avioerotilanne

eivieläerossa

Hei,

Miten sellainen asia menee:

Puolisoilla ei ole avioehtoa. Toinen puoliso joutuu jäämään perikunnan jäseneksi omaisensa kuoltua, perikunnan jäseniä on viisi kappaletta. Jos tulee ero, onko sillä toisella puolisolla jotakin oikeuksia niihin perikunnan varoihin ja omaisuuteen ??

Kiitos vastauksesta...

4

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siilinpoika

      Riippuu, onko avioeron ns. harkinta-aika virallisesti alkanut, kun puolison vanhempi kuolee. Ellei ja ellei ole mitä alempana kerrotaan, pulison vanhemmaltaan saama perintöosa kuuluu puolisoiden ositettavaan varallisuuteen.
      Osituksen sovittelu sinänsä tulee kyseeseen vain, jos ositus muuten johtaisi kohtuuttomaan lopputulokseen, eli jompikumpi olisi saamassa puolisoltaan perusteetonta etua, esimerkiksi jos toinen on vain elänyt toisen tuloilla ja varoilla- noin kärjistäen.
      -Puolisothan voivat erotessaan osittaa omaisuutensa sopimuksella miten haluavat. Osituksesta kannattaa aina tehdä osituskirja.

      Riippuu siitäkin onko puolison vanhempi testamentilla sulkenut lapsensa puolison kokonaan pois lapselleen tulevasta perinnöstä.

      • eivieläerossa

        Kiitos vastauksestasi !

        Mutta oletko nyt AIVAN varma että asianlaita on noin niinkuin kerroit ??

        Itse en ole mikään tietäjä tässä asiassa, mutta tilanne tullee?? ajankohtaiseksi piakkoin.

        Onko jollakulla muulla erilainen näkemys asiasta ??


      • Juuri noin. Minkähän takia ap vastaustasi epäili?!

        Pikku tarkistus kuitenkin:
        //Riippuu, onko avioeron ns. harkinta-aika virallisesti alkanut, kun puolison vanhempi kuolee.//

        Avio-oikeus ei ole kytköksessä harkinta-ajan alkamiseen, vaan avioeroasian vireille tuloon. Asia tulee vireille, kun avioerohakemus on toimitettu käräjäoikeuteen.


    • LW-

      Aika oleellinen asia on kuitekin se, ettei tuota perintönä tullutta omaisuutta tarvitse luovuttaa toiselle puolisolle. Perintöomaisuus otetaan siis vain laskennallisesti huomioon osituksessa, mutta tasingon voi aina maksaa rahalla, vaikkapa lainarahalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      138
      3433
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      80
      2172
    3. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      137
      1835
    4. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      129
      1792
    5. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      27
      1714
    6. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1385
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      1295
    8. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      2
      1258
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      54
      1186
    10. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      146
      1070
    Aihe