Ajateltavaa

Lapsillaeiväliä

http://www.hs.fi/elama/a1458010220864?ref=hs-etusivu-luetuimmat-#8

Psykologi: Ihmisten itsekeskeisyys johtaa avioeroihin – oma onni kiinnostaa enemmän kuin lasten

Yksi syy: Tehdään heti lapsia tuntematta sitä toista osapuolta tai ei edes haluta kunhan vaan saadaan sitä mitä ITSE haluaa.

Johdatus siihen että toinen tekee sitä ja tätä eikä sitoudukkaan siihen mitä MINÄ halusin. Oliko edes pitkään otettu selville kumppanin motiivit lapsien tekoon, ei todellakaan sillä ihmisiä on joka junaan ja toiset tekevät vaikka mitä ilman mitään motiiveja ollakseen tuuliviirejä päivän mukaan. Kaksi tuuliviiriä eroo pikimmiten välittämättä lapsista jotka pitää saada sivutuotteena tai rahastustuotteena, kunhan nyt on jokin harrastus ja se on ihmisten alkuun paneminen ja ihmissuhteilla leikkiminen niin kuin lasten tarhassa leikitään.

Suurin osa ihmisistä on jäänyt kehitykseltään aivan lapsen tasolle ja siellä yleensä ne pysyykin, siitä johtuu ettei välitetä mistään muusta kuin hetken tyydytyksestä ja senhän voi vaihtaa kun arki tulee eteen.

Helppoa sanoa pätevä syy erolle että toinen olikin kaikkea muuta kuin mitä oletti kun heti nainen paksuksi hankkiutuu edes viitsimättä tutkia minkälaiselle ihmiselle lapsia alkaa hankkimaan. Helppoa vierittää epäonnistuneesta suhteesta ihan kaikki toisen kontille ja tehdä itsestä oikein "täydellinen" yksilö.

Niin kauan kun näkee viat vain muissa ihmisissä niin se estää itsensä kehittymisen, pitää itseään täydellisenä jos on saanut omat toiveensa toteutettua mutta ei ole koskaan kysynyt mitä toinen todella oikeastaan haluaa.

Minulla on pitkä 30v suhde enkä ole koskaan halunnut lapsia ja mieheni saa harrastaa ihan mitä haluaa ja sama vapaus minulla kunhan harrastukset eivät loukkaa muita sillä loukkaaviakin harrastuksia voi olla. Emme rajoita toistemme elämää kunhan on hyviä harrastuksia.

Suhteista toisiin hyppelehtiminen ei meitä ole kiinnostanut vaan itsemme kehittäminen missä ei ole rajaa. JOS ON ITSE ERITTÄIN TYHMÄ IHMINEN NIIN ON KAIKKEIN HELPOINTA SIITÄ SYYTTÄÄ JOTAIN MUUTA KUIN ITSEÄÄN.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

        "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
        Maailman menoa
        739
        9297
      2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

        Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
        Maailman menoa
        374
        8202
      3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

        https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
        Maailman menoa
        164
        6053
      4. William ja Sonja Aiello ERO

        Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
        Kotimaiset julkkisjuorut
        54
        2467
      5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

        Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
        Kotimaiset julkkisjuorut
        6
        2167
      6. Se siitä sitten

        Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
        Ikävä
        82
        1799
      7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

        Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
        Kotimaiset julkkisjuorut
        20
        1744
      8. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

        Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
        Kotimaiset julkkisjuorut
        9
        1619
      9. Ihastumisesta kertominen

        Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
        Ihastuminen
        92
        1525
      10. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

        Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
        Maailman menoa
        441
        1422
      Aihe