Lähinnä ylläpidolle kysely, miksi ei ole suoraa vaikutusaluetta aiheelle "LUONTO", jolla käsitellään luonnossa olevien eläinten asioita, kuten sudet, lintujen ruokinta ja muut asiat vaikkapa linnunpöttöjen rakentaminen tai niiden ohjeet.
Liitanpa tähän liitteeksi mietteni:
Linnunpönttöjen rakennusteknologia
Miten sinä rakennat perusmallin linnunpöntön, huomioitko oman kotisi rakentamisessa ilmenneet ongelmat, kuten kosteusongelmat, homeongelmat ext.
Oman näkemykseni mukaan tavallisesta laudasta tehdyt linnunpöntöt ovat kokemusperäisesti surmanloukkuja. Kosteassa pöntössä loiset viihtyvät paremmin ext.
Koska oman kokemukseni mukaan tällainen, tavallisesta laudasta tehty pintakäsittelemätön pönttö imee kaiken kosteuden (sateen) itseensä. Ei siinä ole millään muotoa ole linnun turvallista pesiä. Olen nähnyt paljon tuhoutuneita pesiä kosteusongelmien takia.
Kosteusongelmaa ei ole nähtävästi mitenkään tiedostettu kun ”asiantuntijat” ohjeistavat edellä mainitun kaltaisten pönttöjen rakentamista.
Oma näkemykseni on että pöntön tulisi olla seiniltään maalattu, kuten mikä tahansa talo ja että katon rakenne tulisi olla sellainen, ettei vesi sitä läpäise ja mieluusti ei valuta vettä seinillekään.
Katon suojaksi laittaisin reilusti yli reunojen yli olevan kattohuovan tai muotimaton – siis räystäällisen, kuten järkevästi toteutetussa omassasikin rakennuksessa.
Lisäksi kattohuopa tai muovimatto vaimentaa ääniä (kuten pisaroiden iskemä) ja siten lisää asumismukavuutta.
Ekovalo (alkuperäinen)
Luonto, miksi ei LUONTO-aiheella vaikutusaltetta?
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..2166533Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1094953Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu1164690"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste423200Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1002847En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.642283- 661769
Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen
Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?1331767odotatko vielä viestiä minulta...
Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan1391684- 571527
