Uusi kennel, kantanartuksi valittu rekkauskiellossa ja ihan julkisesti tiedossa olevan pentutehtailijan narttu, hienoa!
Mikä saa kasvattajan tukemaan tietoisesti pentutehtailua???
Siitä paikasta ei ostaisi koiraa kukaan järkevä tavallinen tallaajakaan, niin miten voi kasvattajaksi aikova tehdä niin??
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13711664/supisuomalaista-pentutehtailua
http://sohvanvaltaajan.webbis.fi/
Kennel Sohvanvaltaajan chihuahuat
13
2491
Vastaukset 13
- drgdrgdxgr
Eiköhän se ole Suvikasteen perhetuttu uutta pisnesideaa pyöräyttämässä :D
- Asiastatietävä
Ottakaa ihmiset ensin selvää faktoista ennen kun kirjoittelette.
Helppoa on tuomita omilla "kuvitelmilla/ luuloilla", mutta totuus saattaa olla täysin muuta.
Helppoa syyttää nimimerkin takaa ilmat faktoja.
- tiedätpähyvinkin
Mistähän "kuvitelmista/luuloista" siellä huudellaan nimimerkin takaa?
Jos minä alkaisin kasvattamaan kyseistä rotua, tutkisin kyllä tarkkaan keneltä ostaisin kantanarttuni. Jos tällainen tavallinen tallaajakin tietää Suvikasteen maineen, niin kyllä kasvattajaksi aikovan tulisi tietää vielä vähän paremmin asiat.
Ja kun kerran tiedät asiasta, niin jaa ihmeessä nuo faktasi meidänkin kanssa.
Kaikki mätämunat kasvattajat on syytä kitkeä pois markkinoilta heti alkuunsa! - justjooo
Kuinka ollakaan, kyseisen "kennelin" kotisivut onkin sopivasti jo poistettu vaikka on juuri aloittanut toimintansa! :D
Niinhän kaikki rehelliset kasvattajat tekevät kun tulee tietoon millä koiralla toiminta on aloitettu.... hah.... ei tainnut ihan kestää päivänvaloa tuo toiminta - tutkikaahankunnolla
Samoja Suvikasteen koiria on käyttänyt myös kennel Blaeberry.
ja näyttääpä Zhasminankin sukupuusta löytyä Suvikastetta vähän joka koiralla...
Siihen päälle nuo kennelnimettömät kasvattajat jotka käyttävät pelkästään Suvikasteen tehtaan koiria, niin melkoisen laajalle on tuota Suvikastetta saatu levitettyä.
Todella toivon että kaikkien suvikasteen koirien kohdalla polveutuminen on varmistettu ennenkuin niitä käytetään jalostuksessa kenenkään kanssa.
Sieltä koirien sekamelskasta voi tulla minkälaisia yhdistelmiä tahansa kun emät poikineen ja isät tyttärineen elävät samoissa tiloissa leikkaamattomina.- HuiHiisi
Jep. Siellä voi muhia bichon-sekasotkun veroinen ej-kupla... Kuinkakohan kauan moisen annetaan muhia. Bichon-skandaalissa satojen koirien polveutumisessa oli mätää. Itse en uskaltaisi käyttää tähän kenneliin sidoksissa olevia koiria, ellei polveutumista tutkita perin pohjin!
- nytstoppinäille
Herranjumala!
Mikä saa kasvattajat käyttämään tuollaisen taustan omaavan kasvattajan koiria LAINKAAN kasvatuksessaan???
Aivan sama minkälaisia meriittejä näyttelyistä tulee jos on syytä epäillä jotain hämärää koirien polveutumisessa!
-ennenkuin kukaan hyökkää puolustamaan että niistä linjoista on ihan näyttelykelpoisia kasvatteja saatettu maailmaan....
Ostajia varmasti kiinnostaa se oikeaksi todistettu sukutaulu enemmän kuin näyttelymenestys!
Tietääköhän tuon Sohvanvaltaajan kennelin pentujen omistajat emän taustan?
Sitä tehtailua ei voi olla näkemättä jos hakee pennun Virtaselta ihan kotoa ja ehdottomasti oletan että kasvattajaksi aikova on ottanut selvää kantanarttunsa taustoista.
- minämimi
Mitäs kennelliitto on näistä mieltä? onko sieltä kysytty? tai ilmoitettu?
- hyiolkoon
Tuo kennel Blaeberry on aiemmin käyttänyt muiden kasvattajien koiria, mutta juuri tuon Suvikasteen rekkauskiellon kieppeillä ovat alkaneet käyttämään Virtasen koiria jalostuksessa??
http://jalostus.kennelliitto.fi/frmKoira.aspx?RekNo=FI30878/13&R=218.2
http://jalostus.kennelliitto.fi/frmKoirat.aspx?Uusi=1&R=218&Nimi=blaeberry&Kotimaiset=0
Tuossa näkee että ne näyttelymeriitit on yhtä tyhjän kanssa kun taustalla on tuollaista kuraa!- Jejdicicvujfj
Miten on mahdollista, että Suvikasteen Jemina esiintyy sukutaulussa kaksi kertaa oranssiksi värjättynä, mutta Suvikasteen Panda (Jeminan emä) kaksi kertaa, toinen sinisenä ja toinen värjäämättömänä?
- kehtaakin
Jaahas, nyt yritetään myydä ilmoittamalla ilman sukunimeä ja kennelnimeä
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14204449/tarkkuutta-mista-ostatte-chihuahuan-pentunne!#comment-84420151 - kröhömhöm
Anteeksi vaan mutta minun mielestä aika lapsellista tänne tulla valittamaan sellaisesta asiasta josta ette tiedä yhtään mitään muuta kuin juoruja.
- nokröhöhöhöhöm
Mitäs juoruja ne on kun faktat löytyy ihan jalostustietokannastakin?? :D
http://jalostus.kennelliitto.fi/frmKoira.aspx?RekNo=FI14231/16&R=218.1
Sohvanvaltaajan ensimmäinen ja toistaiseksi onneksi myös viimeinen pentue jonka emä on Suvikasteen Marketta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2542134
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2641266- 211231
- 41806
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i125726Martina ja Muhis
Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤237709Rasismi ahdistaa.
Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa231681- 54520
- 38458
Olenkohan tunteideni kanssa yksin?
Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell43451