Yksinäinen, Miksi

Sadn

MUT JÄTETTIIN. Olen 13v tyttö. Masentunut ahdistunut ja itsetuhoinen. Käyn koulussa vaan puolet viikosta. Mulla oli kaks hyvää ystävää. Sitten tuli kolmas ja neljäs.
Yhtäkkiä Mulle ei enää puhuttu.jos koitan puhua siinä porukassa jotain nii ne puhuu päälle. Ei ne mua huomaa. Tuskin edes muistaa. Kaikki sanoo että se johtuu siitä etten käy tarpeeks usein koulussa. Mut sillon ku me viel oltii kavereita nii en mä sillonkaa käyny kauheest koulussa. Oonko mä ruma? Näkyykö mun masennus liian hyvin?
Tai viiltely jäljet? Mä itken vessan lattialla koulussa. Kerran kuulin miten kaks poikaa nauroit siinä ulkopuolella.
Tää on mulle tosi rankkaa. Aika kauheeta. Olen se mitä pelkään , näkymätön.

9

167

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Helmi789

      Puhu luotettavalle aikuiselle

    • Aloneri

      Sama tilanne, jatkunut 9 vuotta, pitää vaan oppia elämään itsensä kanssa.

    • Hei nimimerkki, Sadn

      Kylläpä kuulostaa kurjalle tilanteesi. Mutta ei se ole lainkaan toivoton. Tartu heti asiaan lisää, teit jo sitä kirjoittaessasi tänne, mutta tee lisää; juttele ojllekin luotettavalle aikuiselle; vanhemmillesi, koulun terveydenhoitajalle, kummille, seurakunnan nuoriso-ohjaajalle tai kenelle tahansa lähi-ihmiselle. Sano kuinka huonosti voit. Pyydä apua. Auta siten itseäsi. Vaikka tilanne on ikävä, sinulle on apua, kun vaan hakeudut sen piiriin. Älä jää yksin yksinäisyyteesi.

      Tsemppiä,
      Pirkko-pappi

      • voi.perkele

        Voi Perkele!!!


    • kyllä siihen tottuu

    • 17v

      Auts, tuli omat muistot mieleen. oli vähän smanlainen tilanne suunnilleen sun ikäsenä. Hyvä juttu tossa on kuitenkin se, että tosta PÄÄSEE(ei voi päästä, vaan nimenomaan pääsee) yli. Ei se oo helppoa, mutta ajan kanssa se onnistuu. Ite voin nyt kaks vuotta tietyistä tapahtumista katella vanhoja muistoja hymyillen.

      Tuohon viiltelyyn liittyen, LOPETA SE. Se ei auta. Mitenkään. Se ei paranna sun oloa. Susta voi tuntua siltä, että se ois keino saada sun kaverit ja muut sua satuttaneet ihmiset heräämään siihen mitä ne on sulle tehnyt, mutta ihan kokemuksesta: ei se mee niin. Sun pitää puhua. Puhu vanhemmille tai sukulaiselle tai vaikka terkkarille tai koulupsykologille. Ihan sama kelle kunhan puhut. Sun pitää hankkia itelles apua, jos sulla on paha olo ja satutat ittees. Fakta on se, että kukaan ei voi auttaa sua, jos et halua sitä tai kukaan ei tiedä, että tarvitset apua.

      Oot vielä tosi nuori ja asut vielä mitä todennäköisemmin vanhempiesi kanssa. Pyydä niiltä apua. Ne kuitenkin oletettavasti rakastaa sua ja haluaa auttaa. Ja yritä lopettaa se lintsaaminen. Siihenkin saat varmasti spua, kun haet.

      Pidäthän huolta itsestäsi. Kyllä se vielä helpottaa. Sun elämä on vielä ihan alussa.

      • 17v

        Siis kolme vuotta tietyistä tapahtumista. Mutta onneksi se ei ollut viestin tärkein osuus :D


      • 17v

        Ei hitto. Ilmaisimpa tökerösti ton viiltelyhomman, mutta siis tarkoitin vain sitä, että viiltely ei auta missään tilanteessa. En siis tarkoittanut, että sinä yrittäisit saada heitä heräämään. Puhuin lähinnä omasta menneisyydestäni. Kaveridi käyttäytyvät tyhmästi, jos eivät huomioi sinua. Mutta ehkä olisikin sitten parempi hankkia uusia. Niin tein itse. Eihän sekään kyllä helppoa ollut.


    • HURRI1999

      Älä oikeest huoli olet vielä nuori ja uskon että toi menee ohi ja kaikki päättyy parhain päin ja jos haluut jutella jollekin kellä on kokemusta nii tässä on laitat vaan missä haluut jutaella nii tarjon apua ja tukea parhaan mukaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      80
      2097
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1279
    3. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      29
      1176
    4. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      141
      1048
    5. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      149
      906
    6. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      866
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      45
      737
    8. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      62
      736
    9. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      61
      706
    10. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      682
    Aihe