Kolhu parkkipaikalla

askarruttaa

Eli siis läheiseni epähuomiossa parkista poistuessaan kolhaisi takanaolevaa autoa. Hän väitti tarkistaneensa tilanteen, eikä ollut nähnyt naarmuja. Itse tarkistin tilanteen ja hänen autostaa löytyi lian alta hyvin pieniä naarmuja, jota ei ilman tarkasti katsomista näe. Hän myös panikoin ja lähtipaikalta ottamatta auton rekisteriä ylös tai jättämättä yhteystietojaan. Omatunto oli kuitenkin alkanut kolkuttamaan ja oli vielä palannut tunnin kuluttua paikalle, mutta auto oli jo häipynyt. Hän muistaa vain paikan, auton värin ja että kyseessä oli pakettiauto. Miten tälläisessä tilanteessa kuuluu toimia?

Kolhitun auton tietoja ei ole, joten omistajaan ei voi ottaa yhteyttä. Pitäisikö hänen ilmoittaa itsestään poliisille? Jos hän näin tekee pystyykö hän sopimaan asiasta vielä omistajan kanssa vai tuleeko tästä automaattisesti sakkoja? Mitä jos kolhitun auton omistaja ei itse ilmoita asiasta poliisille, eikä siis koskaan tule selville?

8

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • qwqwq

      KKO otti muutama vuosi sitten kantaa siihen, että liikennepaossakaan rikoksentekijän ei tarvite ilmiantaa itseään. Eduskunta ei ole KKO:n päätöksestä huolimatta muuttanut lakia. Tieliikennelain 59:s pykälä määrää edelleen, että liikenneonnettomuudessa osallisen, olkoot syyllinen tai syytön, on annettava vaadittaessa tietoja toisilleen. Jos paikalle ei toista osapuolta ole, niin tapauksesta on silloin ilmoitettava poliisille.
      Yleensä tällaisessa tapauksessa vahinkoa kärsineen auton tuulilasiin jätetään yhteystiedot. Rekisterinumeron perusteella voi myös selvittää puhelinnumeron ja soittaa.
      Kolarit voi lähes aina sopia ja harvoin poliisi silloin ryhtyy syyllistä sakottamaan.
      Jos vahinkoa kärsinyt ei huomaa vauriota, niin silloin syyllinen selviää teostaan kuin koira veräjästä, tai samalla lailla, jos hän ilmoittaa poliisille, eikä todistajaa löydy. Monessa parkkihallissa on kuitenkin kamerat.

    • askarruttaa

      Tapaus tapahtui ulkona olevalla parkkipaikalla, kameroiden olemasta olosta ei ole tietoa. Kuten ensimmäisessä viestissä luki, rekisterinumero ei ole tiedossa, eikä yhteystietoja jätetty. Eli siis olisiko viisainta ottaa yhteyttä poliisiin, jos vahinkoa kärsinyt tekee asiasta rikosilmoituksen, jolloin asiasta voitaisiin mahdollisesti sopia?

      • qwqwq

        Niinhän se pykälien mukaan pitäisi. Mutta, jos vastapuoli ei koskaan poliisillle tapahtumasta ilmoita, niin ei poliisille ilmoittamisestakaan mitään hyötyä ole. Eihän sellaisen kanssa voi sopia, kenestä ei ole mitään tietoa.


      • askarruttaa

        Ei pysty, mutta jos kyseinen henkilö tekisi rikosilmoituksen pystyisi hänen kanssa sopimaan asiasta. Ja jos emme tee asiasta ilmoitusta ja hän tekee olisi se ainakin sakkojen paikka. Mutta jos temme ilmoituksen että kyseinen henkilö on huolimattomasti kolhinut jonkun autoa, niin koituuko tästä sakkoa, vaikka kolhitun henkilellisyys ei tule välttämättä koskaan selville?

        Lähinnä syyllistynyt tekijä yrittää puhdistaa omatuntoaan.


      • qwqwq

        Rangaistusmääräyslaki määrää, että asianomistajan on annettava suostumuksensa . Jos asianomistajasta ei ole tietoa, niin ei rangaistusvaatimusta voi silloin käyttää.


    • ennyttajuu

      Minkä takia tässä pitäisi millään lailla toimia?

      • qwqwq

        Suomessa on vielä muutama ihminen joka haluaa noudattaa lakia. Tieliikennelaissahan kerrotaan, miten pitäisi menetellä.


      • ennyttajuu

        Niin mutta jos tössäyksestä ei ole kerran vahinkoja aiheutunut, niin ?

        Ja en ymmärrä, miksi aloittaja ei ollut jättänyt yhteystietojaan vaikka tuulilasiin, tai ottanut tössäytetyn auton rekkaria vaikkapa paperilapulle. Tämmöisiltä kyselyiltä olisi vältytty.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      97
      1968
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      88
      1380
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1153
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1047
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      121
      1042
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      893
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      811
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      802
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      761
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      713
    Aihe