Vuoksenniskan Toppala!

Kuinka moni muistaa vuoksenniskalla sijaitsevan toppalan? Olen kuullut että se on aika huonossa kunnossa nykyjään ja siellä mahtaa asustella outoa porukkaa. oletko käynyt katsomassa paikkaa ja millaista porukkaa siell oikein viettää aikaansa?
172121
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

No ei siinä entisessä punikkipesässä enää paljon taida olla, missä aikaa viettää? Rakennus on konkurssipesän omistuksessa, ja rakennuksesta on sähköt sekä lämmöt laitettu vuosia sitten poikki maksamattomien laskujen takia.

Sen jälkeen kulmakunnan herrantertut, äidin ja isän kullannuput ovat käyneet siellä purkamassa ylimääräistä energiaansa sekä rikkoneet kaiken ikkunoista ym. lähtien, mikä nyt vaan on rikottavissa.

Toimiihan se kai nykyään muistutuksena tuosta puna-aatteen rappiosta sekä heitteestä, ja kuinka typerä kyseinen ajatus ylipäätänsä on. Varoittava esimerkki. Tosin vähintään turvakengät laitettava jalkaan, jos joku aikoo piha-alueelle muisteloretkelle?

Viime vuonna ulosotto muistaakseni koetti kaupata rakennusta velkojen kuittaamiseksi, eipä tainnut löytyä ostajaa? Tontin siivoaminen ja rakennuksen purkukustannukset olisivat moninkertaiset verrattuna siihen, mikä syrjätontin myyntihinta tällaisessa muuttotappiokaupungissa voisi olla. Eiköhän se säily siellä hirvityksenä, kunnes joskus sitten romahtaa?

Äänestä

Kyseisessä paikassa oli -70-luvun puolivälissä "discoja". Siellä meikäläinen koki ensisuudelman. Siellä kävi enimmäkseen Ruokolahtelaisia ja Vuoksenniskalaisia nuoria. Eli ihan sitä nuorison kermaa. Siellä oli myös bingoa, jossa automäärästä päätellen kävi rutkasti poruhkaa.

Äänestä

Toppalahan sijaitsi Bionmäen takana Saimaan rannan puolella aiellä Sulo Alangon kaupan takana, eikös se ole ollut purettunna jo aikaa sitten.
Kolmen ristin kirkon takana sijaitseva järjestötalo on vielä pystyssä joskin heikossa hapessa ja ja hajalla

Äänestä
  • Toppala oli vasemmistoporukan omistama tanssipaikka, jossa kävi 60-luvun julkkiksiakin esiintymässä (esim Irvin)

    Äänestä

  • Keskustelussa puhutaan varmaankin tuosta Tienhaarassa olevasta järjestötalosta siinä Kolmen Ristin Kirkon naapurissa siellä puskassa. Moni mieltää sen järjestötalon Toppalaksi, vars. Toppalahan on aikoja sitten jo purettu pois. Mutta Kommareiden paikkoja kyllä molemmat.

    Äänestä

Imatralla ei ole ollut kuin yksi TOPPALA.. se joka odottaa ikkuna aukot mustina purkukoneita tiehaaranmäellä.

Äänestä
  • Juuri niin.

    Äänestä

  • Kyllä se on järjjestötalo, " Tanssit järjestötalolla" oli aina ilmoituksissakin -60 ja -70 luvulla, toppala oli siellä biomäen takana.

    Äänestä

  • Järjestötalo virallisesti ja "lempinimi" oli Toppala.

    Äänestä

jonkilnaisia huumehörhöjä siellä kuulemma aikaansa viettää. välillä olen huomannut nuortenkin käyneen siellä selsvästi paikkoja katselemassa. huonossa kunnossahan paikka on mutta muuta en tiedä.

Äänestä
  • Rakennuksen osti poliittiselta sakilta Lappeenrantalainen rihkama- ja paperitavarayrittäjä joskus 1990-luvun seutuun. Toiminnan keikkuessa siellä tappion rajoilla otti sinne järjestötalolle vuokralaiseksi noita romanivähemmistöläisiä, jotka ilmeisesti jätti vuokrat pystyyn ja veivät kaiken rahaksi muutettavan. Sitten alkoi lopullinen tuho. Kaupunki katkaisi maakaasun ja Seudun Sähkö sähköt. Rakennus jäi joskus 2000-luvun alkuvuosina sitten kylmilleen ja vandaalien armoille. Koska siinä on peltikatto, joka ei kai pahemmin vuoda, niin rakennus ei ole vielä romahtanut. Se Tienhaaran mäki on hiekkamaata, joten ehkä ne perustuksetkaan ei niin paljon liiku, että se aiheuttaisi ainakaan heti rakennuksen sortumista. Kaupunki kai kunnostus- ja siivouskehotuksia konkurssin tehneelle koetti postittaa, en tiedä menivätkö perille? Ei ainakaan tehonneet.

    Äänestä

Biomäen takana sijaistsi legendaarinen HIMO-HALLI ( niskan wanha-tölli ) jossa viimeisinä vuosina oli joka Sunnuntai-ilta suositut tanssit, jossa kohtasivat kauniit naiset ja rohkeat, viinalta tuoksuvat miehet !

Äänestä

Kommunistien toppala on samassa kunnossa kun Paavo Arhinmäen maksa.

Äänestä

Vuoksenniskan Työväen Yhdistyksen ( sdp ) wanha SUBER-suosittu huvipaikka oli WANHATÖLLI / himo-halli , jonka sijainti oli wanhan torin luona biomäen takana satamaan leskeutuessa tien vasemalla puolen.

.Vielä 70-luvun alussa Himo-halli toimi nimensä velvoittamalla genrellä , antaen toivottomille toivoa ,siitä............ mistä aina on vallinnut pula ja puute takakamari- poikien keskuudessa. !

Äänestä

Sinne saa viedä kaatopaikkakuormat

Äänestä
  • Onkohan samat mitkä poltteli roskakatoksia?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Entinenimatralainen kirjoitti:

Kuinka moni muistaa vuoksenniskalla sijaitsevan toppalan? Olen kuullut että se on aika huonossa kunnossa nykyjään ja siellä mahtaa asustella outoa porukkaa. oletko käynyt katsomassa paikkaa ja millaista porukkaa siell oikein viettää aikaansa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu