Yksinäinen, Miksi

Sadn

MUT JÄTETTIIN. Olen 13v tyttö. Masentunut ahdistunut ja itsetuhoinen. Käyn koulussa vaan puolet viikosta. Mulla oli kaks hyvää ystävää. Sitten tuli kolmas ja neljäs.
Yhtäkkiä Mulle ei enää puhuttu.jos koitan puhua siinä porukassa jotain nii ne puhuu päälle. Ei ne mua huomaa. Tuskin edes muistaa. Kaikki sanoo että se johtuu siitä etten käy tarpeeks usein koulussa. Mut sillon ku me viel oltii kavereita nii en mä sillonkaa käyny kauheest koulussa. Oonko mä ruma? Näkyykö mun masennus liian hyvin?
Tai viiltely jäljet? Mä itken vessan lattialla koulussa. Kerran kuulin miten kaks poikaa nauroit siinä ulkopuolella.
Tää on mulle tosi rankkaa. Aika kauheeta. Olen se mitä pelkään , näkymätön.

9

127

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Helmi789

      Puhu luotettavalle aikuiselle

    • Aloneri

      Sama tilanne, jatkunut 9 vuotta, pitää vaan oppia elämään itsensä kanssa.

    • Hei nimimerkki, Sadn

      Kylläpä kuulostaa kurjalle tilanteesi. Mutta ei se ole lainkaan toivoton. Tartu heti asiaan lisää, teit jo sitä kirjoittaessasi tänne, mutta tee lisää; juttele ojllekin luotettavalle aikuiselle; vanhemmillesi, koulun terveydenhoitajalle, kummille, seurakunnan nuoriso-ohjaajalle tai kenelle tahansa lähi-ihmiselle. Sano kuinka huonosti voit. Pyydä apua. Auta siten itseäsi. Vaikka tilanne on ikävä, sinulle on apua, kun vaan hakeudut sen piiriin. Älä jää yksin yksinäisyyteesi.

      Tsemppiä,
      Pirkko-pappi

      • voi.perkele

        Voi Perkele!!!


    • kyllä siihen tottuu

    • 17v

      Auts, tuli omat muistot mieleen. oli vähän smanlainen tilanne suunnilleen sun ikäsenä. Hyvä juttu tossa on kuitenkin se, että tosta PÄÄSEE(ei voi päästä, vaan nimenomaan pääsee) yli. Ei se oo helppoa, mutta ajan kanssa se onnistuu. Ite voin nyt kaks vuotta tietyistä tapahtumista katella vanhoja muistoja hymyillen.

      Tuohon viiltelyyn liittyen, LOPETA SE. Se ei auta. Mitenkään. Se ei paranna sun oloa. Susta voi tuntua siltä, että se ois keino saada sun kaverit ja muut sua satuttaneet ihmiset heräämään siihen mitä ne on sulle tehnyt, mutta ihan kokemuksesta: ei se mee niin. Sun pitää puhua. Puhu vanhemmille tai sukulaiselle tai vaikka terkkarille tai koulupsykologille. Ihan sama kelle kunhan puhut. Sun pitää hankkia itelles apua, jos sulla on paha olo ja satutat ittees. Fakta on se, että kukaan ei voi auttaa sua, jos et halua sitä tai kukaan ei tiedä, että tarvitset apua.

      Oot vielä tosi nuori ja asut vielä mitä todennäköisemmin vanhempiesi kanssa. Pyydä niiltä apua. Ne kuitenkin oletettavasti rakastaa sua ja haluaa auttaa. Ja yritä lopettaa se lintsaaminen. Siihenkin saat varmasti spua, kun haet.

      Pidäthän huolta itsestäsi. Kyllä se vielä helpottaa. Sun elämä on vielä ihan alussa.

      • 17v

        Siis kolme vuotta tietyistä tapahtumista. Mutta onneksi se ei ollut viestin tärkein osuus :D


      • 17v

        Ei hitto. Ilmaisimpa tökerösti ton viiltelyhomman, mutta siis tarkoitin vain sitä, että viiltely ei auta missään tilanteessa. En siis tarkoittanut, että sinä yrittäisit saada heitä heräämään. Puhuin lähinnä omasta menneisyydestäni. Kaveridi käyttäytyvät tyhmästi, jos eivät huomioi sinua. Mutta ehkä olisikin sitten parempi hankkia uusia. Niin tein itse. Eihän sekään kyllä helppoa ollut.


    • HURRI1999

      Älä oikeest huoli olet vielä nuori ja uskon että toi menee ohi ja kaikki päättyy parhain päin ja jos haluut jutella jollekin kellä on kokemusta nii tässä on laitat vaan missä haluut jutaella nii tarjon apua ja tukea parhaan mukaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      105
      9423
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      49
      4591
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1976
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      1901
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1620
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1381
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      38
      1297
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      917
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      902
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      30
      893
    Aihe