Apua tulkkaukseen ym. Fuengirolassa

paniikki_päällä

Palasin juuri Fuengirolasta ja tarkoituksena oli löytää asunto koulun ensi lukuvuodeksi ja hoitaa paperiasiat kuntoon, että voisimme sitten elokuussa tulla valmiiseen asuntoon, mutta mikään ei mennyt niin kuin suunnittelin, koska missään ei juuri puhuttu englantia, enkä minä osaa espanjaa, joten aika loppui täysin kesken.

Täytyy tehdä vielä uusi matka, mutta nyt haluaisin olla paremmin varautunut. Sen verran kuulin, että siellä on useitakin tulkkaustaitoisia jotka auttavat, mutta haluaisin sellaisen jolla on auto koska en vielä uskalla itse ajaa ja tietysti hänen pitäisi tietää missä mikin paikka mitä tarvitsen, sijaitsee.
Toiveissa olisi saada töitä ja jäädä pidemmäksikin aikaa kuin vain yhdeksi lukuvuodeksi, joten tarvitsen paperit sen mukaan. Aika näyttää sitten, että kantaako siivet.

Kuka minua/meitä auttaisi kohtuullista korvausta vastaan?

2

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TurhaanPanikoit

      Katri, ( 34) 627 501 359. Puhuu täydellistä espanjaa ja hyvää suomea. Hän on auttanut minua jos jonkinlaisessa asiassa, ei tosin koulu asioissa, mutta hänellä on auto ja tietää missä on kaupungintalon mikin luukku ja missä on liikenneministeriö jos vaihdat espanjalaisen ajokortin.

      Minä olen valitettavasti joutunut vaivaamaan enemmänkin sairaala-asioissa, jonne tulkki on muuten jokseenkin pakollinen, koska lääkärit eivät puhu englantia ja inhoavat potilasta joka ei osaa kieltä.

      Hän myös toimii kuskinani lentokentälle ja takaisin. Paljon mukavampaa kuin yrittää tinkiä lentokenttätaksien ryöstöhinnoista.

      Minäkään en osannut sanaakaan espanjaa kun tulin, mutta ei tarvinnutkaan, koska Katri hoiti ihan kaiken, eikä maksanut paljon. Suosittelen lämpimästi.

    • aurinkosonni

      Kannattaa kysyä FB:ssä Aurinkorannikon Palvelut ja Costalla mitä tahansa koska tahansa -ryhmistä myös.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4433
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      3098
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      39
      2864
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      116
      2635
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2509
    6. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      42
      2279
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2255
    8. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      13
      2194
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2015
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1717
    Aihe