Onko Kokkolassa mitään harrastuksia lapsille jossa ei olisi kilpailua ja jota ei tarvitsi aloittaa jo 5 vuotiaana, että pärjäisi?
Harrastus lapselle ilman kilpailua?
TeinienÄiti
4836
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Lukemista
http://www.kokkola.fi/palvelut/liikunta/fi_FI/liikunta/
Kilpailuvietti on luonnollinen vaisto ja lapset viihtyvät paremmin joukkuelajeissa joita voi harrastaa yhdessä.
Jos valitset yksilölajin voi lapsesi harrastaa ilman kilpailua mutta tulee mahdollisesti epäsosiaalisemmaksi vanhempana.
Suosittelisin ennemminkin valitsemaan sellaisen lajin jonka pariin lapsellasi on kiinnostusta ja kannustamaan kovasti vaikkei ehkä pärjäisikään erinomaisesti siinä.
Lapsesi itsetunto kohoaa parhaiten sillä että kannustat eikä sillä että menestyy kilpailussa.
Höpöhöpö, on paljon suuria asioita saavutaneita, jotka ovat eläneet ja harrastaneet yksin. Taiteessa, tieteessä, urheilussa. Monille työ on myös harrastus. Meitä on moneen lähtöön; toiset tykkää olla täysin yksin, toisilla harrastepari, vaikkapa viisi, tai sitten joukolla. Turha yleistää ihmisten mieltymyksiä samaksi. Joillakin asiat vaihtelee kausittain, olla vaikka vuosi yksin jonkin mielenkiinoisen asian parissa ja toinen vuosi seurassa. Jokaisella oma tie kuljettavanaan.
Pitääkö vanhempien hankkia lapsilleen joku "virallinen" harrastus. Miksi ei sais omatoimisesti harrastaa sitä mitä itse haluaa. On vanhempia, jotka ohjelmoi lapsilleen niin paljon harrastuksia, että lapset jo stressaa niistä.