avioerotilanne

eivieläerossa

Hei,

Miten sellainen asia menee:

Puolisoilla ei ole avioehtoa. Toinen puoliso joutuu jäämään perikunnan jäseneksi omaisensa kuoltua, perikunnan jäseniä on viisi kappaletta. Jos tulee ero, onko sillä toisella puolisolla jotakin oikeuksia niihin perikunnan varoihin ja omaisuuteen ??

Kiitos vastauksesta...

4

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siilinpoika

      Riippuu, onko avioeron ns. harkinta-aika virallisesti alkanut, kun puolison vanhempi kuolee. Ellei ja ellei ole mitä alempana kerrotaan, pulison vanhemmaltaan saama perintöosa kuuluu puolisoiden ositettavaan varallisuuteen.
      Osituksen sovittelu sinänsä tulee kyseeseen vain, jos ositus muuten johtaisi kohtuuttomaan lopputulokseen, eli jompikumpi olisi saamassa puolisoltaan perusteetonta etua, esimerkiksi jos toinen on vain elänyt toisen tuloilla ja varoilla- noin kärjistäen.
      -Puolisothan voivat erotessaan osittaa omaisuutensa sopimuksella miten haluavat. Osituksesta kannattaa aina tehdä osituskirja.

      Riippuu siitäkin onko puolison vanhempi testamentilla sulkenut lapsensa puolison kokonaan pois lapselleen tulevasta perinnöstä.

      • eivieläerossa

        Kiitos vastauksestasi !

        Mutta oletko nyt AIVAN varma että asianlaita on noin niinkuin kerroit ??

        Itse en ole mikään tietäjä tässä asiassa, mutta tilanne tullee?? ajankohtaiseksi piakkoin.

        Onko jollakulla muulla erilainen näkemys asiasta ??


      • Juuri noin. Minkähän takia ap vastaustasi epäili?!

        Pikku tarkistus kuitenkin:
        //Riippuu, onko avioeron ns. harkinta-aika virallisesti alkanut, kun puolison vanhempi kuolee.//

        Avio-oikeus ei ole kytköksessä harkinta-ajan alkamiseen, vaan avioeroasian vireille tuloon. Asia tulee vireille, kun avioerohakemus on toimitettu käräjäoikeuteen.


    • LW-

      Aika oleellinen asia on kuitekin se, ettei tuota perintönä tullutta omaisuutta tarvitse luovuttaa toiselle puolisolle. Perintöomaisuus otetaan siis vain laskennallisesti huomioon osituksessa, mutta tasingon voi aina maksaa rahalla, vaikkapa lainarahalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1333
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      100
      861
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      693
    4. 50
      577
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      12
      493
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      474
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      441
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      407
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      381
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      174
      372
    Aihe