Kanta.fi tulisi kehittää niin, että asiakas/potilas saisi näkyviin, miten oma terveyskeskuslääkäri näkee potilaan( minun ) tiedot, miten hoitajat näkevät potilaan ( minun ) tiedot, miten ajanvaraus näkee potilaan ( minun ) tiedot, miten psykiatrian puolen lääkäri näkee potilaan ( minun ) tiedot, miten psykiatrinen hoitaja näkee potilaan ( minun )tiedot, miten apteekki näkee potilaan ( minun ) tiedot jne.
Näinvoisin itse tarkistaa, kun olen klikkailut tiettyjä näkyviiksiä peittoon, miten se näkyy ja kenelle. Nythän tällaista mahdollisuutta Kanta. fi ei ole lainkaan.
Jos klikkaan jonkun terv keskuskäynnin piiloon en todellakaan tiedä, kuka sen sitten näkee ja kuka ei näe. Samaa ihmettelen apteekkitietojen kohdalla. Vaikka olen klikannut jonkun peittoon niin siitä huolimatta apteekissa näkyy ko lääke hakiessan muita lääkkeitä.
Näinvoisin itse tarkistaa, kun olen klikkailut tiettyjä näkyviiksiä peittoon, miten se näkyy ja kenelle. Nythän tällaista mahdollisuutta Kanta. fi ei ole lainkaan.
Jos klikkaan jonkun terv keskuskäynnin piiloon en todellakaan tiedä, kuka sen sitten näkee ja kuka ei näe. Samaa ihmettelen apteekkitietojen kohdalla. Vaikka olen klikannut jonkun peittoon niin siitä huolimatta apteekissa näkyy ko lääke hakiessan muita lääkkeitä.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kyllä.
Tästä pitäisi antaa virallista palautetta eteenpäin.
Annettu on. Ei muutosta.
Eikö tämäkään ole onnistunut ensimmäisellä kerralla, vaikka sitä on niin kovin mainostettu?
Suurempi ongelma on mielestäni siinä, että kun näen, että tietojani on menty katselemaan sellaisilta kaupungin osastoilta, kenelle ei milläänlailla asia edes kuulu, en saa mistään linkkiä tai tietoa mistä ottaa selvää KUKA tämä henkilö on ollut ja miksi hänen on täytynyt lukea minun potilaskertomukseni.
Meillä täällä Tampereella kun on niin hyvät systeemit, että jos haluat ottaa yhteyttä (huom.) potilasasiamiehen ehdottamalla tavalla (!) potilasturvallisuudesta vastaavaan henkilöön, joudut selostamaan tapauksesi yhteiseen palautelaatikkoon -ilman suojausta tottakai-kaupungin yleisillä nettisivuilla.
Tästä se palaute sitten menee luettavaksi muiden hiekoituksesta ja katulampuista vastaavien kunnan virkailijoiden kautta sille henkilölle, joka asiasta tietää ja joka soittaa sinulle takaisin ja ensimmisenä kysy sotuasi (ding-ding-ding! -> eipä estänyt omakannan raksit tätä urkkimista) ja joka siten tyynesti kertoo, että potilasasiasi ovat nyt näin ja näin.
Eikä omakantaan jäänyt muuta jälkeä tästä katsojasta kuin "Tampereen kaupungin informaatio ja tiedotus".
Eikä se mitään, mutta omia tietojani on myös katsellut, tadaa: MINÄ ITSE! Se lienee jo aikamoinen saavutus, sikäli mikäli, että en ole hoitaja tai lääkäri, tai edes kunnalla töissä.
Ihan tulee mieleen mikäs se olikaan...vilppi? Joku utelias hoitaja käännellyt asetuksia siten, ettei hänen tekojensa jälkiä kävisi seuraaman. "Oho, se varmaan vahingossa jäi päälle tai sitten kone oli vähän kai sekoittanut asetuksia itse..."
Sitäpaitsi, omakanta päivittyy kokoajan ja jos haluaa pitää tietonsa leviämisen kurissa, joutuu käymään päivittämässä rajoituksia uusien terveyskeskuksien (ja syksyllä yksityisten) kohdalta tuon tuosta. Samoin estot joutuu päivittämään, pitkältäkin ajalta taaksepäin, jos on ollut tekemisissä kenen tahansa lääkärin kanssa, joka on tietojasi mennyt aukomaan. Siellä ne on taas levällään, "kun hänen on täytynyt tutkia asia tähän puheluunne tai kysymykseenne liittyen".
Se raksitus siellä sivuilla on ihan hölynpölyä. Ensinnäkään ne raksit eivät pysy päällä ja toisekseen, niitä kohtia mitä pitäisi kernaasti raksitettyna, eli estettynä, tulee kokoajan lisää avonaisina. Kun yksityiset vielä lisätään tähän, niin avot! Kauppa käy!
Oletteko koskaan miettineet, että minne tämä koko tietokanta tulee päätymään? Kuten esim. Vakuutusyhtiöille, kaupantekijäisinä lisäbonusta? Kierre valmis, ulkoistamme kaiken. Suuryhtiöt ostaa tämänkin mitättömän suomalaisen yhtiön vakuutuksiensa kanssa ja kansa vaikenee pelossaan, kun heidän terveysasioistaan keskustellaan. Kyllä on surkeaa toimintaa. Ja sitten ihmetellään, miksi ihmiset ei niin tee kuin tahdotaan niiden tekevän, vaan pitää ihan sakoilla uhkailla sairaita töihin.
Jos menet nykypäivänä lääkäriin, niin voit olla varma, ettei hyvä heilu. Älä mene. Mene ensin muualle. Mene vasta sitten kun ei muu enää auta. Ja silloinkin niin kauas kuin pääset.