Haluatko miljonääriksi ?

Tietäjä_vai-itsekäs

Haluaisitko mukaan kilpailemaan?

Itse hämmästelen ihmisiä, jotka haluavat päästä julkisuuteen esiintymään ja näyttämään typeryytensä. Kun kilpailija kysyy apua yleisöltä, täysin tietämättömätkin ihmiset nousevat ylös. Nytkin mies halusi päästä lähettämään terveisiä tutuille.

Kyllä harmittaa kilpailijan puolesta.

Mitä sinä ajattelet asiasta?
Voisitko toimia samalla tapaa?

6

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ö-Öö

      En.

      Eihän raha sinällään paha asia ole, helpottaa elämää. Ei vaan kiinnnosta alkaa elämään se jonkinlaisena jumalanaan. Sitä pitää olla, eihän muuten eleleskelystä tule yhtään mitään. Siis pitää olla riittävästi. Ihmetellyt, mitä ihmettä merkitystä sillä ylimääräisellä kenellekään lienee.

      Siis toi niinkuin filosofispohjalta.

      Aloitukseen, Kyseessä viihdeohjelma. Tietenkin käsikirjoitettu. Kilpailijat ovat mun käsittääkseni ihan vapaaehtoisia, siis aitoja. Itse formaatti sinällään ei ole mitenkään erikoinen. Kai nyt jokainen muistaa "Tupla, tai kuitti" ohjelman ja Esko Kivikosken? Tietovisat kiinnostaa ihmisiä, just sen takia, että ne itse koittaa miettiä vastauksia kysymyksiin. Ite en kato tota miljonääriohjelmaa, siis en ole kattonut, kun ei ole sattunut olemaan telkkari sillä kanavalla tms. Mutta voisin kyllä katsoakin. Se vaan, mua kiinnostaa enenpi se kysymyks ja sen vastaus, kuin se muu sälä ja show sen ympärillä.

      Toi miljonääri on kiintoisa sen takia, kysymykset vaativat laajaa yleistietoa, "Tupla tai kuitti" oli erilainen, siinä piti olla jonkin asian erikoisosaaja. Miljonäärissä mennään enenpi tuuri edellä, jos sattuu vaikka kuinka helppo kyssä asiasta, mistä ei tiedä mitään, se siitä.

      En ole julkisuushakuinen, enkä palvo rahaa. Mutta noin muuten, voisin juu osallistua johonkin tietokilpailuun, mutten tolleen yleisön edessä. Kyse ei pokan riittämättömyydestäkään, julkisuus nyt vaan ei kiinnosta mua.

      Tietovisat jes, seurailla. Kunhan niitä ei ole liikaa telkkarissa. Joopajoo Kymppitonni kehiin takas....

      =DW=

    • miljons.dollarns

      Eli haluaisinko miljonääriksi vai haluaisinko kilpailemaan?
      En haluaisi olla mukana siksi, että saisin julkisuutta. Mutta voisin toki mennä kisaan mukaan, koska uskon vahvasti, että minulla on mahdollisuus menestyä...Jo yleistietämykseni on suhteellisen hyvällä tasolla.
      Siis niin positiivinen en ole, että uskoisin voittavani juuri sen miljoonan, ellei ihmeitä tapahtuisi? Tarkoitan matkalla miljoonaksi voisi tulla joku kinkkinen lähes kompainen kysymys ja menisi arvailuksi ja tyssäisi. Mutta yksin pitäisi selvitä.
      Kaikki kaverini ovat arki-ihmisiä jalat maassa, heistä ei olisi apua kilauttaessa. Yleisöön en luottaisi pätkääkään. Että 50/50 olisi ainoa vaihtoehto. Toisin sanoen pelkkä arpa ja arvaus jos joutuisi sille tasolle vajoamaan.
      Miljoonalla en tekisi yhtään mitään. Vähempikin riittäisi arjen kuluihin.

    • On_väärin_kilpailijalle

      Ihmettelin niitä ihmisiä yleisön joukossa, jotka nousevat ylös kun kilpailija pyytää yleisön apua jonkin kysymyksen oikean vastauksen valitsemiseksi, vaikka heillä ei ole minkäänlaista tietoa asiasta.

      Harmittaa kilpailijan puolesta ja ihmetyttää, miksi tietämättömät haluavat päästä esiintymään ja arvailemaan vastauksia.

      • jaa-ei-tyhjii-poissa

        mistä juontaja tietää niitten seisokkien nimet ja paikkakunnat tyyliin jamppa järvenpäästä onko sinulla tietoa jne???


    • Heikunkeikku

      Kyllä, kyllä haluaisin tuohta tuhatmäärin. Ihan miljonääriksikin asti.
      Mutta en toki tahdo osallistua kilpailuun. Helppo pohdiskella kysymyksiin vastauksia istuen omalla pehmoisella tuolilla, jalat rennosti rahilla. Mikäpä siinä on pohdiskellessa. Leppoisalla mielellä niitä oikeita vastauksia putkahteleekin pään sisältä, mutta jos yleisön edessä istuisin, kameroiden tähtäimessä, valojen tryykätessä naamaan, niin johan menisi pään antimien kaivelu överiksi. Varmaan kadottaisin koko muistitikkuni.
      En suurin surminkaan tahtoisi niin innokkaasti miljonääriksi, että kyseiseen ohjelmaan tahtoisin.
      Sitä paitsi eihän voittaja edes saa miljoonaa, kun suurin osa menee veroihin. Epistä. Se pitäisi olla verotonta rahantuloa.

    • Miljoonat ei kiinnosta mutta kisaan voisin lähteä, ei kyllä' nolottaisi yhtään vastailla väärin, rajojen kokeilu on hauskaa. Jonnin joutaviakin olisin hyvä rupattamaan, että ohjelma oikein pitkittyisi.
      Kovin pitkälle en kisassa pääsisi koska sieltä varmaan heti kättelyssä tupsahtaisi joku peli ja tms kysymys ja siinähän olisi oljenkorteni jo huvenneet.
      Sitä paitsi tietokilpailut on mukavia ja meidän iässä juuri pitääkin käyttää muistijuttuja ja semmoiseen tietokilpailut ovatkin oivia välineitä.

      Joku ihmetteli kuinka juontaja tietää seisomaan nousseet avustajat. Tokko se suora lähetys on, ja korvanappeja siellä on joka lähtöön, piankos jonkun herran nimen nyt saa selville.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      154
      2505
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      97
      1009
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      61
      764
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      701
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      680
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      658
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe