Kumpi lämpimämpi

Kumpilienee

Suunnittelemme asunnon hankkimista Espanjasta. Kumpi lienee ilmastollisesti parempi paikka, Costa del Sol vai Costa Blanca?

8

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hessu00

      Molemmissa on talvikuukausia viettänyt ja kyllä Costa del sol on sään puolesta parempi.

      • oviedo

        Costa Blanca


    • ongelmia

      ei kannata, liian kova työttövyys joka aiheuttaa kaikenlaisia lieveilmiöitä !

      • OstajanOmainen

        Mutta sen takia juuri asunnot halpoja, puoli hintaa.


    • Jacop

      Kyllä minun mielestäni on Costa del Solilla ihan riittävän lämmintä. Kylmimmät päivälämpötilat on olleetr noin 7 astetta lämmintä Lämmitys järjestelmät ei ole sellaisia kuin Suomessa. Siellä on ilmalämpö pumput ja irtolämmittimet huoneistokohtaisen lämmön lähteinä.

    • Huilaillaan

      Miksi ette hanki asuntoa Thaimaasta, jokaisena vuodenaikana takuu varmasti lämmin ja hinnat paljon edullisemmat asunnoissa kuin Espanjassa, toki lento kestää 9,5 tuntia mutta sen unohtaa saman tien.

      • Gilipollas

        Minä asun Thaimaassa vain kaksi kuukautta vuodessa, koska siellä on muulloin liian kuuma. Loput vuodesta Helsingissä ja Kataloniassa.


    • Jos valinta tuottaa vaikeuksia , niin suosittelen vuokrakämppää vaikkapa molemmista paikoista (eri aikaan)Näin saatte kuvan siitä missä mennään ja päätökselle on omakohtaista pohjaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      25
      2416
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      113
      2021
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      113
      1657
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      42
      1513
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1457
    6. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1055
    7. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      120
      996
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      87
      945
    9. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      15
      939
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      937
    Aihe