"Myrkky" maaleista kysymys Suomenlahdella

Antifouling

Ostin aikoinaan SVB:stä ST Standard myrkkymaalia, joka toimi todella hyvin verrattuna aiemmin käyttämääni Blakesin maaliin. https://www.svb24.com/en/seatec-antifouling-standard.html

Nyt tuota maalia ei saa enää ostaa Hollantiin ja Suomeen, mutta miksi? Eesti ja Ruåtsi on näköjään OK, mutta saman lahden rannoillahan tässä asutaan??? Viimeksi ostin tuota maalia muistaakseni 2014 alkuvuodesta ja näköjään joku muukin suomalainen sitä samana vuonna on kehunut.

10

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • seppomartti

      Arvus: Hollanti saattaa olla Euroopan tiukin maa myrkkymaaleissa rantojen ja matalien vesistöjen ( ilmoittavat usein syvyyden desimetreissä!) suojelemiseksi. Suomessa ilmeisesti viranomaiset eivät "kerkiä" päivittää sallittujen myrkkymaalien listaa.

      • seppomartti

      • IntCruiser

        Internationalin maaleja ei näkynyt kuin ammattikäyttöpuolelle. Itsellä pohjassa Cruiser, jota ei enää näy myynnissä missään. Aiemmin Motonet myi edullisesti. Mitähän tuon itsekiillottuvan päälle uskaltaisi maalata, onko palstalaisilla kokemusta?


      • seppomartti
        IntCruiser kirjoitti:

        Internationalin maaleja ei näkynyt kuin ammattikäyttöpuolelle. Itsellä pohjassa Cruiser, jota ei enää näy myynnissä missään. Aiemmin Motonet myi edullisesti. Mitähän tuon itsekiillottuvan päälle uskaltaisi maalata, onko palstalaisilla kokemusta?

        On yksi kokemus, koko pohjatyö meni uusiksi ammattitelakan jäljiltä. Onnneksi olin antanut ohjeet, joita ei noudatettu ja säästyin kustannuksilta. Itsekiillottuvan eli pehmeän ( mitkä toivottavasti lähitulevaisuudessa kielletään) päälle ei 2-komponentti epoksiprimeriä eikä kovaa antifowlingia kuplimisriskin vuoksi. 1- komponenttiprimer (Primocon tai vast.) ja toisen valmistajan pehmeä käy.


      • tosi.ammattilainen
        IntCruiser kirjoitti:

        Internationalin maaleja ei näkynyt kuin ammattikäyttöpuolelle. Itsellä pohjassa Cruiser, jota ei enää näy myynnissä missään. Aiemmin Motonet myi edullisesti. Mitähän tuon itsekiillottuvan päälle uskaltaisi maalata, onko palstalaisilla kokemusta?

        Tuo ammattikäyttö on vekkuli juttu. En varmaankaan ole ainoa, joka on ajatellut ammattikäytön tarkoittavana veneen ammattikäyttöä. Sitä se ei kuitenkaan ole, vaan sellaista maalia saa maalata vain ammattimainen telakka. Työsuojelua kai siinä haetaan. Itseni olen arvioinut niin ammattimaiseksi maalariksi, että olen sellaista maalia käyttänyt, maalin osto on vain pitänyt kierrättää firman kautta.


    • Itse vaihdoin International Cruiser Hempelin Mille Xtraan. Sanoivat että voi maalata päälle. Näin tein ja hyvin on pysynyt viisi vuotta...

      • IntCruiser

        Kiitos, taidan tehdä samanlaisen vaihdon. Tai sitten Blakes? Internationalin probleemana on myös ollut hinnoittelu Suomessa eli vastaavaan (?) mahdolliseen Interiin en vaihtaisi. Cruiseria myytiin pari vuotta sitten maahantuoja Maritimilla hintaan jotain 53€/0,75l ja Motonetin kai rinnakkaistuontina tuotú maksoi n 33€.


      • 451245

    • Satojalitroja

      Parasta saa itse sekoittamalla.

      Mikrojauhettua metallia ei oksidia (valitse itse.)? sopivan kovaan nykymaaliin sekaan. Kaikkia täyteaineta tulee välttää.

      Lisääntynyt kuiva-ainepitoisuus vaikuttaa sitten levittämiseen, sekoittaminen lisää kuplia, tyhjiöinti on hyväksi. Ei kestä pitkää seisottamista ennen levitystä, pyrkii erkautumaan.

      • seppomartti

        Paluu 60-livun puoliväliin. Silloin sekoiteltiin kuparit maaliin itse. Mistä saat ostetuksi kuparioksidia tai - syanaattia jauheena?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      289
      4474
    2. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      108
      4040
    3. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      194
      2415
    4. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      85
      1841
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      35
      1697
    6. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      17
      1229
    7. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      1
      1209
    8. Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!

      Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk
      Tv-sarjat
      7
      1159
    9. Ajattelen sinua

      Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii
      Ikävä
      43
      1112
    10. entäs jos yhtenä päivänä kävisi niin

      että miehet vaan yhtäkkiä kollektiivisesti kyllästyisivät ja lopettaisivat naisten palvelemisen ja naiset saisivat pärjä
      Sinkut
      139
      928
    Aihe