todellisia eroja ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu