avioerotilanne

eivieläerossa

Hei,

Miten sellainen asia menee:

Puolisoilla ei ole avioehtoa. Toinen puoliso joutuu jäämään perikunnan jäseneksi omaisensa kuoltua, perikunnan jäseniä on viisi kappaletta. Jos tulee ero, onko sillä toisella puolisolla jotakin oikeuksia niihin perikunnan varoihin ja omaisuuteen ??

Kiitos vastauksesta...

4

70

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siilinpoika

      Riippuu, onko avioeron ns. harkinta-aika virallisesti alkanut, kun puolison vanhempi kuolee. Ellei ja ellei ole mitä alempana kerrotaan, pulison vanhemmaltaan saama perintöosa kuuluu puolisoiden ositettavaan varallisuuteen.
      Osituksen sovittelu sinänsä tulee kyseeseen vain, jos ositus muuten johtaisi kohtuuttomaan lopputulokseen, eli jompikumpi olisi saamassa puolisoltaan perusteetonta etua, esimerkiksi jos toinen on vain elänyt toisen tuloilla ja varoilla- noin kärjistäen.
      -Puolisothan voivat erotessaan osittaa omaisuutensa sopimuksella miten haluavat. Osituksesta kannattaa aina tehdä osituskirja.

      Riippuu siitäkin onko puolison vanhempi testamentilla sulkenut lapsensa puolison kokonaan pois lapselleen tulevasta perinnöstä.

      • eivieläerossa

        Kiitos vastauksestasi !

        Mutta oletko nyt AIVAN varma että asianlaita on noin niinkuin kerroit ??

        Itse en ole mikään tietäjä tässä asiassa, mutta tilanne tullee?? ajankohtaiseksi piakkoin.

        Onko jollakulla muulla erilainen näkemys asiasta ??


      • nix_nax

        Juuri noin. Minkähän takia ap vastaustasi epäili?!

        Pikku tarkistus kuitenkin:
        //Riippuu, onko avioeron ns. harkinta-aika virallisesti alkanut, kun puolison vanhempi kuolee.//

        Avio-oikeus ei ole kytköksessä harkinta-ajan alkamiseen, vaan avioeroasian vireille tuloon. Asia tulee vireille, kun avioerohakemus on toimitettu käräjäoikeuteen.


    • LW-

      Aika oleellinen asia on kuitekin se, ettei tuota perintönä tullutta omaisuutta tarvitse luovuttaa toiselle puolisolle. Perintöomaisuus otetaan siis vain laskennallisesti huomioon osituksessa, mutta tasingon voi aina maksaa rahalla, vaikkapa lainarahalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9266
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      374
      8120
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      163
      5945
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2428
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2142
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1781
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1725
    8. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1525
    9. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1502
    10. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      441
      1406
    Aihe