Kissan mysteerivaiva

qwdqw

Onko teidän kissoilla ollut samantyylisiä oireita kuin minun kissallani. Kisuni on 3v. leikattu tyttö. Aristaa vatsan/takapään seutua. Näkyy esim siten, että hypätessä/laskeutuessa laskee takajalat varoen, kuin aristaisi. Ei uskalla hypätä korkealle, kun taas toinen kisuistani hyppää vaivatta esim. kirjahyllyn päälle. Leikittäessä narulla hypähtää vähän pitäen yleensä takajalat maassa, kellahtaa usein. Muutenkin jos makoilee niin ei aina nouse ihan ketterästi.

Olen käyttänyt kahdella eri lääkärillä tutkimuksissa. Otettu verikokeita, käynyt ultrassa ja röntgenissä - ei mitään. Verikokeissa jotkut arvot oli hieman koholla ja jotkut hieman alhaisia. Ei ilmeisesti vakavaa koska lääkäri ei näistä sen kummemmin maininnut.

3

220

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • qwdqw

      Tänään kun tulin töistä kotiin niin kissa oli ihan outo. Hirveän agressiivinen, sähisee minulle karvat pystyssä, piti hirveää mekkalaa. Nyt kyhjöttää nurkassa. Jos lähestyn, niin alkaa sähisemään. Poikaystävälleni, jonka kanssa ei asuta yhdessä, ei kuitenkaan sähise. Minulla on kaksi kissaa, ja toinen kissa oli ihan rauhakseen sängyllä.

      Tiistaina kun käytiin lääkärissä niin rauhoitettiin ja sai kipulääkitys piikin. Kotiin antoi loxicom lääkettä, mitä vähän epäröin käyttää kun olen kuullut joiltakin huonoa noista meloksikaamia sisältävistä lääkkeistä. Eilen keskiviikkona kuitenkin laitoin sitä vähän ruokaan, mitä kissa ei syönyt. Tänään poikaystäväni antoi kissalle loxicomia suoraan suuhun ruiskulla. Vieläkin vaan kyhjöttää omissa oloissaan ja rupeaa sähisemään minulle jos lähestyn. Huomasin että pesukoneen päällä oli pissaa. Siellä kissa oleili kun tulin töistä, sitten ampaisi huutaen muualle.

    • Sivustaseuraajav

      Hmm... Onpa yvin merkillistä. Ilmeisesti selkärangan ja sisäelinten ongelmat laskettu pois kuvioista? Onhan nivelrikon mahdollisuus tutkittu, ei selviä röntgenillä.

      Sitten oli se melko harvinainen sairaus joka aiheuttaa kipukohtauksia, vaikea diagnosoida ja nimeä en tähän hätään löydä.

      • qwdqw

        Kissa rauhoittui jo hieman, puski ja antoi minunkin rapsutella. Mutta heti kun näki vilaukseltakin toisen kissan niin pillastui, rupesi "kiljumaan" ja sähisemään. Olen pitänyt kissat eri huoneissa, ja varmaan viisainta eristää ne huomennakin kun lähden töihin.

        Miten nivelrikon voi selvittää? Tosiaan vaan verikokeita otettu, tutkittu ultralla ja röntgenillä ja näistä ei mitään selvinnyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      36
      1316
    2. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      63
      1098
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      983
    4. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      58
      958
    5. 69
      816
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      801
    7. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      81
      726
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      38
      708
    9. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      82
      692
    10. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      30
      645
    Aihe